Autor Subiect: Motor-Pt-Trabi  (Citit de 32243 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline moskyno93

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 112
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #30 : Ianuarie 29, 2012, 09:25:59 pm »
@dalcaran ai dreptate motoarele alea te lasa atunci cand ti-e lumea mai draga,am zis de dnepr fiindca e mai iesfin decat sa cumperi modelul original de ''ural'' sau  sa nu uitam acelasi motor boxer facut de ''Bmw". Off topic: Am mers si eu ceva vreme cu Dnepr dar sincer,tot mai bun este Mz 125 rt/3

Offline cristi_1993

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 32
    • Y7.ro
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #31 : Iulie 04, 2012, 03:41:10 pm »
la piata de masini din TM cand am fost un nenea a dat pe piese un golf 2....si motorul a spus ca era 4 mil...dar il lasa si la 350 - 380 lei...era de 1.6 motorul...

Offline vladd96

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 318
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #32 : Septembrie 16, 2012, 11:27:19 pm »
tot e vorba de motor... bugatti veyron este singura masina de serie care are 2 motoare, 2 V8 de 8.200cc fiecare... ideea mea este care... daca s'ar putea pune 2 motare de trabant, la un trabant evident... si ce modificari ar trebuii facute, la cutie.. adaptari?!si un pret estimativ la toate modificarile... ideile imi vin mereu, sunt tanar si visez =)) na, ce s'ai faci!

Offline nello

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 190
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #33 : Septembrie 17, 2012, 11:03:52 pm »
@vladd96
aloo frate ,nu are veyro-nul 2 motoare ...ai inteles tu gresit .E vorba de un singur motor w16,w de la pozitionare cilindrilor si 16 de la numarul acestora .La baza realizarii motorului stau de fapt 2 motoare v8 ...de aici probabil comfuzia ....baga pe google si o sa vezi .Bafta

Offline vladd96

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 318
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #34 : Septembrie 18, 2012, 01:15:59 am »
da?!... uite chiaar nu am stiut...imi cer scuze pt greseala... :D
dar ideea mea ramane valabila, daca s'ar putea lega 2 motoare la o singura cutie..?

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #35 : Septembrie 18, 2012, 10:07:05 am »
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #36 : Septembrie 18, 2012, 06:38:37 pm »
mai este un trabi la brasov cu 2 motoare , cel de-al 2-lea este tot de trabi , pus in locul banchetei ..4x4 .
Nu reusesc sa dau de cel care a pus motor de tico pe cutia de trabi sa vad cum  e facuta flansa si ce modificari a facut la ambreiaj ca tare as vrea sa fac o chestie deasta ,tocmai azi ce vorbeam cu un cunoscut ce are tico (inainte a avut trabi) , are 400.000 km fara sa umble la motor , consum 4 afara , 6 in oras , m-am uitat mai atent la el , este mic , incape perfect, carburator , euro2  ....acum bani sa fie  =))
 
Legat de omologari &co , am intrebat la ARR ,RAR  si mi-au zis ca ei nu dau amenzi si sa intreb la politie , am intrebat pe nenea politistu' si mi-a zis  sa ma  duc la RAR , i-am zis ca vreau sa merg la risc si a zis ca in caz de ma opreste  imi ia talonul , fara nici o amenda sau suspendare de permis  ,.... :-*
Das  auto

0733825596

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #37 : Septembrie 18, 2012, 07:39:29 pm »
Si la itp ce faci cand inspectorul citeste pe cartea de identitate p 65/66b si sub capota vede motorul de tico?
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #38 : Septembrie 18, 2012, 07:57:33 pm »
Pai va citii p 65/66b  pentru ca va fi motorul de trabi sub capota !
Modificarea va fi reversibila ,avand un jug original si unul modificat pentru motorul de tico ...basculele , fuzetele , arcul, cutia raman , doar motorul se schimba ...iar toata treaba ia cateva ore  :laughing7:  ,aceiasi operatie o faci si daca ramai fara talon  ;) , eu zic ca se merita .... acum bani sa fie  =))
Das  auto

0733825596

Offline mdv

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 507
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #39 : Septembrie 19, 2012, 07:26:58 am »
Pai va citii p 65/66b  pentru ca va fi motorul de trabi sub capota !
Modificarea va fi reversibila ,avand un jug original si unul modificat pentru motorul de tico ...basculele , fuzetele , arcul, cutia raman , doar motorul se schimba ...iar toata treaba ia cateva ore  :laughing7:  ,aceiasi operatie o faci si daca ramai fara talon  ;) , eu zic ca se merita .... acum bani sa fie  =))
Ai pm!
am un trabant si asta imi ocupa tot timpul!

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #40 : Septembrie 19, 2012, 03:05:38 pm »
Citat
Pai va citii p 65/66b  pentru ca va fi motorul de trabi sub capota !
Modificarea va fi reversibila ,avand un jug original si unul modificat pentru motorul de tico ...basculele , fuzetele , arcul, cutia raman , doar motorul se schimba ...iar toata treaba ia cateva ore    ,aceiasi operatie o faci si daca ramai fara talon   , eu zic ca se merita .... acum bani sa fie 
Ai pm!

Multumesc mult   :-*
Das  auto

0733825596

Offline vladd96

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 318
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #41 : Septembrie 19, 2012, 09:58:44 pm »
deci merge!! dar cum a spus alex giani, s'ar putea sa aiba dreptate... nu s'ar merita, si ideea cu motor de tico e interesanta... dar sunt curios daca un motor de motocicleta ar face fata?..

Offline Teo

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 287
  • Trabi:)
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #42 : Septembrie 19, 2012, 11:11:59 pm »
pe mine m-a prins fara ITP valabil, mi-a dat amenda si mi-a luat si talonul. gabi, ai reusit sa afli detalii despre trabantul cu motor de tico pana la urma?
0766899212

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #43 : Septembrie 20, 2012, 10:25:32 am »
Eu o sa am itp  :P
Citat
deci merge!! dar cum a spus alex giani, s'ar putea sa aiba dreptate... nu s'ar merita, si ideea cu motor de tico e interesanta... dar sunt curios daca un motor de motocicleta ar face fata?..
intra frate pe youtube si vezi acolo fiat 126 cu motor de kawasaki parca ...

Citat
ai reusit sa afli detalii despre trabantul cu motor de tico pana la urma?

inca putin
Das  auto

0733825596

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #44 : Septembrie 20, 2012, 08:47:03 pm »
Ma refer ca nu se merita ce a facut domnul acela,a ingreunat masina iar viteza maxima tot de 120 km/h a ramas.
De momocicleta ar merge un motor de kawasaki hayabusa,dar ar fi de lucrat la transmisie,oricum motorul e exagerat de puternic,nu ca face fata,dar poate dobora si recorduri de viteza.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”