Autor Subiect: releu faza scurta-lunga  (Citit de 24851 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline avolocaru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 104
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #15 : August 14, 2015, 10:21:09 am »
Releul din schita de mai sus nu este decat un simplu releu, nu este nici de faza lunga nici de altceva. Clemele 85 si 86 sunt cele care alimenteaza bobina releului. Cele 3 cleme din mijloc, asa cum apar in schita, reprezinta circuitul de forta al releului adica cele care suporta 30, 40 80 A. Clema 30 este "comunul", 87a este "normal inchis", 87 este "normal deschis" adica: 1 - cand bobina releului este nealimentata clema 30 este "legata" la 87a => circuitul de faza scurta si 2 - cand alimentam bobina clema 30 este "legata" de clema 87 => circuitul de faza lunga. Acest releu montat in instalatie de Trabant nu este suficient pentru a forma un circuit de faza lunga, deoarece maneta de la volan are un contact fara retinere prin urmare bobina releului este alimentata doar atat timp cat tii maneta trasa. Alte masini au maneta de la volan cu retinere si nu mai este nevoie de altceva ca atare acest releu devine "releu de faza lunga". Pentru ca nu stiu cum este instalatia originala la Trabant eu voi gasi o alta solutie.

Offline tzitzi_84

  • BESTIA VERDE
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 504
  • CJ 09 DJW
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #16 : August 14, 2015, 10:46:11 am »
"avolocaru" Stiu perfect cum functioneaza un releu   :occasion14: mersi de explicatie !  Dar eu ziceam ca as vrea sa montez un releu  original pentru ca cel original mecanic are el incorporat o lamela de retinere a conezii de faza lunga ! si atunci as putea schimba fazele din maneta ! Si cu ocazia asta sa si refac instalatia electrica ORIGINALA ! ( AM EU UN FIX CU ORIGINALUL SA FIE TOTUL DE LA MAMA LUI )

Pe langa asta mai avem si intrerupatorul de faruri prin care trebuie facute legaturile !

Am sa caut ( nu stiu unde dar am sa caut ) un releu de faza lunga pentru trabant !

Inca odata cine are si nu il foloseste sunt dispus sa il cumpar !
if you want something you've never had
you most do something you've never done

Offline avolocaru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 104
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #17 : August 14, 2015, 11:36:27 am »
Merci, eu nu am stiut ca releul original este basculant. Bine de stiut!

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #18 : August 23, 2015, 08:46:00 pm »
poate te ajuta pozele astea , primele 4 sunt la trabi cu care merg la saptamana ,este montat cu papucii in jos ,iar celelalte patru , sunt la alt trabi ,cu care am circulat , ambele functioneaza perfect la semnale



setul al2lea



dupa cum se vede ,releul are 5 pini ,si sunt cuplati doar patru papuci ,dar culorile firelor sunt cam identice , primul set trabi din 88 , trabi gri an 86
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline tzitzi_84

  • BESTIA VERDE
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 504
  • CJ 09 DJW
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #19 : Septembrie 02, 2015, 12:44:27 pm »
si explica-mi unpic cum functioneaza la tine faza lunga?

:)

Mersi

Fizic ma refer,  ca din cate vad este un releu normal! E pus pe faza lunga sau pe faza scurta ca nu imi dau seama !

Iti ramane cuplata faza lunga la ridicarea manetei cu releul asta ?


« Ultima Modificare: Septembrie 02, 2015, 12:51:45 pm de tzitzi_84 »
if you want something you've never had
you most do something you've never done

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #20 : Septembrie 02, 2015, 10:08:10 pm »
Da, rămâne fază lungă cuplata la tragerea de băț,și decuplează la a2a tragere ,așa cum trebuie să fie normal
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline tzitzi_84

  • BESTIA VERDE
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 504
  • CJ 09 DJW
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #21 : Septembrie 02, 2015, 10:18:49 pm »
daca te rog ...stiu ca poate e prea mult ...dar poti sa imi dai tipul sau denumirea releului ? Din cate zici tu ar fi un releu basculant ! :dontknow:
if you want something you've never had
you most do something you've never done

