Autor Subiect: Probleme sectia financiara - masina disparuta!  (Citit de 7810 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Probleme sectia financiara - masina disparuta!
« : Martie 23, 2011, 07:13:27 pm »
---intrebare-- ce pot/putem face in cazul asta???unde trebuie sa merg????  
..cum zic, azi, am intampinat doua cazuri de belea cu sectia financiara:
1- o cunostiinta mi-a vandut una din masini,(trab..) pe cealalta a vandut-o fara acte, altcuiva si azi, cand sa se duca cu actele,pt. cealalta, aia cica: ...pai n'apare in evidenta noastra nici o masina cu seriile astea la dvs..   :BangHead:
..da-i parlamentari, aduce cartea de identitate, talonul, sa vada aia ca masina e inm. pe adresa ei, legal...aia--NIMIC! nu ne intereseaza...nu apare  ... :BangHead:
2- vreau sa cumpar o rulota de la cineva...se duce cu actele: EXACT aceeasi chestie!! nu apare!!! :BangHead: vine omu' cu talon, carte, pe numele lui--aia, nimic!!!!lasa-ne domne' in pace, aici pe rol n'ai NICI O RULOTA!!!
...nu mai zic, ieri cand am platit, vazui ca ma trecura restant cu 90 lei noi la un bus, de parca eu platisem pe bucati, anul trecut, nu toate odata...sau de parca ei ar accepta sa te incaseze separat...merg, dupa 1 aprilie, ca acum e nenorocire-ce cozi sunt... :BangHead:

...deci--ce e de facut in cazurile cu masini ,,disparute'' le sectia financiara????aia cica sa aduci certif. fiscal de la ei, pe care l'au dat acu' 6-7-8 ani...CINE mai le are???si pe unde-or fi????  :argue:.unde se merge in audienta???unde se face petitie???
« Ultima Modificare: Martie 23, 2011, 07:19:07 pm de victor »
popandau de trabante

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Probleme sectia financiara - masina disparuta!
« Răspuns #1 : Martie 23, 2011, 07:24:10 pm »
@Liviu, te rog frumos, renunta la prescurtari. AM editat eu titlul topicului pentru a fi inteles. Incearca sa pui spatiu inainte si dupa semnele de punctuatie, pentru ca altfel este foarte dificil de citit ceea ce scrii, este obositor. Nu te supara ca iti spun.

Referitor la problema ta, cred ca cel mai bine este sa te duci la sectia Inmatriculari auto si sa vezi daca gasesti masina acolo. Daca da, atunci sa iti iei o adeverinta precum ca masina este in evidenta lor si automat inseamna ca trebuie sa fie si undeva pe la financiar. Pentru ca o masina daca nu are platit impozitul,(si taxele aferente) dupa o anumita perioada i se face radierea din oficiu. Cel putin asa stiu eu.

Alta rezolvare cred ca ar fi sa faci de la zero o inmatriculare, ca si la o masina cu nr model vechi. E ceva nou,  nu am mai auzit de asa ceva pana acuma, mai degraba de la politie nu te gasesc decat de la financiar.

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Răspuns: Probleme sectia financiara - masina disparuta!
« Răspuns #2 : Martie 23, 2011, 07:40:29 pm »
..1- m'am grabit sa scriu..am nervi.
 2-am presc. urtat pt(pentru) ca mi-era ca e prea lung titlul...dar, mersi... :wave:
-3..am zis, la ,,intrare'' ca am terminat filologia...aci, in oras, si nu pe bani, ca n'am... deci--- stiu scrie corect, da' daca ma grabesc..asta e...cine ma stie mai demult, poate confirma...in ziua de azi, cu timpul pe sponci, presc(urtarile) sunt necesare. (parerea mea, e sa nu exageram cu strictetea, sunt cazuri si ,,cazuri''...nu fac parada de cunostiintele mele in materie si chiar mi-e jena sa corectez pe cineva, doar daca exagereaza o fac..)
3- n u  s t i u edita..cum se face???   :toothy1:
..in rest--ii doare in ( :pottytrain5:) pe astia de la sectia financiara de chestii de la politie..nu vazusi ca a venit tanti//omul cu talon-carte identit. si nu le pasa????  :BangHead:
--cum.... :o inmatriculat din nou???de unde hartie de la fostul propietar, vizata la sectia financiara..???in timpul asta UNDE a fost masina????cum de ESTE inmatriculata DEJA pe adresa????ca daca nu exista la ei...  :boxing:
...deci--->> altcineva!!! UNDE sa mergem in audienta??la min(isterul ) de fin(antze)???  :dink:
popandau de trabante

