Autor Subiect: O noua taxa pentru soferi  (Citit de 8031 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
O noua taxa pentru soferi
« : Martie 10, 2013, 05:22:40 pm »
Soferii care vor circula pe cele mai aglomerate sosele din tara vor trebui sa plateasca o taxa

 Şoferii care vor circula pe Centura de Sud a Bucureştiului, pe autostrada Bucureşti -Piteşti şi pe autostrada Bucureşti - Constanţa vor fi nevoiţi să plătească, în curând, un "tariful de concesiune", informează Ştirile ProTV.

Acesta reprezintă o nouă taxă anunţată de către reprezentanţii Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR) ce va fi aplicată celor care vor să circule pe cele mai aglomerate şosele din ţara noastră.

Cosmarul soferilor se transforma in realitate. Oficialii din Compania Nationala de Drumuri recunosc ca romanii care vor circula pe cele mai aglomerate sosele sunt buni de plata.


Mai exact, vor plati taxa pe autostrada Soarelui, pe Bucuresti-Pitesti, dar si pe noua centura din jurul Capitalei.

Firma care va castiga dreptul de a incasa banii se va ocupa si de intretinerea soselelor de viteza.

Statul vrea sa scape astfel de niste cheltuieli uriase. Numai pe timp de iarna, contractele pentru deszapezirea autostrazii Soarelui ne costa 5 milioane de euro.

Potrivit celor din Compania Nationala de Drumuri, taxa de autostrada se va numi "tarif de concesiune".

Acesta se va aplica pe Centura de Sud a municipiului Bucuresti, autostrada Bucuresti-Pitesti si autostrada Bucuresti-Constanta.

In cazul centurii, concesionarul va trebui intai de toate sa o construiasca. Costurile se ridica la aproape 900 de milioane de euro, iar firma isi va recupera ulterior banii din taxa.

La mai bine de 33.000 de masini, cate circula anual pe autostrada Soarelui, cel mai aglomerat drum din Romania, firma concesionara va castiga si 12 milioane de euro, daca taxa pe autostrada va fi de 1 euto pe suta de kilometri.

Daca, insa, aceasta taxa va fi de trei euro pe suta de kilometri, veniturile firmei se vor tripla.

De altfel, autoritatile compara introducerea taxei pe autostrada cu primii pasi ai omului pe Luna.

"Este un pas foarte mic, dar un pas foarte urias pentru Romania, pentru ca altfel, doar din resurse bugetare, noi nu o sa reusim sa dezvoltam infrastructura si vorbesc de autostrazi, daca doar stam din bugetul de stat", a declarat premierul Victor Ponta.

In total, cele trei autostrazi pe care se va circula exclusiv cu taxa au aproape 400 de kilometri. Deocamdata, pentru constructia centurii de sud a Capitalei au fost depuse 4 oferte.
______________________________
sursa: protv.ro si gandul.info

Offline IFA

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 64
  • ..made by ost, no rost!
Re: O noua taxa pentru soferi
« Răspuns #1 : Martie 10, 2013, 05:40:24 pm »
.made in Romania..

no comment  :pottytrain5:

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: O noua taxa pentru soferi
« Răspuns #2 : Martie 10, 2013, 07:59:59 pm »
Si cum am eu domiciliul chiar in raza de actiune a centurei Bucuresti ............ dar de reparatul ei nu se aude nimic ca e plina de gropi si denivelari,in fine auzi taxa de concesiune de parca escroci mai mari ca astia nu cred ca se gaseste prin alt stat al acestei lumi.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: O noua taxa pentru soferi
« Răspuns #3 : Martie 10, 2013, 08:25:18 pm »
pai asta e motivul acum , o i-a o firma in concesiune, cica sa o intretina, si dupa ce strang banii din taxa asta , ,poate or repara si ei ceva
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: O noua taxa pentru soferi
« Răspuns #4 : Martie 11, 2013, 10:32:01 am »
Îmi vine să râd! Așa cum se fac drumuri din banii bugetari care sunt mulți dat fiind vinieta, ăștia mai cer bani în plus... frate... plătim de 2 ori același drum! Mă duc la mare fără vinietă și mi-o iau. În fine... ne mint frumos... dacă chiar s-ar face ceva, merită chinul... noi să plătim pentru întreținerea centurii care nu e nici măcar amenajată și ce autostrăzi mai sunt... iar din banii bugetari să facă autostrăzi. Dar noi o să plătim și ei o să dezăpezească și cam atât... nu văd să facă cineva ceva cu banii ăștia. Poate borduri peste alte borduri. Că alea chiar se fac.  :thefinger:
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline titus_ah

