Autor Subiect: Impatimitii de Barkas  (Citit de 345570 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #285 : Ianuarie 17, 2011, 09:23:27 pm »
 :blob7: :blob7: :blob7: :blob7: :blob7: A iesit!!!!!

De ce nu faci poze ample la amandoua masinile?  Arata super bine galbena........
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #286 : Ianuarie 17, 2011, 09:47:24 pm »
   Ooooo! Foarte frumos! Imi place! Arata super-bine, intr-adevar! Si e curatica si ingrijita! Si inauntru la fel! Bravo pt realizare si numai bafta si in continuare! Pune mai multe poze, chiar asa! Sa nu care cumva sa nu vii in martie la parada!!! 
  p.s. tie iti functioneaza sirocoul?

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #287 : Ianuarie 17, 2011, 10:03:47 pm »
 :BangHead: :BangHead: :BangHead: :BangHead: Nu, e mort  :pottytrain5:

Vezi ca jupanul are doua bucati, nu unul..........Alege culoare prima data!
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #288 : Ianuarie 17, 2011, 10:19:21 pm »
   ei, daca e mort, atunci cu siguranta nu mai avem ce strica!  =)) daca ne vedem, aruncam o ocheada si la ala (scoate-l de pe masina daca ai timp si chef). daca nu ai piese de rezerva, zi ce-ti trebuie si poate te-om rezolva!  ;) eu si cu narcis suntem echipa de soc in "sirocoaie"! Si, daca tot e sa aleg, vino cu amandoua!  :D

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #289 : Ianuarie 17, 2011, 10:24:16 pm »
Bine ca ai zis! Barkassubmarin avea alt mecanic care repara siroco-uri......... :wav:
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #290 : Ianuarie 17, 2011, 10:28:17 pm »
frumos frumos, hai ca iese la suprafata submarinul pana la urma
uite domnu' mircea o vopsea faina :)
imi place usa aia laterala de un hectar care se deschide in exterior :))
dar asa erau modelele mai vechiute...
despre sirocco, l-om rezolva noi, nu e problema asa mare
numa' nu te duce cu el la nenea, sa nu patesti ca si cu indicatorul de consum....
apropos, zicea nenea ca mai are unu' sau doo agregate prin garaj....
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #291 : Ianuarie 17, 2011, 10:30:34 pm »
   ma, ideea de baza o cam cunoastem acuma... eu am desfacut unu', el cel putin unu, impreuna inca unu (de doua ori)... daca ai baterie buna sa facem probe si nu e un capat de tara problema,macar punem un diagnostic... ceva-ceva o iesi pana la urma! plus d-asta, avem referinte: amandoi avem sirocouri functionale pe masini!  :P. el vine cu schitele, eu cu surubelnite si chei...
  p.s. acuma ca zici tu observ si eu: usa pt spate are balamale inspre stalp!!! adica ceea ce inseamna ca se deschide in afara!!! frate! trebuie sa-ti alegi cu grija locul de parcare daca ai de lasat pasageri! ciudata chestie!

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #292 : Ianuarie 17, 2011, 10:31:28 pm »
Mircea? ce nemernic............ :argue: :argue:

Sefu? Am o idee..........daca tot iti place usa asta cu balamale, ti-l transform pe al tau cu asa o usa............Am si flex si aparat de sudura.........
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #293 : Ianuarie 17, 2011, 10:43:41 pm »
  ma, ideea de baza o cam cunoastem acuma... eu am desfacut unu', el cel putin unu, impreuna inca unu (de doua ori)... daca ai baterie buna sa facem probe si nu e un capat de tara problema,macar punem un diagnostic... ceva-ceva o iesi pana la urma! plus d-asta, avem referinte: amandoi avem sirocouri functionale pe masini!  :P. el vine cu schitele, eu cu surubelnite si chei...
  p.s. acuma ca zici tu observ si eu: usa pt spate are balamale inspre stalp!!! adica ceea ce inseamna ca se deschide in afara!!! frate! trebuie sa-ti alegi cu grija locul de parcare daca ai de lasat pasageri! ciudata chestie!

la toate e la fel, usa din spate se deschide spre stanga, adica spre strada. dar are un opritor care o tine sa nu se deschida mai mult de 90 de grade. adica se deschide in lungul masinii. opritorul se poate desface f usor (se scoate un bolt) apoi usa se "da peste cap", adica se deschide la 180 de grade si beneficiezi de intreaga deschidere pentru a pute introduce obiecte voluminoase.
bre, ai rezolvat cu relantiul la trabi? am niste carburatoare pe aici, poate gasim unu' bun...

