Autor Subiect: A venit si randul meu sa vreau ceva pt trabi, asa ca....  (Citit de 4456 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: A venit si randul meu sa vreau ceva pt trabi, asa ca....
« Răspuns #15 : Decembrie 16, 2010, 12:21:52 pm »
    bratul stang acopera numai maxim o treime. cel de pe partea soferului acopera majoritatea ariei vizuale, deci probabil c-ar merge. Plus de-asta bratul stergatoarului e indoit inspre in sus, tocmai ca sa faca o degajare strict in zona vizuala a soferului. Deci nu se sterge tot parbrizul ci numai 2/3, cam asa.

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Răspuns: A venit si randul meu sa vreau ceva pt trabi, asa ca....
« Răspuns #16 : Decembrie 19, 2010, 11:49:00 am »
Deci... :D
Stergatoarele de Trabant sunt naspa. (parerea mea) De cate ori am inlocuit, mi-am cumparat stergatoare de Oltcit. Astea de Oltcit au sina din plastic, si in sina asta este prinsa lamela din cauciuc. Asa ca, atat sina cat si lamela se pot taia foarte usor, la dimensiunea potrivita, si se pot prinde in "gherutzele" acelea (8 la numar) pe care le are orice stergator.

Cum se face... Cu un cleste cu varf ascutit, se desface lamela veche, din gherutze. In lamela se afla cate 2 insertii din inox, pe fiecare parte. Insertiile astea folosesc pt rigidizarea lamelei. Gherutzele alea se departeaza usor...Se taie sina de la Oltcit, la dimensiunea potrivita, cu tot cu lamela... In sina de plastic, se fac niste mici degajari, (cu un cutter, cu o forfecuta de unghii) acolo unde vin gherutzele, in asa fel incat sina sa nu se deplaseze sus/jos in gherutze. Se pune sina de plastic, cu tot cu lamela de cauciuc. Se strang gherutzele pe sina de plasic, peste degajarile facute, si gata treaba!

Nu stiu daca ati inteles tot ce am explicat, dar garantat, daca va folositi imaginatia si va suflecati cu nadejde manecile, si va puneti pe treaba, o sa va dati seama si singuri cum si ce trebuie facut. Sau, poate chiar sa gasiti si alte metode. Nu e complicat sa adaptati niste stergatoare, indiferent de tipul de masina! SE POATE!