Autor Subiect: B 98 EXE  (Citit de 78152 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #30 : Ianuarie 29, 2010, 12:10:48 am »
ooo
da nu stau rau...
nu stiu ce am vazut eu la mine..dar nu imi placeau cum da
poate ma razgandesc si le montez si eu :D

Offline mdv

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 507
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #31 : Ianuarie 30, 2010, 01:29:35 am »
Pune-i dom-le o siguranta de la plusu ala de alternator!Un 8 A! ;)

Sa inteleg ca plusul de la proiectoare se trage de la alternator si nu de la tabloul de sigurante?
am un trabant si asta imi ocupa tot timpul!

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #32 : Ianuarie 30, 2010, 01:41:25 pm »
eu montasem pe primul trabi cu plusul de la sigurante , releu si fire groase (ca altfel se topeste intrerupatorul ) , si mergeau
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #33 : Ianuarie 30, 2010, 04:33:05 pm »
   Poti sa-l tragi din sigurante, din baterie sau din alternator. Dar am preferat de la alternator ca sa nu am fire pe baterie si nici sa ma apuc sa trag de la sigurante. Fireste, plusul pentru cuplarea relului este la siguranta de pozitii, ca sa aprind proiectoarele numai dupa aprinderea pozitiilor, insa firul pentru plusul proiectoarelor era prea gros sa-l trag tot din sigurante. D-aia l-am tras de al alternator, ca acolo mai sunt groase si se confunda cu restul; adica nu arata a improvizatie... Daca mai vrei detalii, intreaba-ma!

Offline mdv

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 507
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #34 : Ianuarie 30, 2010, 11:18:06 pm »
eu le am pus pe amandoua la tabloul de sigurante ,pe siguranta care da curent pe contact.
am un trabant si asta imi ocupa tot timpul!

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #35 : Ianuarie 30, 2010, 11:26:46 pm »
   Pai da, dar asta inseamna ca ai curent incontinuu. Oricum, presupun ca ai folosit un releu. Eu am luat plusul de comutare a releului de pe pozitii pentru ca am vrut sa fie ca la toate masinile, adica sa pot aprinde proiectoarele numai cand am pozitii/faza scurta-lunga aprinse... dar asta ramane la alegerea ta.

Offline mdv

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 507
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #36 : Ianuarie 31, 2010, 06:32:25 am »
am masurat si proiectoarele mele papa curent mult fata de alti consumatori.Deci cat merge motorul functioneaza si ele cand s a oprit alternatorul halt si curentul, ca risti sa ramai fara ..
am un trabant si asta imi ocupa tot timpul!

Offline apaminerala

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 12
    • www.sunabasarabia.com
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #37 : Ianuarie 31, 2010, 02:09:37 pm »
Arata absolut genial.

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #38 : Februarie 13, 2010, 03:41:47 pm »
  Am achizitionat alte proiectoare, romanesti, produse la elba. Sunt second si unul are oglinda putin ciupita de rugina intr-o parte (nu prea iti dai seama de chestia asta decat la o examinare mai amanuntita). O sa le montez in locul celor dreptunghiulare.
   
Free Image Hosting by ImageBam.com

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #39 : Februarie 13, 2010, 04:04:02 pm »
cred ca astea ar mult mai bine..
asteptam poze cu montarea :P

Offline axel_unu2006

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 182
  • 0758338200 Micu Alex
    • http://facebook.com/micu.eugen
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #40 : Februarie 14, 2010, 06:17:22 pm »
astea da ... o sa areate mult mai bine   :D

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #41 : Februarie 18, 2010, 01:34:27 am »
   Proiectoarele inca nu le montez. Am studiat nitel problema si, cum si-asa nu sunt prea multumit de bara fata, pe care n-am reusit s-o aduc la linie dupa cate a incasat in trecut, o s-o schimb cu totul, atunci urmand si montarea proiectoarelor circulare (care si-asa necesit gauri mai mari pentru montare). pana una, alta, am realizat azi un video cu trabantul meu, pe care l-am postat si pe youtube spre vizionare; las si aici un link:
 http://www.youtube.com/watch?v=bOjdLzRc9QY


__________________________________________________
editat de victor
Motiv: linkurile de pe youtube se incadreaza dand click pe
iconita youtube cand scrieti...apare in stanga sus randul doi
deasupra la smile-uri :P
___________________________________________________
« Ultima Modificare: Februarie 18, 2010, 01:53:08 am de victor »

