Autor Subiect: Proiectoare de Ceata pe bara din fata, ce zice codul rutier?  (Citit de 15466 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline lorenzobus1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 304
Proiectoare de Ceata pe bara din fata, ce zice codul rutier?
« : Ianuarie 31, 2016, 01:36:28 pm »
Salut Tuturor,

am o dilema, vreau sa instalez proiectoare de ceata pe trabi pe bara bineinteles, asa cum e cred la toate trabanturi.... si poate alte masini mai vechi, dar... am mai multe persoane aici, la Macea jud. Arad, care zic ca nu e voie PE BARA,.... ca au avut probleme cu politia rutiera cand au avut Dacia. :argue:

La Curtici, o localitate in apropriere, politia rutiera iti opreste si verifica orice :crybaby2:  , eu zic ca e bine, da ca esti in regula nu ai nici un fel de problema, verifica dimensiuni la cauciucuri, verifica dotarile masinei, uzura, rugine, tot ce vine la rand din cand in cand, dar... putem sa instalam proiectoare de ceata pe bara? nu am gasit in codul rutier ceva despre "unde" trebuie instalate proiectoarele... daca masina are locasi pt proiectoare numai acolo ii putem monta? sau pot de exemplu , sa  instalezi proiectoarele si pe bara la fiat punto?

Multumesc pt raspunsuri!!!

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Proiectoare de Ceata pe bara din fata, ce zice codul rutier?
« Răspuns #1 : Ianuarie 31, 2016, 04:49:49 pm »
Legislaţia rutieră interzice montarea la autovehicul a altor lumini ori dispozitive decât cele omologate. Asta înseamnă că orice modificare a sistemelor cu care maşina este echipată din fabrică necesită obţinerea unei omologări individuale de la RAR.

Art. 112
(1) Certificatul de inmatriculare sau de inregistrare ori dovada inlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera in urmatoarele cazuri:

d) vehiculul circula cu defectiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decat cele omologate;

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Proiectoare de Ceata pe bara din fata, ce zice codul rutier?
« Răspuns #2 : Ianuarie 31, 2016, 05:01:15 pm »
Nu conteaza unde sunt montate proiectoarele, bine, nu ai sa le montezi pe parasolar sau stergatoare. Poti sa le pui pe bara insa original erau montate pe caroserie, sub grila. Daca te uiti atent, acolo vei gasi 2 gaurele mici, acolo vin montate proiectoarele.

Problema e sa nu folosesti proiectoarele in alte situatii, doar pe ceata si ploaie, atat. Atata timp cat sunt stinse si originale, nu are ce sa iti faca. Daca fac abuz, le arati carticica de Trabant, acolo pe prima pagina e imaginea cu Trabantul cu proiectoare.
In cazul in care ramai fara ele pe motiv ca asa a avut el chef, faci contestatie, se merge la RAR si se rezolva repede, e original, nu are ce sa iti faca

Offline bandi-ta

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 254
Re: Proiectoare de Ceata pe bara din fata, ce zice codul rutier?
« Răspuns #3 : Ianuarie 31, 2016, 06:28:26 pm »
Completare la ce a spus Victor,poti trage la imprimanta (cum am si eu ) gidul de utilizare si intretinere la traby 1.1 (varianta in limba germana sau maghiara)unde arata si cum sa schimbi becul  la  proiectoarele de ceata  .Pentru d-ul politist deschizi capota motor si ii arati decupajul pe interior pentru prinderea originala a proiectoarelor care cum a precizat si Victor nu vin montate pe bara de protectie .Daca ai si proiectoare originale pe care scrie made in DDR faci cu el ora de istorie ! Mai ales daca e nascut dupa '89 .
CJ-78-KIK

