Autor Subiect: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte  (Citit de 19871 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #15 : Octombrie 19, 2010, 10:06:43 pm »
da, asta pentru o vanzare "standard". La el problema era ca nu-i vinde lui masina proprietarul din acte.

Offline jvanovich

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 25
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #16 : Octombrie 19, 2010, 11:09:42 pm »
Sa ma bag si eu in seama putin :P am cumparat si eu acum 6 luni o masina din alt judet decat din cel in care stau cand am ajuns la masina am constatat ca pe carte nu era cel care imi vindea am intrebat daca il cunoaste pe proprietar a spus ca este un prieten si ia oricand legatura  mentionez ca trebuia sa repar masina pentru ca era lovita.Dupa ce am terminat-o  si vopsit-o total am sunat sa fac actele cu omul si mi-a spus ca nu e in tara este plecat si vine dupa o saptamana, sun dupa alta saptamana mi se spune ca de fapt s-a mutat nu stiu in ce sat si nu are semnal  atunci am intrat la banuieli dupa multe alte incercari tot nu am dat de persoana asa ca am fost in judet eu am radiat-o de pe numele omului pe calea ~neortodoaxa~ dar  in botosani m-am lovit de faptul ca imi trebuia o copie de buletin a proprietarului la politia rutiera. Am sunat pe la evidenta populatiei in judetul de unde am luat masina si acolo greu am dat de om pentru ca nu ti se dau informatii chiar asa, ca vrei tu deci ~neortodox~ din nou  am aflat ca sta in nu stiu ce sat m-am dus in sat nu stia nimeni de el si am fost la politie si seful de post om de treaba m-a dus la el acasa acolo am reusit si am facut o copie dupa buletinul lui si am aflat ca de fapt masina dupa el a tot fost data de la 1 la altul prin viu grai iar pe langa asta am platit si penalizari la impozit si impozitul pe nu mai stiu cati ani 700 ron.Deci chestiuta este sa nu iti trebuiasca copia de buletin  ca nici la noi nu trebuia dar s-au trezit sa o ceara obligatoriu.Scuzati pentru pentru spatiul ocupat :-[

« Ultima Modificare: Octombrie 19, 2010, 11:11:22 pm de jvanovich »

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #17 : Octombrie 19, 2010, 11:30:56 pm »
stai linistit, nu e  vorba de spatiu ocupat. AI dat cateva informatii utile care cred ca il vor pune in garda pe noul user ce doreste sa faca o astfel de tranzactie.

Offline ioio_24poio

  • mere rau!!!
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 103
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #18 : Octombrie 19, 2010, 11:41:30 pm »
o sa am in vedere si aceste amanunte....
mere rau!!!

Offline red_method69

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #19 : Ianuarie 27, 2013, 05:56:02 pm »
Buna seara! Tocmai ce am vazut un trabant 601 S la cineva acasa. cred ca pot sa il iau pe 4 milionase. Problema este urmatoarea: Proprietarul original a vandut masina unuia pe care l-a convins sa o treaca doar la primarie pe numele lui. actele au ramas p numele proprietarului. acum: tipul care o are in prezent , vrea sa mi-o dea dar sa il scad eu pe el de la primarie. omu imi da si actele dar , cum am zis, sunt pe numele proprietarului. cum vine asta? ce pot sa fac? Sa nu dau multi bani, m-am gandit sa conving proprietarul sa imi faca o procura cu care sa pot circula si sa il si pot vinde cand ii va veni vremea . si primaria .. nu stiu. Ajutati-ma!
va rog, Gabi.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #20 : Ianuarie 27, 2013, 06:03:12 pm »
Salut Gabi si bine ai venit pe la noi. Daca dadeau o cautare ai fi vazut ca deja exista acest subiect de discutie, nu se incadra la sectiunea Tehnic. Am mutat eu postarea si am lipit-o la acest topic.

Referitor la problema ta, cu contractul vanzare -cumparare facut intre tine si actualul proprietar (care iti da masina si actele) se poate trece masina pe numele tau la primarie, adica fiscalul. Daca vrei sa o treci si cu talon si tot tacamul o poti face tot pe baza contractului vanzare cumparare, intre tine si cel ce iti da actele dar iti mai trebuie si copie dupa contractul intre adevaratul proprietar si domnul care iti vinde masina. Impreuna cu chitanta de la primarie (impozit) si autentificarea RAR poti sa inmatriculezi masina pe numele tau.
Stiu persoane care au inmatriculat masina fara C-V dintre proprietarul din acte si cel care iti vinde masina, ci doar pe baza ultimului CV si a celorlalte acte (impozit autentificare etc)

Asteptam si topicul unde sa spui 2-3 vorbe despre tine la sectiunea "Prezentare membrii"