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #42 : Februarie 18, 2010, 01:52:25 am »
1. Cameramanul (desi banuiesc ca era o ea :D ) s-a descurcat excelent
2. proiectoarele de ceata dau chiar foarte bine..poate te gandesti sa la lasi pe astea...sunt mult msi inguste decat ce am eu si da, dau mult mai bine pe masina acum ca le-am vazut
3. su fost Trabiuri din cate stiu (si sper sa nu ma insel) care au avut proiectoare originale, deci nu le-ai adaugat tu...au fost montate :P
4. la imbinarile de furtun si ma refer la cel de benzina , foloseste teava de cupru si doua coliere, e cam riscant ce ai vrut sa faci pe acolo..trebuie luate masuri urgente :D
5. stop frana si lampa marsalier la fel ca si cu prouectoarele, cred ca au fost unele care veneau din fabrica cu asa ceva...frumos
6. vesnica problema apa, se poate rezolva, eu aceasi treaba am avut si acum am scapat de ea. Se antifoneaza complet masina, si pe dinauntru si pe dinafara in mai multe straturi asa incat sa nu permita sa faca condesc prea usor, plus chedere noi la usi, sa nu patrunda curentul rece de afara. Eu unul aveam tot timpul pasla imbibata de apa si chiar storceam din ea. Acum e uscata, nu mai am treaba.
7. culoarea e frumoasa, felicitari, nu e deschisa..chiar da bine
8. masina in general arata super...sa ai grija de ea si sa o intretii cat mai bine...

p.s. spala sau curata motorul ;))) o sa faca alergie de la praf

Offline Animal_2000

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 113
  • I was dreaming of the past...
    • Alexandru Hategan's Blog
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #43 : Februarie 18, 2010, 04:51:49 am »
Salut, excelent video ai facut. Imi place masina ta, e asa cum imi doresc si eu sa fie a mea in viitor, cu mentiunea ca eu nu as adauga nimic pe masina (proiectoarele). Dar DA ! uite ca se poate si mai este cineva cu gusturi asemanatoare cu ale mele. Imi place radoiul la nebunie - daca-l vinzi- sper ca sunt primul pe lista ca si cumparator :) Si eu caut asa ceva pentru masina mea - radio cu butoane, care sa se incadreze cat mai bine in bordul de trabant - adica sa arate bine.

Excelenta filmarea, excelenta masina, sa o folosesti sanatos - sper ca vii si ne intalnim la urmatoarea intalnire trabanteasca de prin tara, care-o fi :D (cea de la sebes alba e prima, parca ?)

Ai un plus de la mine, pentur filmulet, pentru faptul ca ai pastrat masina in linii originale - clasice, si inca 1 pt cum ai prezentat masinuta.
e-mail: hategan2005@gmail.com
tel: 0766-356.258

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: B 98 EXE
« Răspuns #44 : Februarie 18, 2010, 03:26:49 pm »
 Mersi! Victor, ai ghicit: e o ea; mai precis prietena mea, cea care, la cumpararea masinii a fost mai mult decat suparata... Acum s-a mai indulcit si a inceput chiar sa-i placa masinuta!
  Hategan, iti multumesc si tie pentru aprecieri si "plusuri"! Radioul nu cred ca-l vand ca si eu il pastrez tot pentru ca se incadreaza perfect in "spiritul" epocii masinii si al Trabantului, in general. Pe viitor planuiesc sa-mi asez undeva mai ascuns o priza normala de 12v, la care sa pot cupla un modulator de frecventa cu usb, ca sa ascult si altceva in afara de radio. Dar un radio-cd/mp3 n-o sa vada  trabantul cat sta pe mainile mele! Planuiesc sa vin la intalniri, insa pana atunci trebuie ca masina sa fie road-legal si asta inseamna, dupa calculele mele, vreo 500 de lei, bani pe care nu-i am deocamdata. Dar trag nadejde de mai bine, na! La "filmare" am reusit sa ma balbai cam la fiecare propozitie si din asta se poate concluziona, intr-adevar, ca nu prea am prezenta de spirit. Dar, tinand cont ca n-a fost nimic regizat... peste! Multumesc din nou si spor si tie la reparatii!