Autor Subiect: Masina mea  (Citit de 41236 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Bujie

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 200
Re: Masina mea
« Răspuns #60 : Octombrie 24, 2017, 09:23:20 pm »
Multumesc Andrei pentru raspuns. Sunt putin nedumerit, deoarece din fisa tehnica a produsului recomandat de tine nu rezulta ca ar putea fi folosit si la elemente care au oarece miscare intre ele.
Multumesc Remi pentru raspuns. Sunt total nedumerit din momentul in care ai folosit formularea "cred ca cel cu utilizare generala este foarte bun." Rog si alti colegi sa imi dea o mana de ajutor. Inca odata multumesc.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Masina mea
« Răspuns #61 : Octombrie 24, 2017, 09:38:44 pm »
Arată pe tub inclusiv rulote, deci....
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Bujie

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 200
Re: Masina mea
« Răspuns #62 : Octombrie 26, 2017, 10:03:23 am »
Am reusit sa iau legatura cu reprezentantul zonal al Forch. Cum pretul pentru adezivul tip K 127 nu este mic, va rog spuneti-mi cat este nevoie pentru montarea unui element (aripa fata / spate). Cum la mine este nevoie de montarea tuturor elementelor voi face apoi calculele. Multumesc, astept un raspuns.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Masina mea
« Răspuns #63 : Octombrie 27, 2017, 10:20:42 pm »
Eu am folosit un tub la o aripă și  jumate, și daia lungă de spate, depinde de lufturile  pe care le aveți, la așezarea elementelor (aripilor)
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Re: Masina mea
« Răspuns #64 : Octombrie 28, 2017, 01:17:10 am »
eu am folosit aproape 3 tuburi la toata masina . adeziv original VW numit AKD .este exact ca originalul  :icon_thumleft: ...este sump dar e bun rau  :laughing7:
Das  auto

0733825596

Offline Bujie

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 200
Re: Masina mea
« Răspuns #65 : Octombrie 29, 2017, 03:10:10 am »
Multumesc pentru rspunsuri. Va tin la curent cu date si poze privind evolutia lucrarii. Toate cele bune.

Offline Bujie

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 200
Re: Masina mea
« Răspuns #66 : Noiembrie 03, 2017, 01:34:57 pm »
Asa dupa cum am spus, am luat legatura cu reprezentantul zonal al Forch Romania. A fost foarte amabil, chiar daca nu eram persoana juridica si nici nu vroiam o cantitate mare si a trimis materialul solicitat. Costul total (cele sase tuburi, fara cheltuieli de curierat, deoarece valoarea depasea 200 de lei) a fost de 249,99 lei. Iacata si poza. O sa prezint etapele urmatoare. Numai de bine.

Offline andreiandrei53

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 533
Re: Masina mea
« Răspuns #67 : Ianuarie 12, 2018, 11:42:41 am »
Buna ziua,

Ati mai luicrat la trabant? Ne mai aratati si noua niste poze?
Andrei

Offline Bujie

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 200
Re: Masina mea
« Răspuns #68 : Februarie 26, 2018, 10:39:56 am »
Va salut din nou. Am mai apucat sa lucrez cate ceva la masina si anume :
- Am cositorit gaurelele aparute dupa operatia de sablare. Era vorba despre gaurele ce nu necesitau lucrare de tinichigerie / sudura si conform principiului meu de lucru nici nu puteau fi umplute cu rasina, mastic, teroson etc. Apropo de "principii de lucru" deoarece vreau sa invat si pe altii ceea ce stiu sau am invatat singur o sa fac o prezentare a "artei" de incarcare cu cositor, aparuta demult in industria auto, anterior aparitiei chiturilor sau a rasinilor de umplere. Ulterior cositoririi si slefuirii am sigilat zona de lucru prin aplicarea unui nou strat de grund.
- Am polizat suduri facute la lucrarea de tinichigerie si la care timpul nu mi-a permis sa intervin. Am lucrat o multime de timp (si dupa cum am mai scris in prezentare stiti ca urasc partea asta a lucrarii). La unele portiuni (din fericire nu foarte multe) trebuie sa intervin ulterior polizarii cu slefuire cu disc abraziv moale. Este nevoie pentru ca stratul de chit sa fie cat mai subtire. Din nefericire sunt zone mai putin accesibile, la care nu am acces cu polizorul unghiular si atunci voi confectiona o adaptare la acesta ce imi va permite asta. Dispozitivul va face obiectul unei prezentari separate.
- Am sigilat zonele de imbinare cu mastic pensulabil, pentru ca sa nu mai intre acolo umezeala.
- Am reparat partea de jos a usilor prin cositorire, aplicare de grund si teroson spray.
Si acum gata cu vorba, iata imagini.

Offline Bujie

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 200
Re: Masina mea
« Răspuns #69 : Februarie 26, 2018, 10:56:06 am »
Iacata ca nu este asa usor cu imaginile. Imi tot spune imagebam sa indepartez "ad block". Rog pe cei care stiu cum sa fac asta sa imi spuna si mie. Multumesc.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Masina mea
« Răspuns #70 : Februarie 26, 2018, 11:17:07 pm »
in partea de sus dreapta a ecranului , la mine apare semnul rosu (octogon) ca la stop , deschizi cu clic normal , apesi jos optiuni , se deschide fereastra mare , intri la advanced , apoi mutati butonul la inactiv , acolo unde scrie activ. ( pozele sau asezat putin amestecate )

trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Bujie

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 200
Re: Masina mea
« Răspuns #71 : Februarie 27, 2018, 09:29:52 am »
Multumesc Remi, incerc si sper sa reusesc.

Offline Bujie

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 200
Re: Masina mea
« Răspuns #72 : Martie 02, 2018, 06:44:33 pm »
Din pacate nu reusesc si pace buna. Voi incerca alte variante.

Offline Bujie

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 200
Re: Masina mea
« Răspuns #73 : Martie 03, 2018, 06:35:42 pm »
Zone cositorite
www.imagebam.com

Offline Bujie

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 200
Re: Masina mea
« Răspuns #74 : Martie 03, 2018, 06:45:01 pm »