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Probleme sectia financiara - masina disparuta!
« Răspuns #3 : Martie 23, 2011, 08:06:14 pm »
Sal'tare Liviule !
Am inteles ca aveai Drakusori in vena - TOTI avem - INSA stii aia cu <<sula>> si prefectura,nu ? Eee ... ia-o usor , scrie in propozitii legate , cu toate cele puctuatii in ele. Te credem pe cuvant ca ai studii de "filo" insa trebuie sa le vizualizam si aici  :) Regula e de la vladica la opinca. Plus,daca scrii dezlanat ... nu prea te putem urmarii in cursul actiunii si ca atare poate nu putem sa raspundem. Da ... intradevar TIMPUL e de multe ori prea scurt insa ti-ai dat seama ca noi tinem FOARTE MULT la aspectul postarilor si coerenta lor. Te-a RUGAT Victor de cateva ori (ca zice el sau eu ... e aceasi voce in alta tastaura) ; te rog si eu ACUMA ...   ^-^ ,ok ?
Merci si sunt convins ca e ultima data ... pur si simplu NU SE FAC EXCEPTII DE LA REGULA - NUMAI asa putem mentine un forum ORGANIZAT si frumos  :love3:

PS Editarea se poate face in 15 min de la postare (scrie in forum si e VIZIBIL butonul MODIFICA ).
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Probleme sectia financiara - masina disparuta!
« Răspuns #4 : Martie 23, 2011, 08:53:53 pm »
Din cate am inteles, nu a gasit masinile la administratie dupa seriile de identificare, pentru a le scoate din evidenta. Atentie, la administratie, sunt bagate pe adresa ;) Poti sa mergi cu orice chitanta din anii trecuti si te gaseste dupa numarul de rol.

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Răspuns: Probleme sectia financiara - masina disparuta!
« Răspuns #5 : Martie 23, 2011, 09:58:33 pm »
..aveam nervi, nu...
..punctuatii folosesc ok, ba' chiar mai mult..!!!
...in literatura, nu conteaza ,,cum arata'' o chestie, (forma),  ci CONTINULTUL. -ala e important pentru mine...(bre, daca voi nu ziceti nimica, nimeni n'o sa observe..--parerea mea...sau..oi fi io mai vesel????...
..da'...am observat ceva, in exprimarea cuiva, in topicul cu 8 martie-deranjat ca ,,fac cercuri''...o fi de atunci??)

..on topic --cica pe chitante -de plata- sunt trecute toate, fara sa fie identificate per bucata, deci a platit ,,auto'' la toate...ca are mai multe...-asta la ala cu rulota..la tanti cu trabu', s'a uitat in TOATE alea, masina NU E!! presupun c'au scos-o si pe a doua cand a facut actele cu mine..,,din greseala''..
ce e de facut???
popandau de trabante

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Probleme sectia financiara - masina disparuta!
« Răspuns #6 : Martie 23, 2011, 10:17:49 pm »
Cred ca cel mai bine s-ar putea exprima un jurist in acesta tema. Ma abtin sa zic ceva ... daca nu stiu mai bine tac  :-X
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Răspuns: Probleme sectia financiara - masina disparuta!
« Răspuns #7 : Martie 23, 2011, 10:32:36 pm »
..astept ,,provincia''   :toothy4:  :thumbsup:   :occasion13:   :occasion14:
popandau de trabante

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Probleme sectia financiara - masina disparuta!
« Răspuns #8 : Martie 24, 2011, 10:31:57 am »
Hai sa ne intelegem. Sincer nu am inteles mai nimic. Scrie cumva mai clar. Din ce am citit, am dedus ca ai cumparat o masina si a doua (cea care o avea proprietarul), nu mai exista pe rol? Daca nu te exprimi corect si cursiv, nu o sa te pot ajuta. Cum ti-am mai zis, se gaseste nr. de rol, pe chitantele anterioare. Dupa acel numar trebuie cautat.
Cere si desfasuratorul. Intradevar, scrie ''auto'', dar se pot scoate masinile separat ;)
« Ultima Modificare: Martie 24, 2011, 10:39:44 am de Viorel Balmez »

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Probleme sectia financiara - masina disparuta!
« Răspuns #9 : Martie 24, 2011, 11:33:16 am »
Daca nu se rezolva la ghiseu, dupa nr. de rol, trebuie sa mergi la inspectorul de care apartii. In ultima instanta la seful administratiei respective. Eu sunt convins ca masinile exista, dar s-a intamplat ceva cu adresele (schimbat domiciliu, etc.).