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Proiectoare de Ceata pe bara din fata, ce zice codul rutier?
« Răspuns #4 : Ianuarie 31, 2016, 07:51:48 pm »
Exact, daca esti pregatit cu informatii clare, nu are ce sa iti faca, iar daca iti salta certificatul abuziv, atunci e nasol pentru nenea politistu.
Singura regula: proiectoare originale fara becuri China colorate si sa nu le tii aprinse daca nu este cazul

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Proiectoare de Ceata pe bara din fata, ce zice codul rutier?
« Răspuns #5 : Ianuarie 31, 2016, 08:22:27 pm »
Poate zice ca e modelul ,,de luxe'' si ca asa au avut alea..
Daca are si luneta cu rezistenta.. e si mai bine.. Ii zice ca e cum era la Dacia 1310, LX , TX,  TLE, TLX.. dinastea..
Ca sa nu mai zic ca Trabi- din fabrica- NU a avut oglinda decat pe partea STANGA.  Si, in ,,epoca''- NU avea nici centuri de siguranta- ele veneau ,,FARA''- erau ,,optionale''..

 Da' el -polismanu'- CUM dovedeste ca NU erau din fabrica?
Ps- trebuie montate si restul de piese- buton special, releu si sigurantele- cele 2.  :wav:
Apoi- pe proiectoare TREBUIE sa scrie DDR-Ruhla sau FER. Nu ,,dinalea''..  ca sa convinga.
popandau de trabante

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Proiectoare de Ceata pe bara din fata, ce zice codul rutier?
« Răspuns #6 : Ianuarie 31, 2016, 09:32:53 pm »
-daca nu sunt ddr sau ruhla , nu e problema , ce naiba , il speriem asa pe baiat , proiectoarele sa fie montate in locul indicat (adica nu pe bara , ci pe traversa de sub grila (masca) fata, unde sunt gauri special pt. ele din fabrica (dar aceste gauri le are din cate stiu eu numai modelele de dupa anii 84-85 , cele sub anii acestia de fabricatie nu stiu sa aiba , dar se pot gauri ,dupa ce se va trasa exact si simetric , ca sa intre surub de m8) , si sa nu se faca abuz de ele
-la lege scrie ,ca este voie montarea unor proiectoare suplimentare , la orice autoturism , pentru vreme nefavorabila , ploaie ,ceata ,sau ninsoare , acestea fiind doua bucati (un set),nu ca la off road ,fara numar...
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline lorenzobus1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 304
Re: Proiectoare de Ceata pe bara din fata, ce zice codul rutier?
« Răspuns #7 : Februarie 01, 2016, 07:23:56 am »
Wow. Foarte multe răspunsuri clarificatori, multumesc. Oricum cand am gatat cu traby reconditionatul, sper in luna aprilie va trebui sa merg la RAR, pt înscriere masinei, atunci voi pune si proiectoare de ceata, nu am gasit originale DDR.... Mie personal place cu proiectoare pe bara cum am văzut la multi dintre voi in poze de pe forum. Daca la RAR nu zic nimica... Sau cum a zis Viorel sa obtin omologare individuala atuncia? Am un bătrânel care a lucrat la RAR si imi a ajutat cu inscriere fiat punto, a trecut fara un stop, abs in coma, si fara oglinda retrovizoare... Bineînțeles ca o luna mai târziu le am reparate pe toate.  O sa apelez la el atuncia.
Multumim!
:wav:

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Proiectoare de Ceata pe bara din fata, ce zice codul rutier?
« Răspuns #8 : Februarie 01, 2016, 08:23:54 am »
Da, cel mai bine le montezi inainte sa mergi la RAR. Acolo poti sa le arati ca existau pe trabi si vezi daca este nevoie sa le mai treaca in C.I.

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Proiectoare de Ceata pe bara din fata, ce zice codul rutier?
« Răspuns #9 : Februarie 01, 2016, 09:24:30 am »
ce sa treaca in carte, frate, PROIECTOARELE?! hai, fratilor, incetati! e cum a zis Victor. da-le-n ma-sa de proiectoare, ca doar nu vorbim de motor montat pe bara!

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Proiectoare de Ceata pe bara din fata, ce zice codul rutier?
« Răspuns #10 : Februarie 01, 2016, 10:01:51 am »
nu cred ca se mai trece in carte proiectoare, stiu doar ca a ramas motor, folie fumurie, jante..si mai era ceva. nici carligul nu se mai trece acum

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Proiectoare de Ceata pe bara din fata, ce zice codul rutier?
« Răspuns #11 : Februarie 01, 2016, 11:28:12 am »
..da-da, e buna o ,,cunostiinta'' dinasta sa ,,ajute'' la ,,chestii'' dinastea... gen proiectoare, lampi de ceata, de marsarier.. Ca.. ,,sa mananca si gura lor''.. :laughing7:
 Cum ziceam, aia la rar nu vroiau sa-mi identifice trabul pentru ca aveam sirocoul pus.. Pe mine chiar ma intreba de... oglinda de dreapta..... :laughing7:  Altul ma intreba de lampa de marsarier.. :BangHead:   Desigur, daca aia vad pe cineva care nu se pricepe, EVIDENT ca... apar ,,dificultati''..
inclusiv de... trecut in carte ,,proiectoare''..  :o ..nu cumva si tetierele trebuie trecute? :wave:

Pe alta parte, polis poate sa dea amenda pentru ORICE- ca ei au ,,de partea lor'' nu stiu ce prezumtie de legalitate. Deci ei te ard si p'orma una din doua- alergi sa faci contestatie sau ti-e lene si ai bani si... platesti... ca au si ei plan de facut la bugetul local, nu? :glasses9:

Lorenzo- asta e forum public- NU mai face afirmatii de genul alora cu punto ala ca ne facem de cacao... ni se duce buhul ca :BangHead:... si.. dam de belea.. NU se zice asa ceva pe un forum.. Propun moderatorului sa stearga afirmatia aia (si sugestia mea de aici in acelasi timp, ca sa fie corelate..)
popandau de trabante

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Proiectoare de Ceata pe bara din fata, ce zice codul rutier?
« Răspuns #12 : Februarie 01, 2016, 12:08:21 pm »
ce sa treaca in carte, frate, PROIECTOARELE?! hai, fratilor, incetati! e cum a zis Victor. da-le-n ma-sa de proiectoare, ca doar nu vorbim de motor montat pe bara!

Inca sunt destule capete de creta...nu-ti vine sa crezi ce ''glume''au in ei...sa nu crezi ca Godina exista in realitate =))

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Proiectoare de Ceata pe bara din fata, ce zice codul rutier?
« Răspuns #13 : Februarie 01, 2016, 12:16:22 pm »
Referitor la ,,creta""- citii pe un forum cu roacari ca unu' a fost amendat, avand la masina, PUSE, cauciucuri cu tinte,  pentru ca pe gumele respective nu avea... steluta de fulg.. :o
Cica politaii stiu sa vada poze, nu stiu si sa citeasca... :toothy4: Eventual, cjhiar daca scrie M+S...
Acu'.. pe bune, CATI polismani or sti o limba straina, sa se descurce asa, un minim.. Cat am trecut prin germania, austria, cehia - m'am inteles cu aia in engleza.. In Franta o ciuguleam pe franceza.. da'  la noi...??? Cand opream Kangoo-ul de la firma (girofar, embleme..  :icon_thumleft: ) si ii intrebam ceva in franceza, despre o strada ii... blocam. Parca ii scoteam din priza.. :laughing7:
popandau de trabante

Offline bandi-ta

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 254
Re: Proiectoare de Ceata pe bara din fata, ce zice codul rutier?
« Răspuns #14 : Februarie 01, 2016, 03:00:40 pm »
Lorenzobus ce ai văzut la alții nu erau montate pe bara asa pare doar au loc gaura pe masca fața.
CJ-78-KIK