Autor Subiect: Bobine de inducție DDR model nou, scurte si subțiri. discuții  (Citit de 3934 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Astăzi am primit de la un domn în vârstă niste bobinute de inducție tare interesante.
În afară ca scrie pe ele DDR si anul fabricației nu stiu detalii. Domnul mi-a spus că provin de pe wartburg modelul 353 si ca sunt ultimele modele de bobini (model noi) ce au apărut pentru gama IFA în 2 timpi.

As vrea sa le montez pe mașină, mai ales că sunt dedicate gamei IFA în 2 timpi, mă gândesc că sunt mai fiabile fata de cele mari butucănoase. Singura problema e ca nu poți folosi fise normale, în locașul pentru fisa ai un șurub ca la lulelele alea cu deparazitare si rezistenta. Se poate pur si simplu infileta cablul fisei în bobină.

Știe cineva mai multe detalii despre acest model?

Când revin în Iași am să le masor să vedem ce valori au, momentan nu am un aparat de măsură cu mine.





Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Bobine de inducție DDR model nou, scurte si subțiri. discuții
« Răspuns #1 : August 09, 2016, 07:57:08 pm »
Mansonul de cauciuc al fisei nu o sa poata intra peste  insa cablul cred ca da.Cauti ceva mai mare poate intra.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Bobine de inducție DDR model nou, scurte si subțiri. discuții
« Răspuns #2 : August 09, 2016, 09:02:43 pm »
..bree.. daca e de warbi.. e de warbi.. di ce crezi tu ca NU s'au pus, asa dragute, si pe trabi? eu stiu  ca au rezistenta interna diferita.. :glasses9:
popandau de trabante

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Bobine de inducție DDR model nou, scurte si subțiri. discuții
« Răspuns #3 : August 09, 2016, 09:13:08 pm »
De aia am întrebat, ai detalii (concrete) tehnice?
Warbi era în 3 pistoane parca nu? Dar tot 2t e, deci, care ar fi diferențele?

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Bobine de inducție DDR model nou, scurte si subțiri. discuții
« Răspuns #4 : August 09, 2016, 10:14:47 pm »
Merg fara pb ca doar sunt de 12,la cat de mici sunt ai avea impresia ca sunt de MZ dar alea erau pe 6 parca.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Re: Bobine de inducție DDR model nou, scurte si subțiri. discuții
« Răspuns #5 : August 09, 2016, 10:29:42 pm »
Salut !
Aici sunt putin cazut pe subiect.

La Wartburg inca din anii 58 poate si putin mai devreme s-au pus bobine modelul asta mic.Inainte exista un monobloc ce avea incorporate trei bobinaje separate.
Pana in iulie 66 s-au pus bobine acest model de 6 V pe W 311 si 312. Tot astfel de bobine s-au pus pe moto MZ si Barkas primele tipuri.
Pentru W 353 si Barkas arata identic dar sunt pe 12 V.
Montajul fisei se face pe acelasi principiu ca la pipa de bujie.Original are un mic manson de cauciuc strans de o piulita olandeza din bachelita sau plastic ( unele au si o mica saiba profilata intre olender si  mansonul care preseaza pe lateral fisa si in acelasi timp etanseaza capul fisei in bobina ).Poti folosi fara probleme mansoanele de trabi

Ai mai experimentati in ale Wartburgului , ma refer la oameni care au reparat la greu au pus bobine de trabi care  sunt considerate mult mai bune deoarece rezista mai mult , astea sunt chestii bazate pe experienta lor.
Intr-adevar bobinele astea micute sunt considerate  un calcai al lui Ahile , la toate w 353 cumparate de mine am gasit cateva bobine defecte prin portabagaje si in permanenta una doua insotite de bujii si platine de rezerva trebuie sa nu lipseasca.S-au fabricat prin Bulgaria ceva asemanator si in URSS dar astea aveau corpul din ebonita.
Nu mai stiu sigur , trebuie sa vad cat sunt valorile normale . Procedura de testare este la fel ca la trabi.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Bobine de inducție DDR model nou, scurte si subțiri. discuții
« Răspuns #6 : August 10, 2016, 07:49:13 am »
Un răspuns pe măsură , mulțumesc nenea Misu' revin cu valorile când pun mâna pe un aparat de masura