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #21 : Ianuarie 27, 2013, 07:02:17 pm »
Asa este, treaba simpla. Nu conteaza ca talonul si C.I. este inca pe vechiul proprietar, atata timp cat actualul a bagat-o la impozit pe numele lui. Asadar, completezi un contract de vanzare/cumparare si o fisa de inmatriculare cu actualul proprietar. El va merge la administratia financiara sa stampileze fisa de inmatriculare (sa o scoata dupa rol) si apoi urmezi pasii de inmatriculare in continuare (administratie, RAR, taxa de timbru, asigurare, taxe de inmatriculare. etc.). Mai exista varianta sa mergi cu actele actuale, dar aici tu decizi. Ai putea totusi sa o bagi la tine la fisc si sa astepti sa vezi ce se mai intampla. Bafta! :icon_salut:

Offline ruby

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 43
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #22 : Ianuarie 27, 2013, 09:37:45 pm »
am gasit un trabi de vanzare. proprietaru spune ca masina e pe numele nepoatei lui ,dar numele de domnisoara. actualmente domnisoara sa maritat si are alt nume. ce este de facut? masina na mai circulat de 5-6 ani . nu are i t p , asigurare,si este cam deplorabila. ce sa fac ?

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #23 : Ianuarie 27, 2013, 09:51:22 pm »
pai daca se merita investit in ea (adica ai o baza pe ce sa te apuci la o restaurare) si pretul cerut(mic), poti sa il iei, dar daca e prea mare pretul si masina e varza murata, atunci bataia de cap si investitia este si ea mare. Tu decizi

Offline red_method69

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #24 : Ianuarie 28, 2013, 08:49:07 pm »
In primul rand: Multumesc pentru sfaturi.
In al doilea rand: Imi cer scuze, nu sunt familiarizat cu forumul. Urmatorul "post" va fi la locul lui.

si in randul din spate: Deci eu pot trece masina la primarie sa ii platesc taxa anuala cum a facut si actualul proprietar si pot sa merg cu ea asa, fara sa o inmatriculez. Si nu am probleme. Bun, dar sa zicem... daca ma hotaresc sa o radiez sau sa o dezmembrez candva, ce fac? Eu cunosc doar o solutie pe care nu o voi pune in practica si anume: la fier vechi.  :help:
Deci cum pot sa scad masina de la impozit fara sa o dau la fier vechi? proprietarul din acte e batran - dar viu. Si tot nu ma pot intelege cu el pentru ca e "dus".

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #25 : Ianuarie 28, 2013, 09:34:46 pm »
pai de proprietarul din acte nu prea ai nevoie, daca cel dinaintea ta a platit fiscalul, iei de la el contractul CV si stampila ca el a scos-o de la fiscal si o treci pe numele tau. Daca vei vrea candva sa scapi de ea, sunt mai multe metode:
- cerere pentru radiere din cauza ca nu mai circul cu ea, proprie raspundere si tot tacamul
- cerere pentru radiere in privinta dezmembrarii si utilizarii pieselor (fara a o duce la fiare vechi - bon valoric etc)
- fier vechi - bon valoric doveditor

Cel mai bine (parerea mea) e sa o treci cu totul pe numele tau, inclusiv certificat si carte. Nu mai stai stresat de nimic. In mod normal "legal" dupa incheierea unui contract CV esti obligat ca in termen de 30 zile sa o treci pe numele tau (certificat/carte). Daca totusi te decizi sa nu o treci de tot pe tine, ci doar fiscalul, sa nu faci prostia (cum a facut altcineva) sa semnezi pe spatele certificatului ca a fost instrainata catre ... la data de ... /

Offline red_method69

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #26 : Ianuarie 28, 2013, 11:43:47 pm »
da, stiu partea cu semnatul pe spatele talonului ( instrainat catre - amenda lalala)

dar, deocamdata singura persoana care poate face cerere de radiere este proprietarul oficial, indiferent daca momentan la fisc este altcineva . nu? sau ... :sleepy2:

Offline red_method69

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #27 : Ianuarie 28, 2013, 11:45:13 pm »
e prea mare investitia .. sa o mai si inmatriculez ... cu taxele astea ...

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #28 : Ianuarie 29, 2013, 12:00:58 am »
dar, deocamdata singura persoana care poate face cerere de radiere este proprietarul oficial, indiferent daca momentan la fisc este altcineva . nu? sau ... :sleepy2:
Eu stiam ca pe baza contractului CV vanzatorul poate scoate fiscalul, ca doar el a bagat masina, si tot el poate sa scoata

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Nevoie de ajutor/sfat , masina de vanzare cu alt proprietar in acte
« Răspuns #29 : Ianuarie 29, 2013, 08:20:05 am »
dar, deocamdata singura persoana care poate face cerere de radiere este proprietarul oficial, indiferent daca momentan la fisc este altcineva . nu? sau ... :sleepy2:
Eu stiam ca pe baza contractului CV vanzatorul poate scoate fiscalul, ca doar el a bagat masina, si tot el poate sa scoata
Exact! ;) Apoi, cumparatorul merge sa o bage pe numele lui la fisc. Mai departe poezie... :P