Autor Subiect: Trabant tuning.  (Citit de 34967 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline xenon

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 59
Trabant tuning.
« : August 26, 2011, 10:46:58 am »
Am deschis acest topic pentru a ne prezenta visele,ideile,creatiile noastre in domeniul Traby Tuning.


O sa incep eu cu ideea mea care probabil o stiti pe de rost de acum deoarece va tot bat la cap cu ea si anume un Traby cu motor vr6.
Am studiat mult timp aceasta idee si am vazut vid-uri postari pe forum si chiar proiecte ambitioase care au iesit bine.

Motorul vr6 este practic un motor v6 asezat transversal."V" vine de la asezarea cilindrilor in forma de "V" iar "R" vine de la cuvantul german "Reihenmotor" tradus in engleza "row-engine" [nu am gasit denumirea exacta in romana cu doar traduceri motamo ca aceasta "rand motor"].
Aceasta configuratie este facuta special pentru masini mici si provine din ideile motoarelor v4 create de Lancia in 1920.Azi se gasesc indeosebi motoarele vr6 2.8 sau 3.0 DOHC 24v deoarece au fost scoase in serie pentru marca Volkswagen in special pentru modele 3 si 4 GTI si R32.Cele mai putin populare sunt cele de 2.3 16v SOHC care au fost chiar primele produse dar din pacate in serie limitata.
Cel mai nou motor vr6 il putem gasi pe noul Passat R36,un motor 3.6 FSI vr6 ce produce 295cp si 350nm.
Mai multe puteti gasi si pe : http://en.wikipedia.org/wiki/VR6_engine
Ideea este ca un motor vr6 incape prefect sub capota unui traby.

Exemplu :
http://www.youtube.com/watch?v=yDGczq9wH9c http://www.youtube.com/watch?v=LqqntBLzo20 http://www.youtube.com/watch?v=m0kv1DdWKow  http://www.youtube.com/watch?v=n_vBjdgPTZU http://www.youtube.com/watch?v=Mr2eqXfm0fo

Astept pareri despre aceasta idee si poate ceva de adaugat,critici.Am sa revin zilele urmatoare cu ceva schite pt exterior.
Am inima in 2 timpi!

IS-04-CFI

Offline vladd96

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 318
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #1 : August 26, 2011, 11:03:49 am »
am auzit si eu de vr6 pe traby.[genial sunetul care il scoate motorul ala, puterea si viteza],dar in urmarea motorului vr6 o sa urmeze un alt sir de modificari, si ca plus de siguranta pt tine niste frate cu discul cat roata de bicicleta, sa te opresti, plus ca o sa iti umpli masina de tzevi si tzevuste =))[asta asa ca sa nu plece motorul fara masina].
oricum bafta daca vrei sa te apuci de asa ceva!

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #2 : August 26, 2011, 11:04:19 am »
Frumos sfarsit are ultimul filmulet =))

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #3 : August 26, 2011, 12:10:53 pm »
   bravo, frate! toata lumea e incrancenata aici sa-si dea cu parerea, sa adauge ceva si tu unde te uiti?! aoleu!  =)) =)) =))

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #4 : August 26, 2011, 12:18:30 pm »
Citesc printre randuri =)) :P

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #5 : August 26, 2011, 10:32:21 pm »
voi stiti ca io' nu prea scriu la tuning ... da' SINCER ... poti pune un motor de asta si pe un carucior de butelii ... sau pe roaba ... sau pe naiba mai stie ce alt vehicul .IDEEA e urmatoarea : ala NU mai e trabant : e o caroserie trabant. Mi se pare ca e sindrumul piticaniei care o are mica si isi cumpara jip MARE sa compenseze lipsa la inventar a centimetrilor.
Nu mai comentez mai mult ... nu vreau sa se supere NIMENI.Fiecare face CE/CUM vrea cu banii/timpul/masina lui. Sincer ? Nu m-ar impresiona deloc asa ceva ... as sta langa masina cateva minute.. poate ...de curios. Dar as sta langa un trabant cat mai pe "treaba lui" multe ore.
Bafta daca faci proiectul asta. Cumpara-ti niste bani .. ca o sa ai nevoie  :laughing7:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #6 : August 27, 2011, 12:36:41 am »
   iarta-ma, gustere, dar ai trezit "monstrii" din mine cu chestia asta... Vorbeam cu George acum ceva vreme si eram amandoi inversunati pe astia cu interviurile si cu camerele lor si, in general, pe oamenii ingrati si ignoranti care niciunul, niciodata, nu vine sa intrebe :"ma, nene, da' tu cat ai bagat in masina asta a ta ca sa arate ca iesita de pe usa uzinei?"
Toti "trag" langa alea zgomtoase : ori esapamente, ori licareli sclipicioase, ori decapotate, vopsite in toate culorile cerului (si ale marii!), samd; toate, la un loc, tipa. Un trabi lasat clasic, aranjat cu bun gust, in perfecta functionalitate, e in 99% din cazuri lasat de-o parte, daca are langa el unu "tunarit"!!! Si aici pe cine sa invinuim?! societatea asta goala pe dinauntru, mentalitatea balcanica, inteligenta de cercopitec?!
   Stiu, pe sosele, orice trabi atrage atentia, asa e, dar cu mai multe la un loc, n-ai sanse in fata unei cat de mici interventii, care, implicit, i-a alterat originalitatea dar care, vezi-doamne, i-a conferit "quelque chose-ul" lu' peste!!!  >:(

