Autor Subiect: Drepturile conducatorului auto la controlul rutier  (Citit de 4677 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Drepturile conducatorului auto la controlul rutier
« : Iulie 06, 2013, 10:23:47 am »
Drepturile conducatorului auto la controlul rutier


1. Trebuie sa se prezinte (ai dreptul sa-i ceri legitimatia, sa ti-o arate. Pe care este inscris numarul sau.... . E foarte folositor acesta.........)
2. Sa-ti spuna motivul opririi (care este motivul:filtru organizat si cauta ei, sa zicem, alcool)
3. Daca este filtru, ai dreptul sa ceri ordinul de serviciu in care trebuie sa se regaseasca data si intre ce ore au voie sa faca filtru, strazile pe care actioneaza si numele persoanelor care participa din echipaj.
4. Actele se cer pe un motiv (legea nu mai permite sa se opreasca masini si apoi sa se caute motive de amenda).
5. Deci, la oprire, se comunica soferului motivul si nu poti fi sanctionat decat pe acel motiv.
6. La amenda ai doua locuri unde semnezi:unul prin care recunosti fapta si al doilea ca iei la cunostinta de amenda. Puteti sa semnati ca luati la cunostinta de amenda.... Dar sa nu recunoasteti fapta, si sa-l convocati la tribunal sub asistenta juridica pe dumnealui.
7. CEL MAI IMPORTANT;ori de cate ori aveti un necaz cu politia, fie noapte, fie zi, puteti sa sunati la 112 (Apel National de Urgenta) si sa spuneti ca sunteti de echipajul cutare. In maximum 10 minute (in Capitala) apare un echipaj de la "Capitala" si astia nu se uita ca sunt colegi de-ai lor, vor face imediat un raport. Care poate fi totusi util la Tribunal.
8. Politistii de pe radare nu mai au voie sa dea filmul inapoi. Deci, daca va opresc si stiti ca nu ati comis-o prea rau, le cereti ferm sa va arate:
- legitimatia care atesta ca au dreptul de a lucra pe masina de radar, sa aibe vizele la zi:
- copie dupa certificatul metrologic al aparatului radar cu modelul si seria aparatului:
- legitimatia care atesta faptul ca are dreptul de a conduce masina Ministerului de Interne...Sa fie vizata: daca mai fac scandal, le cereti sa va arate "ordinul de serviciu"...Este un fel de foaie de parcurs in care scrie unde au voie sa isi desfasoare activitatea respectiva. Aceste acte trebuie sa fie intotdeuna asupra agentului de pe radar. De fapt ca-i mai intrebi de ele de cele mai multe ori duce la un ...simplu . . Pentru tine, pentru ca...Ghiciti? De multe ori, aceste acte nu prea se gasesc la echipaj.
_________________
sursa 4tuning si site stiri

Offline andrei.cociuba

  • GomiNoSensei
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 292
  • GomiNoSensei
    • Ramblings of a Crooked Mind
Re: Drepturile conducatorului auto la controlul rutier
« Răspuns #1 : Iulie 06, 2013, 03:27:38 pm »
ar fi util, intr-o neintelegere cu mai sus mentionatii ofiteri de politie, sa putem cita o sursa legala a acestor.... fapte. se poate pune un link catre surse? preferabil unul care duce pana la ceva articole de lege/hotarari/etc....
Poze cu trabi la mine pe facebook
tel:0748 037 126  e-mail: contact@andreicociuba.ro
resedinta:Cluj Napoca

Datele mele de contact de aici sunt exclusiv pentru membrii forumului si in scopuri strict legate de activitatea acestui forum.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Drepturile conducatorului auto la controlul rutier
« Răspuns #2 : Iulie 06, 2013, 03:30:11 pm »
ar fi util, intr-o neintelegere cu mai sus mentionatii ofiteri de politie, sa putem cita o sursa legala a acestor.... fapte. se poate pune un link catre surse? preferabil unul care duce pana la ceva articole de lege/hotarari/etc....
am sa caut si postez, trebuie sa existe si "documentu' " oficial

Offline andrei.cociuba

  • GomiNoSensei
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 292
  • GomiNoSensei
    • Ramblings of a Crooked Mind
Re: Drepturile conducatorului auto la controlul rutier
« Răspuns #3 : Iulie 06, 2013, 05:00:51 pm »
ar fi util, intr-o neintelegere cu mai sus mentionatii ofiteri de politie, sa putem cita o sursa legala a acestor.... fapte. se poate pune un link catre surse? preferabil unul care duce pana la ceva articole de lege/hotarari/etc....
am sa caut si postez, trebuie sa existe si "documentu' " oficial

m-as fi oferit sa fac singur asta, dar adevarul e ca nu am timp. rapid, nu am gasit.
Poze cu trabi la mine pe facebook
tel:0748 037 126  e-mail: contact@andreicociuba.ro
resedinta:Cluj Napoca

Datele mele de contact de aici sunt exclusiv pentru membrii forumului si in scopuri strict legate de activitatea acestui forum.