Autor Subiect: Informatii!!!  (Citit de 4047 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline SorinS

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 3
Informatii!!!
« : Iulie 12, 2013, 11:28:18 am »
Buna ziua,

Sunt nou pe acest forum si as dori cateva informatii.
De cand ma stiu mi-am dorit un Trabant, as vrea sa-l fac decapotabil, sau macar sa-i dau jos cupola si sa-i pun, pe sine, un material impremeabil.
Evident o vopsea noua si eventual un motor nou. Ma gandeam si la niste jante/roti noi, scaune noi si bordul putin modificat.

Rugamintea mea este...ma puteti ajuta cu ceva sfaturi? Cam cat m-ar costa toate astea si unde as putea gasi un atelier care se ocupa de asa ceva in jurul Iasiului?

Va multumesc anticipat,

Sorin :)

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Informatii!!!
« Răspuns #1 : Iulie 12, 2013, 12:05:02 pm »
In primul rand, tragi o fuga pana la RAR sa intrebi ce inseamna asta  ;) Dupa aceea, ne spui si noua  :hello:

Offline SorinS

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Informatii!!!
« Răspuns #2 : Iulie 12, 2013, 12:20:47 pm »
Aham. Ai idee cam cat ar costa toata povestea asta? Intreb pentru ca pe aici observ ca mai toti si-au facut modificari si poat stiti cam ce inseamna si cata munca este...

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Informatii!!!
« Răspuns #3 : Iulie 12, 2013, 12:22:35 pm »
Cum ti-am zis, mai intai intereseaza-te de omologare  ;)

Offline SorinS

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Informatii!!!
« Răspuns #4 : Iulie 12, 2013, 12:25:17 pm »
Aham...ok.

Multumesc Viorel ;)

Offline andreiandrei53

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 533
Re: Informatii!!!
« Răspuns #5 : Iulie 12, 2013, 01:02:12 pm »
Cum ti-am zis, mai intai intereseaza-te de omologare  ;)
presimt ca o sa renunte :D
Andrei

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Informatii!!!
« Răspuns #6 : Iulie 12, 2013, 01:41:52 pm »
Chiar ca,e munca dracu,pe langa simplul taiat al plafonului si stalpilor(cu toate ca si taiatul trebuie gandit,ce tai si ce nu) caroseria trebuie intarita ca altfel de rupe de la jumate,foaia de cort e si ea scumpa ca dracu plus unde mai pui ca trebuie croita la un atelier serios care ii va lua ceva cascaval.
Omologarea costa o caruta de bani si trebuiesc respectate indicatiile celor de la rar,altfel ramai si cu bani dati si masina neomologata.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Informatii!!!
« Răspuns #7 : Iulie 12, 2013, 02:36:29 pm »
Salutare Sorin si bine ai "aterizat" pe la ni (speram sa nu decolezi prea curand)
Ceea ce doresti tu sa faci este destul de complicat nu din punct de vedere tehnic cat cel logistic (birocratie in omologare)
Cred ca prima data, trebuie sa mergi cum a spusi si Viorel la RAR Iasi, unde ei iti vor da un raspuns. Apoi, trebuie sa ai pregatit un proiect, cu schite, clacule si tot tacamul  care sa fie girat (parafat) de un inginer auto. Cu acest proiect, vei inainta dosarul pentru propunere omologare individuala la RAR. Daca iti este aprobat, poti sa te apuci de treaba. Toata miscarea trebuie sa fie facuta intr-un atelier agreat RAR si sa urmeze intocmai documentatia aprobata de RAR. Dupa ce masina este finalizata, te prezinti cu ea la RAR unde ei o testeaza, daca prezinta siguranta etc. Dupa care vei primi un numar de sasiu si actele pentru omologare, inmatriculare etc.
In concluzie, o caruta de bani dar nu imposibil (daca e vointa).
Varianta mai ieftina e sa mergi in Hungaria si sa cumperi de acolo un Kubel original si te-ai scos. Kubelul este Trabant decapotabil original.

Eu sunt din Iasi, daca esti interesat de mai multe info, da un semn (stau intre Cartier Tatarasi N si Podu de Fier)

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Informatii!!!
« Răspuns #8 : Iulie 13, 2013, 01:55:47 pm »
ia uite : http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,192.msg59700.html#msg59700
cica ar fi omologata modificarea, iar la 1.100 euro nu e mult, daca e omologat

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Informatii!!!
« Răspuns #9 : Iulie 14, 2013, 10:50:52 pm »
stiu ca in brasov putea sa transforte in cabrio un trabi , si mai este si mario din galati ,care a omologat trabi al lui cabrio , mai sapa pe net ca gasesti informatii ,si pe sit=ul vechi cu i la sfarsit
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Informatii!!!
« Răspuns #10 : Septembrie 11, 2013, 04:59:18 pm »
INFO , INFO , INFO si apoi DUREREAAA : dineros x 100 . daca e un bazdak de weekend ... da'i pace. CU TOT TOOOT (masina,acte,motor,rar,benzina,draci,laci) treci LEJEEEER de 2000 EU. Afla intai ce e traby ... INVATA-L,studiaza-l si apoi dacaaaaa mai esti entuziazmat .... search for money  :icon_thumleft:

Pt restul (fara sa supar userul) : pasare calatoare
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan