Autor Subiect: Numerizare Catia - Autoturism Trabant  (Citit de 27200 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline pushtiu

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 32
Re: Numerizare Catia - Autoturism Trabant
« Răspuns #15 : Iulie 01, 2012, 11:22:54 pm »
Salutare!
   Din pacate nu am mai lucrat de ceva timp in catia, in ultimul timp omorandu-mi timpul cu Unigraphics datorita scarbiciului. Dar proiectul suna foarte interesant si daca pot, as vrea sa dau si eu o mana de ajutor.
   De asemenea, va rog sa-mi trimiteti si mie piesele la care aveti cotele, pentru ca momentan chiar dispun de ceva timp liber, si as vrea sa fac ceva folositor, pentru ca si eu aveam de mult in gand o simulare a unui motor, dar nu am dispus de desenele necesare.
Mersi fain!

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Numerizare Catia - Autoturism Trabant
« Răspuns #16 : Iulie 03, 2012, 10:08:44 pm »
Salutare!
   Din pacate nu am mai lucrat de ceva timp in catia, in ultimul timp omorandu-mi timpul cu Unigraphics datorita scarbiciului. Dar proiectul suna foarte interesant si daca pot, as vrea sa dau si eu o mana de ajutor.
   De asemenea, va rog sa-mi trimiteti si mie piesele la care aveti cotele, pentru ca momentan chiar dispun de ceva timp liber, si as vrea sa fac ceva folositor, pentru ca si eu aveam de mult in gand o simulare a unui motor, dar nu am dispus de desenele necesare.
Mersi fain!

Salut! Eu nu prea mai am timp mai deloc de acest proiect dar vreau să-l reiau curând. Nu avem cote la mai nici o piesă... facem RELEVE. Deci ia o piesă și un șubler și aia e... Mulțumim de implicare! Și succes dacă te apuci. O să mai fac și eu piese dar momentan îmi repar mașina și cam ia timp... Vorbim și mulțumim!
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Numerizare Catia - Autoturism Trabant
« Răspuns #17 : Iulie 05, 2012, 11:38:21 pm »
pustiule ... da' un ambielaj sa il iei la masurat nu te-ar coafa?   :toothy1:
Ca SIGUR este unul in "mintile lui" prin capitala. Mai greu cu cotele interioare ... e drept .. dar ...  :sign13:

Georgica .... te misti BINE cu masina si Doamne-Doamne o sa iti ajute sa o scoti la capat  :angel7:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline pushtiu

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 32
Re: Numerizare Catia - Autoturism Trabant
« Răspuns #18 : Iulie 06, 2012, 01:17:25 am »
Nu m-ar deranja sa iau la masurat piese si componente, dar problema principala e ca nu dispun nici de piese, nici de instrumente de masurare, si momentan nici nu sunt in tara. Deci mai greu cu practica. Insa rasfoind manualul de reparatie al traby am gasit ceva cote pentru arcurile lamelare, si este posibil sa fie prima mea mana de ajutor la acest proiect. Mai trebuie numai sa-mi instalez Catia, sau se accepta si alte softuri?  :idea1:

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Numerizare Catia - Autoturism Trabant
« Răspuns #19 : Iulie 06, 2012, 07:08:48 am »
Nu m-ar deranja sa iau la masurat piese si componente, dar problema principala e ca nu dispun nici de piese, nici de instrumente de masurare, si momentan nici nu sunt in tara. Deci mai greu cu practica. Insa rasfoind manualul de reparatie al traby am gasit ceva cote pentru arcurile lamelare, si este posibil sa fie prima mea mana de ajutor la acest proiect. Mai trebuie numai sa-mi instalez Catia, sau se accepta si alte softuri?  :idea1:

Dacă poți salva în format .stp, putem importa ușor în Catia. Arcurile cum sunt în manual? Scrie ceva? Ar trebui numerizate la poziția de sarcină pe mașină și nu destinse ca să le putem ansambla.  :icon_salut:
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline pushtiu

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 32
Re: Numerizare Catia - Autoturism Trabant
« Răspuns #20 : Iulie 07, 2012, 12:04:54 am »
Sincer, nu stiu exact cum sunt, dar asta e pagina din manual unde am gasit cotele: http://www.imagebam.com/image/e417ec57968939/
O sa vad daca pot exporta din nx7 ca si format pt catia, din cate stiu se poate, numai ca o sa-l vada ca si parasolid. Daca nu, o sa-mi omor din nou nervii cu Catia, ca tare nu mi-a sa revin de pe nx sau proe pe catia.

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Numerizare Catia - Autoturism Trabant
« Răspuns #21 : Iulie 12, 2012, 07:20:56 pm »
cerceteaza cu atentie manualele pt ca in ala din '65 sunt detaliate bine de tot planurile arcurilor fata/spate berlina/combi
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline iulian1andrei

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 570
Re: Numerizare Catia - Autoturism Trabant
« Răspuns #22 : Iulie 22, 2012, 12:08:01 am »
Acum mi-am facut si eu timp pentru pozele promise:
Mai am putin de lucru la piesa de legatura.

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Numerizare Catia - Autoturism Trabant
« Răspuns #23 : Iulie 22, 2012, 09:06:26 pm »
Frumos!!! Sper să mă reapuc și eu de treabă!  :BangHead: Nu prea am stat... profit de timpul liber să fac alte lucruri. Dar o să mai pun mâna pe ceva piese și mai fac și eu câte ceva... Mulțumim Iulian.
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Numerizare Catia - Autoturism Trabant
« Răspuns #24 : Noiembrie 21, 2012, 04:01:18 pm »
Și pentru că n-am mai făcut absolut nimic pt Trabi în Catia și la școala trag tare să fac un proiect, am decis să le „comunalizez” :D Voi face parbrizul de Trabi (de asta am nevoie pentru școală). Ideea e că n-am parbriz de rezervă deci nu știu cote și de măsurat, e mai greu cu el pe mașină.

A văzut cineva dintre voi o schemă cu parbrizul de Trabi printr-un manual, ceva? Sau are cineva de vânzare unul nou? :P
Nu am spart nici un parbriz de Trabi până acuma și nu știu cum e făcut. Are folie de siguranță? Că de fragmentat parcă se fragmentează.

Mulțumesc!

PS: Când termin cu mizeria asta de master, mă apuc să fac piese!  :blob7:
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Numerizare Catia - Autoturism Trabant
« Răspuns #25 : Noiembrie 24, 2012, 09:47:24 pm »
Gata parbrizul!  :)



PS: Mii de mulțumiri lui Raoul! M-a ajutat enorm parbrizul de la el. L-am ținut pe birou și am măsurat puncte pe suprafață. A ieșit destul de aproape de cel real cu o eroare de poziție (pentru un punct dat pe suprafață) de 3 mm maxim maximorum. Nu știu cât de reală e curbura și ce erori am mai avut la măsurători (cu șublerul). Oricum, eu sunt mulțumit că am mai adus o piesă la Trabi virtual. :D
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Numerizare Catia - Autoturism Trabant
« Răspuns #26 : Noiembrie 24, 2012, 11:48:27 pm »
am si eu frey-ul desenat in solid works, dar nu stiu sa il salvez ca poza , e modelul nou ,fara guler ,si mai trebuie sarma aia in forma de cifra 5
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Numerizare Catia - Autoturism Trabant
« Răspuns #27 : Noiembrie 25, 2012, 12:06:32 am »
am si eu frey-ul desenat in solid works, dar nu stiu sa il salvez ca poza , e modelul nou ,fara guler ,si mai trebuie sarma aia in forma de cifra 5

Făcuse Joe Frei-ul în Catia. E bine oricum. :) Nu mai știu în Solid Works cum se salvează poză dar sigur scrie pe google.  :icon_salut:
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Numerizare Catia - Autoturism Trabant
« Răspuns #28 : Noiembrie 27, 2012, 08:08:59 pm »
SIMPLU ?!? PrintScreen  :laughing7: la o rezolutie mare a monitorului si apoi crop & upload imagebam  ;D
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Numerizare Catia - Autoturism Trabant
« Răspuns #29 : Noiembrie 28, 2012, 07:42:53 am »
gata am reusit ,mai trebuiesc, colivia ,rolele, si sarma elastica, nu am avut timp ...

trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)