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 193
Re: O noua taxa pentru soferi
« Răspuns #5 : Martie 11, 2013, 10:45:20 am »
...ăștia mai cer bani în plus... frate... plătim de 2 ori același drum! :thefinger:

Gresesti... Platim de 3 ori! O data Vigneta, a 2-a taxa asta noua si a 3-a - accizele pe combustibil care tot la drumari se duc.
In concluzie, ne luam cu banii pe care i-am da pt un Duster full option un avion d-ala ultrausor care consuma 10 litri pe ora si zbori cu 180km/h si am reolvat problema...  ;D
Va dati seama... Bucuresti-Constanta intr-o ora jumate fara aglomeratie, cu aceeasi cantitate de benzina consumata...  :3some:
Mandru posesor de Trabant 601 Deluxe din 06-1988, mostenit de la bunicu'. :-D
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,4116.0.html
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,4111.0.html
B-71TUS   -    0722.683.173
"You know all those things you've always wanted to do...? You should go do them."

Offline Giusto

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: O noua taxa pentru soferi
« Răspuns #6 : Martie 11, 2013, 01:49:59 pm »
Cand incep sa citesc titlurile, doar titlurile la astfel de stiri ma ia cu palpitatii, pentru ca stiu ca nu poate fi de bine.

Ok ... deci se pare ca e vorba despre o taxa pe gropi.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: O noua taxa pentru soferi
« Răspuns #7 : Mai 31, 2013, 03:12:01 pm »
Se mai pregateste ceva :(

http://www.realitatea.net/lovitura-de-gratie-pentru-soferi-societatile-de-asigurare-vor-sa-treaca-raspunderea-pe-sofer_1193026.html

''Mai multe societăţi de asigurare de top din România vor demara o acţiune de lobby pentru modificarea legii privind asigurarea de răspundere civilă auto în aşa fel încât răspunderea pe poliţa RCA să treacă de la automobil (aşa cum este în prezent) la şofer.''


Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: O noua taxa pentru soferi
« Răspuns #8 : Mai 31, 2013, 03:31:39 pm »
Ai dracu hoti la ce s-au mai gandit,nu era de ajuns ca maresc an de an tarifele si in multe cazuri nici nu platesc reparatiile din tot felul de motive care mai de care mai absurde.Si in cazul asta daca se va aplica asa ceva,peste cativa ani ar putea cere ca fiecare pasager care calatoreste intr-un autovehicul sa isi faca asigurare obligatorie precum la banca cand te duci sa faci credit.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: O noua taxa pentru soferi
« Răspuns #9 : Mai 31, 2013, 04:56:42 pm »
e cu doua taisuri treaba asta.

- de pe o parte ar fi bine, astfel unu ca mine care nu are nici ce-a mai mica dauna, in momentul in care schimb masina merg in continuare cu aceasi "clasa bonus malus". Pana acum, daca schimbai masina, o luai de la zero si plateai foarte mult din prima.

- de pe cealalta parte e cam aiurea, ca la cum au bubuit preturile mie tare greu sa cred ca vor stagna. DIn contra, vor pune accent foarte mult si pe varsta si data obtinerii permisului (acum data obtinerii permisului este ceruta doar de cateva societati)

