Autor Subiect: Aprindere electronica pe platoul cu platini  (Citit de 30684 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Cristy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 380
    • Site Personal
Aprindere electronica pe platoul cu platini
« : August 13, 2010, 12:42:53 pm »
 Cum zice Gusteru "un fel de struto-camila"  =))

 Intrati pe link-urile de mai jos si dati-va cu parerea. Pare interesanta ideea si nu este scumpa deloc.

Despre: http://www.gotronic.ro/new/ro/produse.html

Discutie Forum: http://gotronic.ro/discutii/index.php?topic=16.0

Magazine: http://www.gotronic.ro/discutii/index.php?topic=15.0

Offline TRABANTUS1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 416
Răspuns: Aprindere electronica pe platoul cu platini
« Răspuns #1 : August 13, 2010, 12:57:34 pm »
M-am logat si eu ca vreau sa-i intreb daca merge pe Lada, gasesc nu gsesc sa o dau eu oricum trebuie sa am cu ce sa merg! Am avut asa ceva la motocicleta si a fost excelenta, gata cu cosmarul platinelor!!!

Offline Hunor

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 953
Răspuns: Aprindere electronica pe platoul cu platini
« Răspuns #2 : August 13, 2010, 02:10:38 pm »
Această firmă fabrică şi regulatori de cânteie pe care are şi Gusteru pe bobine. Chiar sunt folositoare, protejează platinile, când întrerup contactul, de obicei şi acolo se face o mică scânteie, cu regulatori asta nu se întâmplă. E ca şi cum aveai o aprindere electronică, numai că păstrează şi trăsăturile bune a aprinderi pe platini.

Offline Cristy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 380
    • Site Personal
Răspuns: Aprindere electronica pe platoul cu platini
« Răspuns #3 : August 13, 2010, 03:02:23 pm »
 Am sunat la distribuitorul din Bucuresti (SC COSTEL SERVICE SRL- B-dul Uverturii nr. 126E, Tel: 021.4345686 ; 0723.557466) si vand doar toata aprinderea si costa 80 Ron.
 A zis sa ma duc acolo cu un platou cu tot cu ax si sa verifice, ca nu stiua sigur daca merge si la Trabant (sunt facute mai mult pt. Dacie).

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Aprindere electronica pe platoul cu platini
« Răspuns #4 : August 13, 2010, 03:40:52 pm »
merge si pe trabant. Am mai citit pe un forum, isi pusese cineva.

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Aprindere electronica pe platoul cu platini
« Răspuns #5 : August 13, 2010, 11:24:57 pm »
   Ma Cristi, de ce te-oi scarpina cu mana stanga la urechea dreapta eu nu stiu! Sincer! Pai tu suni pe la astia inainte sa-ti suni amicii? Sunai, imi explicai situatia si, cum e cazul asta, te-as fi lamurit suficient, zic eu! Vezi pe ce dai banii, frate! Nu costa 80 de lei, daca e 35 bucata si tie-ti trebuie doua, ca e cate una pe platina. Mergi la magazine de piese auto si intreba de aprindere tranzistorizata (aia probabil c-or s-o stie de "electronica", deci zi-le si asa!) pt dacie, si vezi ce au...

Offline saptezeci

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 189
  • Sink deep in the rust
Răspuns: Aprindere electronica pe platoul cu platini
« Răspuns #6 : August 13, 2010, 11:59:57 pm »
Da, exact se numeste aprindere tranzistoriala, si trebuie 2 bucati pentru ca logic sunt 2 bobine.
Pretul de 80 de lei cred ca ti l-au facut pentru aprinderea aia care elimina platina pentru dacia, aia nu merge la trabant pentru ca platina de pe platoul de trabant nu prea seamana cu aia de dacia.
E buna aprinderea asta tranzistoriala pentru ca elimina curentul daunator platinilor care vor ramane curate pentru un timp indelungat.

Aprindere de trabant pe platina reglata corespunzator, cu platinele bune,  unsa pasla + 2 module gotronic AT01, mergi la sigur cu trabantul! Un relanti frumos, un consum decent, chiar merita.
Am dicutat de curand si cu Gusteru care mi-a spus ca de 20.000km de cand are aprindere tranzistoriala, nu a mai umblat pe la nimic, gen reglaje sau sa-i faca probleme.

La fel de mult merita si aprinderea electronica originala a trabantului. Problema ei cea mai mare este vechimea, la 20 de ani + nu stii cand i se duce vreun tranzistor si ramai cu trabantul pe dreapta.
Eu personal o sa-mi pun tranzistoriala, iar electronica o pun la portbagaj. In caz de ceva, pun electronica si merg mai departe.