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #22 : Septembrie 03, 2015, 09:24:52 pm »
Funcționeaza ca un electromagnet ,o bobina , care la intrarea curentului in ea ,atrage o lamela cu un contact ,si închide ciruitul pt care este destinat , acum nu am unul lângă mine sa îți zic ce scrie pe el ,dar revin cat de curând (o zi doua trei)
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline tzitzi_84

  • BESTIA VERDE
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 504
  • CJ 09 DJW
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #23 : Septembrie 03, 2015, 10:17:44 pm »
"remi" stiu functionarea releului .... dar cum trebantul nu are maneta dota cu contact cu retinere ( adica in momentul cand tu tragi de maneta pentru aprinderea fazei lungi contactul sa ramana permanent inchis pana la a doua tragere a manetei cand contactul se decupleaza si intrerupe alimentarea bobinei din releu ) ci are doar un contact lamelar care inchide circuitul doar cand maneta este tinuta apasata....atunci  treaba asta trebuie sa o faca releul care trebuie sa fie basculant! Adica in momentul in care tu tragi de maneta ( inchizi circuitul bobinei ) lamela care este cuplata in releu sa stea acolo si dupa ce lasi maneta !


Intelegi de ce ma interesa ce fel de releu ai tu acolo ! Se pare a fi unul basculat dar dupa forma nu pare !
if you want something you've never had
you most do something you've never done

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #24 : Septembrie 04, 2015, 01:34:20 am »
ai dreptate ,acum imi dau seama ca am gresit ,facand poza la cel de semnale ,scuze ,o sa fac si la ala de faza mare care se vede in primele poze , in cutia alba
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline tzitzi_84

  • BESTIA VERDE
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 504
  • CJ 09 DJW
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #25 : Septembrie 04, 2015, 08:37:58 am »
no problem !!  Astept pozele :)
if you want something you've never had
you most do something you've never done

Offline avolocaru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 104
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #26 : Septembrie 04, 2015, 06:18:30 pm »
Am realizat primul montaj din link-ul dat anterior. Ca si cel anterior la montaj a avut ceva probleme de functionare. Dupa cateva ajustari functioneaza cam de nota 9. Daca prezinta interes pentru cineva va descriu micile modificari ale schemei. Schema este deosebit de simpla si abordabila de oricine are putina rabdare.


Offline tzitzi_84

  • BESTIA VERDE
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 504
  • CJ 09 DJW
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #27 : Septembrie 04, 2015, 10:09:10 pm »
salut...in primul rand vreau sa stiu cat a costat montajul !
In al doilea daca nu depaseste 25 ron enumera-mi te rog valorile pieselor de pe montaj ( rezistente, condensatoare, dioda, tranzistorii din margina, releul albastru daca e releu) si daca poti sa faci o schema ar fi super !

Dar asta doar in cazut in care mi depaseste 25 ron pentru ca am gasit pe un site releu basculant de 12v la 25 ron dar comanda e de minim 100 ron :D dar precis gasesc in alta parte !

if you want something you've never had
you most do something you've never done

Offline avolocaru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 104
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #28 : Septembrie 04, 2015, 10:25:54 pm »
Schema este asta:

si este preluata de aici:
http://www.niqro.3x.ro/butoane/butoane.htm
modficarile facute de mine sun:
R4 in loc de 150 ohmi am pus de 300 ohmi;
in paralel cu alimentarea montajului am pus un condensator de 1000 "micro" 63V (evident ca poate fi si de 25V)
am pus intre contactele NO si masa o rezistenta de 1,2 kohmi, recomand a se pune si pe contactul NC.
"tzitzi_84" daca stai prost cu rabdarea vb cu un electronist care intelege schema. El va sti sa ajusteze anumite valori in functie de cum se comporta montajul pe masina. La mine mai da rateuri, nu am avut timp sa rezolv problema complet astazi. Merge cam de nota 9, adica din 10 actionari una o rateaza.

Offline tzitzi_84

  • BESTIA VERDE
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 504
  • CJ 09 DJW
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #29 : Septembrie 04, 2015, 10:42:09 pm »
Nu stau prost cu rabdarea deloc .... cu timpul stau mai prost ca deja ma apuca al 3-lea an cu masina tot in reconditionare atata timp am ! :D

Intelegi !

Oricum mersi ... daca nu gasesc sa comand unul am sa ma apuc sa fac eu unul ...( le mai am si eu cu electronica :D )

if you want something you've never had
you most do something you've never done