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Răspuns: Probleme sectia financiara - masina disparuta!
« Răspuns #10 : Martie 24, 2011, 08:27:26 pm »
1- o cunostiinta mi-a vandut una din masini,(trab..) pe cealalta a vandut-o fara acte, altcuiva si azi, cand sa se duca cu actele,pt. cealalta, aia cica: ...pai n'apare in evidenta noastra nici o masina cu seriile astea la dvs..   :BangHead:..da-i parlamentari, aduce cartea de identitate, talonul, sa vada aia ca masina e inm. pe adresa ei, legal...aia--NIMIC! nu ne intereseaza...nu apare  ... :BangHead:


NU pricep ce NU e de inteles de aici...scriu CLAR. Explic. Dau detalii...ce nu e de inteles de aici??ce e...dezlanat??? cum sa explic MAI clar???
« Ultima Modificare: Martie 24, 2011, 08:28:59 pm de victor »
popandau de trabante

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Probleme sectia financiara - masina disparuta!
« Răspuns #11 : Martie 24, 2011, 09:09:14 pm »
Priceput acum. Faci cum am zis si se rezolva ;)

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Probleme sectia financiara - masina disparuta!
« Răspuns #12 : Ianuarie 08, 2013, 04:18:51 pm »
revin cu alta situatie-
am cumparat (inca) o remorca mica, pentru trabant.
bunnn.
am redactat actele..
bunn.
s'a dus omul sa o scoata de la ,,directia taxe'' etc... aia cica trebuie sa plateasca pe TOT anul... omul meu-sa lesine, ca are multe masini PLUS casa (costa cateva mii de lei).
A plecat. L-am sfatuit sa incerce sa plateasca doar pe primele trei luni, fara sa zica ceva de vanzare.. A facut asa, a mers.
Apoi, a scos actele de V-C. 
STUPOARE.
dupa ce a platit la toate, acolo, la ei NU apare ca are remorca..
a scos cartea de identitate a masinii..talonul..  le-a aratat ca e inmatriculata DEMULT pe numele lui.. LEGAL.
dar NU  conteaza la ei.  NU apare nici c'a fost vreodata.
..-pai, si-atunci CUM de a fost inmatriculata?? ..-raspuns:- nu ne intereseaza.
scandal..chestii..
in final, aia cica trebuie s'o inmatriculeze DIN NOU, si sa plateasca de cand a luat-o... nu era mult, 8 lei pe an. Cand sa scoata banul, aia cica trebuie sa plateasca SI PENALIZARILE aferente.. cam 1500 lei!!! :BangHead:
asta al meu- gata sa cada jos.
..pana la urma s'a ,,descoperit'' de la ce ar fi- cand s'a transferat pe sistemul nou, remorca ,,s'a pierdut''.. si cum el nu mai stie unde sunt chitantele vechi..

ce e de facut?? unde exista arhiva veche ( unde se salveaza datele..) ??
popandau de trabante

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Probleme sectia financiara - masina disparuta!
« Răspuns #13 : Ianuarie 08, 2013, 04:25:29 pm »
Teoretic ei trebuie sa aiba arhivele, cei de la finante. Apoi, o alta arhiva o gasesti la directia inmatriculari, ca acolo fara chitanta de la impozit nu ai cum sa inmatriculezi.
E cam cu dus intors toata tarasenia asta. Ar putea sa iasa bine, sa zicem ca gasesc aia Arhiva dar la fel de bine ar putea sa iasa rau, sa zica ca nu o gaseste (desi o au) dar sa plateasca cum ai zis + penalitatile , asta ca sa mai intre ceva bani la buget.
Imputita treaba.
Eu zic asa, sa mearga sa faca cerere la Taxe si impozite, si sa vada ce raspuns primeste dar in paralel sa se intereseze si la serviciul inmatriculari.

E aberant sa ai remorca inmatriculata dar sa nu figurezi la taxe si impozite.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Probleme sectia financiara - masina disparuta!
« Răspuns #14 : Ianuarie 08, 2013, 05:47:06 pm »
Trebuie sa faca o cerere scrisa catre administratia financiara  :glasses9: Sunt obligati sa caute si sa raspunda. Probabil ca va trebui sa plateasca pe anii in care nu a platit.