A da si inca ceva, modulul asta se gaseste la magazine de piese auto dacia. Poate vanzatorii nu stiu de tranzistoriala, dar spuneti ca vreti "electronica aia mai mica pentru dacia", si o sa stie ei despre ce e vorba.
Pai ori suntem trabantisti, ori numai suntem

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Aprindere electronica pe platoul cu platini
« Răspuns #7 : August 14, 2010, 12:04:32 am »
  TRANZISTORIZATA, Tudoreee! Tranzistorizata! Adica pe/cu TRANZISTORI!
-----------------------
edit by admin: da maica'  ,,, s-a auzit si in fund " tran-zis-to-ri-za-ta "   =)) =)) Nu mai striga ca se trezesc userii care "doarme".
« Ultima Modificare: August 14, 2010, 12:25:27 am de Gusteru »

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Aprindere electronica pe platoul cu platini
« Răspuns #8 : August 14, 2010, 12:28:58 am »
si acu' sa scriu iarasi : da , sunt foarte OK modulele acelea montate pe aprinderea clasica/platini. costa in jur de 33 - 35 RON bucata (doua trebuie) si se pot cumpara de la orice magazin piese dacia cat de cat. Montarea este BANALA ( mura in gura ... I AGREE .. next ... next ... finish).
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline saptezeci

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 189
  • Sink deep in the rust
Răspuns: Aprindere electronica pe platoul cu platini
« Răspuns #9 : August 15, 2010, 12:00:37 am »
 TRANZISTORIZATA, Tudoreee! Tranzistorizata! Adica pe/cu TRANZISTORI!
-----------------------
edit by admin: da maica'  ,,, s-a auzit si in fund " tran-zis-to-ri-za-ta "   =)) =)) Nu mai striga ca se trezesc userii care "doarme".

Tranzistoriala, tranzistorizata chiar si tranzistoriata daca vrei...se accepta toate variantele, toate facand referire la tranzitori, nu e o greseala. (http://www.daciaclub.ro/APRINDERE-TRANZISTORIALA-t90534.html , http://www.daciaclub.ro/lofiversion/index.php/t52528.html), si aici au "gresit" oamenii inca din titlu, dar dupa cate observi nu sare nimeni in sus.
Oricum nu am spus "electronica" in loc de "platina" sau ceva care sa aiba o gravitate atat de mare...
Ce nenorocire domnule! Imi mai desparti si in silabe ca la copii de clasa a II-a.
Fi serios...
--------------------------------
edit by admin: saptezeci ... omul meu ... EU am despartit in silabe si NU pt tine ci pt pater_rafail tocmai pt ai atrage atentia ca NU e cazul sa ne cramponam la chestii de astea.
Unde scrie " edit by admin" cu culoarea rosie ... e scris de mine.
OK ... inapoi acu' la platina tranzistoriala  :-*
« Ultima Modificare: August 15, 2010, 01:07:43 am de Gusteru »
Pai ori suntem trabantisti, ori numai suntem

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: Aprindere electronica pe platoul cu platini
« Răspuns #10 : Aprilie 16, 2011, 10:02:33 pm »
am aceasta cutie , gen cum este cea de la aprinderea electronica, doar ca fire sunt doua verzi , si doua albe, si banuiesc, ca este pentru protejarea platoului cu platini , ca nu are fir de masa , cu maro, sau negru de plus, am gasit-o tot in piese de trabant de la diversi mosulici , nu pare sa fie ars ceva, daca intereseaza pe cineva sa imi zica (cea de sus este normala , sa se vada diferenta)

    
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: Aprindere electronica pe platoul cu platini
« Răspuns #11 : Mai 25, 2011, 11:36:57 am »
Azi mi s-a ars impeabila aprindere a lui cristi munteanu ma lasat pe bucurestii noi pe aceasta cale ii urez numai vorbe frumoase si multa bafta la vanzarea gunoaielor ,acum am sa imi caut la vanzari o alta aprindere dar voi fi mult mai exigent pe banii mei.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Răspuns: Aprindere electronica pe platoul cu platini
« Răspuns #12 : Mai 25, 2011, 12:04:53 pm »
Si eu am 2 platoruri arse , poate mai sunt doritori si facem o comanda de senzori pe net (nu am gasit pe renumita strada  "Maica Domnului" la nici un magazin  :BangHead: ) , am gasit aici senzori :
http://www.adelaida.ro/product_info.php?products_id=12088
http://www.adelaida.ro/product_info.php?products_id=255
Das  auto

0733825596

Offline Cristi Traby

  • Userul a fost BANAT
  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 82
  • Userul a primit BAN
Răspuns: Aprindere electronica pe platoul cu platini
« Răspuns #13 : Mai 25, 2011, 12:10:33 pm »
Iti dau eu alex una noua daca vrei asteapta 9 zile maxim ca ajung poate mai devreme si am eu aprinderii noi ..

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: Aprindere electronica pe platoul cu platini
« Răspuns #14 : Mai 25, 2011, 12:12:22 pm »
Si ce pret are senzorul acela si in cine le monteaza se merita sau mai bine cumpar una si cu timpul o repar si pe asta?
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”