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: O noua taxa pentru soferi
« Răspuns #10 : Mai 31, 2013, 06:39:16 pm »
Da... să nu uităm că sărăntocii sunt cei mai  :violent5: ... Adică un baștan cu 5 mașini va plăti o singură asigurare iar un sărăntoc cu încă 5 membrii de familie pe o amărâtă de Dacie vor plăti de 6 ori asigurare? Sau fac excepții și baștanul plătește de 5 ori? Că asemenea țigănie numai la noi se întâmplă... ziceau că fac RCA-ul pentru mașina care e asigurată nu pentru a lu ăla de-l lovești... acum fac mizerii cum că sunt 4,8 milioane de mașini și 6 milioane de carnete și scot bani mai mulți că sunt carnete mai multe decât mașini. Reduceri nu vor fi, plățile la daune nu se vor face iar criteriile vor fi mizere... Dar de ce nu se face asigurare pe numărul de înmatriculare? Plătești cea mai scumpă poliță pentru mașina cea mai mare din familie și mergi cu un singur număr de înmatriculare cu mai multe mașini ca în Austria sau unde e chestia asta.
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: O noua taxa pentru soferi
« Răspuns #11 : Mai 31, 2013, 07:04:26 pm »
- deci daca tu ai 5 masini, vei plati 5 RCA-uri
- daca tu cu tatal tau si mama conduceti aceasi masina, da, veti plati fiecare cate un RCA individual, pentru ca tu poate ai mai putina experienta decat tatal care are n-pe ani de condus.

Pe criteriul acesta merg ei, vor castiga, e drept dar va fi mult mai corect, zic eu. Nu se va mai putea ca masina unui pusti (masina mare, puternica) de 19 ani sa fie pe numele lu' tata iar el sa o conduca

Offline mircea_storm

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 305
Re: O noua taxa pentru soferi
« Răspuns #12 : Mai 31, 2013, 09:25:41 pm »
asta cu RCA pe sofer nu ii loveste pe cei care conduc zilnic.. ba din contra.. eu daca am 2 masini, nu sunt obligat sa imi fac rca la amandoua (ca vb aceea, nu pot sa conduc 2 simultan..) loveste in cei care conduc rar, fac accidente si..sunt tineri si familiile care sunt mai multi soferi pe o masina..
oricum, asta cu rca pe sofer nu cred ca loveste in foarte multi dintre noi.. oricum conducem zilnic (sau aproape zilnic..)

iar cu autostrada cu plata eu sunt deacord.. cu conditia sa fie reabilitata intai.. sa platesc pentru serviciu.. nu intai platesc si apoi, la un mom dat (sau nu), exista posibilitatea sa beneficiez de el.. 1 eur/ 100 km e rezonabil
Revin eu...lasa mesaj

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: O noua taxa pentru soferi
« Răspuns #13 : Mai 31, 2013, 09:31:45 pm »
Ar fi bine sa platim doar un RCA daca detinem mai multe masini. Dar tare ma gandesc eu ca nenea cu ideea asta va spune ceva de genul:
" da bine baaa, daca unu are un Trabant si un beamveu, plateste un RCA pentru amandoua? ba stai asa, ca trabantul e pericol, deci plateste separat pentru el si separat pentru beamveu"

am ironizat, dar ati inteles ideea, tot vor scoate bani de la noi pe motiv ca o masina e mai mare puternica si mai usor de scapat de sub control fata de alta, etc.
Oricum, mare e gradina, le vin niste idei de mama mama

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: O noua taxa pentru soferi
« Răspuns #14 : Mai 31, 2013, 10:59:48 pm »
Vă spun eu că sunteți idealiști... o să se plătească maxim! Mai ales că o să existe criterii de genul sub 30 de ani și toate cele... dacă ajung să dau 1500 RON pe an că am carnet, mai mult prefer să dau cu ce mașină merg sau motoretă și eventual să le fac separat... pun pariu că o să fie o sumă astronomică. 2600 RON o costă pe prietena mea asigurare la Astra pe 1 an la o Solenza de 1,4 l (Euroins e 900 RON - cea mai ieftină poliță). De ce credeți că va fi pe carnet numa 500 Ron asigurarea? Să vedem cum decurg lucrurile. Eu nu mă bucur până nu văd cum va fi exact. Și așa mi se pare aberant că un individ care are 30 de ani și carnet de 1 zi plătește ca un individ care are 30 de ani cu carnet de la 18 ani... deci și mai aiurea că unul de 26 de ani plătește triplu față de unul de 30 de ani în condițiile în care cel de 26 poate să aibă maximă experiență față de cel de 30... și nu se ia în cosiderare! Nu știu cum de nu se iese încă în stradă... suntem ignoranți.
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html