Mircea? ce nemernic............ :argue: :argue:

Sefu? Am o idee..........daca tot iti place usa asta cu balamale, ti-l transform pe al tau cu asa o usa............Am si flex si aparat de sudura.........

sefu, imi place ala era intre ghilimoatze  :P
da' lasa, ca daca tot ai chef de facut usi, o facem pe aia laterala la duba ta....
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #294 : Ianuarie 17, 2011, 10:55:03 pm »
   nu cred ca-i din carburatie... Am un dinte pus pe cilindri/pistoane... dar daca ne vedem, iti dai si tu cu parerea, remi nu prea a stiut ce sa zica, decat ca pot fi multe... :BangHead:

Offline barkassubmarin

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #295 : Ianuarie 17, 2011, 11:14:09 pm »
 :confused1:
Valeu, ce mai avalansa, parca am ajuns sa vorbim de-odata si ne intelegem separat!
Apropo de sirocco - ACUM daca apas pe buton (pe unul dintre cele carora nu le-am gasit intrebuintare inca!) nu se intampla nimic. Ca sa nu ma luati la alergatura, primul care pune ,,geana" pe el, precizez ca nici macar priza din interior nu este cuplata. De fapt, am gasit-o asa, am cuplat-o cu stingatorul de incendiu langa mine, am apasat iar pe butoane si pentru ca nu am sesizat ca s-ar intampla ceva deosebit, am scos-o si am renuntat momentan la a-mi bate capul cu ea (recunosc, momentanul asta dureaza de ceva - muuulta - vreme! E bine ca se gasesc musterii care sa acorde concurs la depanat, dar va previn ca s-ar putea sa fie ceva ,,mate" incurcate, caci am demontat, cu grija totusi, niste relee de sub bord care cred ca erau pentru girofaruri (la nascare Submarinul a fost Salvare).
Ca sa eliminam confuziile, nu am doua sirocco-uri, caci Casper saracul nu  a avut. Cred ca l-a dat jos Nenea (pe vremea cand era proprietarul lui, adica acum vreo 10 ani), astfel se poate intelege de ce la capitolul  ,,maruntisuri" mi-a spus ca are prin magazie doua siroccouri cam disponibile.
Cat despre vopseaua Submarinului,a contat si cine a ,,aruncat-o",dar si cine (si nu spun in cat timp) a pregatit-o
insa tot era loc de mai bine!
Iar cat despre usi, si laterala si cea din spate, se deschid in exterior, au opritoare sa nu se dea peste cap si c-mi place in mod deosebit este dimensiunea lor; ori elefantul, ori elevatorul cu un europalet cu BCA, intra la fel de usor!
La parada, cu draga inima, dar ... mai vedem cu ITP si asigurarea (stiti melodia rap ,,E foame de bani" mare!

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #296 : Ianuarie 17, 2011, 11:31:42 pm »
    are narcis scheme pt 231, vine el cu ele! nu e problema de butoane,le dam noi de cap. Eu cum am vazut, ar trebui sa fie unu de ventilatie si unu de incalzire... poate si un bec de control. dar mai sunt variatii pe tema! Daca "nenea" asta al vostru are asa ceva pe stoc, nu ezita sa iei si tu, ca e marfa deosebit de rara! chit ca nu-i complet, ca nu e functional, dar sa fie de unde repara daca se strica ceva, sa fie de piese, sa fie! si lasa itp si asigurare, ca in coloana nu te opreste nimeni! Eu asa am venit anul trecut la parada: fara si fara! Nu zic ca-i ideal, dar e duminica, se merge usor si cu bagare de seama si e totu ok! Tine legatura cu narcis, ca eu vorbesc maine cu el si vedem ce facem.

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #297 : Ianuarie 18, 2011, 12:24:20 am »
bre proprietaru' de submarin, vezi ca siroccou' mai are un contact general pe placa cu tabloul de sigurante (printre firele alea) si 2 sigurante in tablou (primele 2 de sus). asta daca nu si-a bagat nasul cineva in electrica
da' crez ca acuma, dupa atata timp, e mai bine sa nu umbli la el


eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #298 : Ianuarie 18, 2011, 06:33:01 am »

 ACUM daca apas pe buton (pe unul dintre cele carora nu le-am gasit intrebuintare inca!) nu se intampla nimic.


NU MAI APASA PE BUTONUL ALA!   :evil4: :evil4: :evil4: :evil4: :evil4: :evil4: Este pentru pentru catapultarea scaunului pilotului de la volan. E asa ca umbli vara cu trapa deschisa?  :whip2:



Pentru Draku: Vezi ca te astept sa imi faci usa de la furgon demontabila! :3some:
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline barkassubmarin

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #299 : Ianuarie 21, 2011, 12:24:55 am »
Am zis! Luni (in principiu) imi trag roata dupa care tanjesc din vara (cauciucul este de 6.40 model Danubiana, nepurtat, dar nu nou si nici nu stiu daca este cu camera sau tubelles). Nenea ca un bun negociator care tre` sa recunosc ca este,s-a tinut de capul proprietarului si l-a coborat la pret de la 80, la 60 lei.
Altfel, pana se face vremea mai buna, stau cuminte, pe urma ma bag sub ele, ca sa ii iau linia de tobe lui Casper si sa o mut pe Submarin (intrucat anteriorul posesor al Submarinului a pus dupa prima toba, imediat si improvizat, o toba scurta care in opinia mea provoaca doua mari inconveniente:
- nu amortizeaza corespunzator zgomotul
- fiind situata fix la mijlocul utilajului, unde evacueaza si zgomotul si fumul, iar nu la spate, provoaca ocupantilor din duba (avantaj eu, pentru ca pot sa trag geamul si sa inchid comunicarea cu cei din spate) disconfort la urechiuse si nasuc (evident, Autom ar putea sa imi recomande ca in loc sa ma chinui si sa muncesc eu, sa ii utilez pe pasageri cu niscai antifoane si masti de gaze, nu ?!?  ;)).