Offline brainewasht

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 225
    • Trabantul meu
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #7 : August 27, 2011, 12:58:02 am »
Inteleg ce ziceti, in schimb cred ca astia isi iubesc masinile oricum. Eu is fericit daca vad un Trabant. Indiferent ce ii de desupt.
TALKING TRABI - CJ 08 KEZ - 0724699080

Offline xenon

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 59
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #8 : August 30, 2011, 12:30:34 pm »
Si eu la fel,daca e trabant nu conteaza daca e in 2t sau daca are un v8 sub capota.Tot numele de traby poarta.Parerea mea e ca tuningul nu este doar pentru a schimba numele masinii,adica daca pun un motor de vw pe un traby gata e vw,e tot traby,de asta se numeste tuning.Iar tuningul nu are limite,e o arta.
Am inima in 2 timpi!

IS-04-CFI

Offline razvan_d

  • Bitches don't know
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 151
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #9 : Septembrie 21, 2011, 07:16:10 am »
Tuningul este un subiect delicat, mai ales la noi in tara. problema majora e ca te lovesti de multe idei preconcepute, asta-i nasol. eu as fi fericit sa-i vad pe cei care sunt pe principiul "las-o originala" ca se impaca cu cei care-s gen "cum o las mai jos?". atat timp cat este facut cu gust, cu cap si un trabi este salvat de la casare, eu zic ca-i un lucru constructiv.  niste jante frumoase, lasata, un 1.3 de vw ar fi arhisuficient pentru un proiect trabi. daca vorbim deja de vr6 pe trabi, romania nu e pregatita pt asa ceva . bineinteles, as vrea sa-l vad pe cel care ia initiativa, dar sunt sceptic in privinta unui asemenea proiect pe viitorul apropiat.
FOST Posesor de Traburghini 601

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #10 : Septembrie 21, 2011, 11:58:29 am »
Nu Romania trebuie sa fie pregatita pentru asa ceva , ci portofelul celui care vrea sa faca asta  =))...daca pentru niste jenti ai nevoie de vreo 800 de lei ...pentru un vr6..omologari ..montaj  =)) +modificarile de rigoare  :BangHead:
Das  auto

0733825596

Offline razvan_d

  • Bitches don't know
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 151
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #11 : Septembrie 21, 2011, 06:53:23 pm »
da corect, m-am exprimat eu gresit...
FOST Posesor de Traburghini 601

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #12 : Septembrie 22, 2011, 10:02:31 am »
Nu Romania trebuie sa fie pregatita pentru asa ceva , ci portofelul celui care vrea sa faca asta  =))...daca pentru niste jenti ai nevoie de vreo 800 de lei ...pentru un vr6..omologari ..montaj  =)) +modificarile de rigoare  :BangHead:
La noi inca nu exista tuning adevarat. De ex., eu am fost la cateva firme de tuning, sa vedem cum putem adapta un aer conditionat, cu compresor electric. Absolut toti, erau depasiti. In schimb propuneau tot felul de praguri, eleroane, genti, etc. Practic, la noi umbla numai la partea estetica si eventual un cip/senzor de crestere a puterii pe la motor :icon_shaking:

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #13 : Septembrie 22, 2011, 01:30:25 pm »
Dupa mine tuningul adevarat il fac americanii,chiar si japonezii cu toate ca si masinile astora sunt pline de praguri si spoilare pana pe plafon, insa stau foarte bine si la modificarea motoarelor,transmisiei ,suspensiilor si restul sistemelor. Dar dupa mine in SUA se tuneaza si reconditioneaza in cel mai mic detaliu chiar si o masina ruginita din vestitele lor cimitire de masini.De exemplu,pe discovery era odata o emisiune in care un detinator de astfel de atelier cumpara la cateva sute de $ o caroserie din cele mai cunoscute modele clasice americane.Reconditiona caroseria, aspectul fiind clasic, iar restul era tuning,motoarele erau V 8 HEMII de 4500cmc , intre 600-800cp ,dupa care le ducea la licitatie si scotea zeci de mii de $.Alta emisiune de tuning adevarat era cea a lui X-zibit,a carui echipa realiza masini unice in materie de tuning.Dar noi oricum nici nu ne putem permite un astfel de tuning ,  mai mult de un prag si un spoilar  nu are romanul bani ,insa ii place sa isi cocalareasca masina.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Răspuns: Trabant tuning.
« Răspuns #14 : Septembrie 22, 2011, 02:01:39 pm »
Alex , in emisiunile alea eu nu am vazut ca aia duc masina la "RAR" ...la noi trebuie sa o duci  :icon_shaking:
Das  auto

0733825596