Autor Subiect: Directie - Trage dreapta!!!  (Citit de 1930 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Bogdan93

  • FAINOŞAG
  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 398
  • BEVE-88-BEA
Directie - Trage dreapta!!!
« : Februarie 12, 2017, 07:46:01 pm »
Va salut!

Anul trecut am facut un drum spre Lacul Sfanta Ana. Totul bine si frumos pana nu a venit unul prea larg pe serpentine si m-a fortat sa ies de pe drum. Am luat exact cea mai mare groapa... De atunci imi trage dreapta. Uneori tare, alte ori doar un pic. Pot lua o curba lejer dand drumul la volan.  Asa merg si acum cu ea. Dar ca vine Veliko. Drum lung si obositor sa tot trag stanga. Eu m-am uitat cat de cat pe sub ea, din cate am vazut, am 2 3 foi rupte. Eu zic ca asta ar putea sa fie una dintre bube. Ma poate ajuta cineva sa o pun la punct pana incepe Veliko? Sunt dispus sa il aduc in Bucuresti. Eu nu am garaj si temperaturile iar coboara sub 0, am inghetat doar cat am schimbat sabotii. 

Astept raspun. Va multumesc.

O saptamana usoara!

Si da, credeam ca sunt la sectiunea Mecanica. Imi cer scuze!
SMOKE & CHARM

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Directie - Trage dreapta!!!
« Răspuns #1 : Februarie 12, 2017, 08:12:12 pm »
roaga-l pe liviu-ratb , si miscare , ca acum trece timpul , cat ai zice , trabi , apoi daca este nevoie , sa faci unghiul de fuga , mergi la intrarea in sat Catelu , dupa Policolor , 50 ron de turism , au program de trabi , si baiatul este ok , iti zice si daca mai vede ceva stricat pe la articulatii , tel la care raspunde doamna  0726 761 939
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Directie - Trage dreapta!!!
« Răspuns #2 : Februarie 12, 2017, 08:54:49 pm »
Verifica caseta, bielete si capete bara si surubul de la cuplajul axului volan, nu cumva sa fie slabit asta pe langa foile de arc rupte.
Geometrie la final obligatoriu, cat despre unghiurile de fuga facute in 3d si programe eu sunt cam sceptic, eu le fac la un nene pe Buc Noi cu aparat clasic si ies mereu brici plus volan drept.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Bogdan93

  • FAINOŞAG
  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 398
  • BEVE-88-BEA
Re: Directie - Trage dreapta!!!
« Răspuns #3 : Februarie 12, 2017, 11:33:34 pm »
Domnilor, multumesc!

Dl.Liviu. Ce spuneti, ma puteti ajuta? Un mic diagnostic inainte de a cumpara eventualele piese pe care sa le inlocuiesc\im?!

Multumesc!
SMOKE & CHARM

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Directie - Trage dreapta!!!
« Răspuns #4 : Februarie 13, 2017, 10:40:28 am »
Cel mai bine cumperi o foaie de arc completa,nu are rost sa te complici cu o foaie sau doua.Nu este mare filozofie sa schimbi arcul,doar ca trebuie sa se mai incalzeasca putin,astia zic ca de saptamana viitoare s-ar mai incalzii...Problema este,sa nu ai mai multe bube de la socul ala,dar le poti depista, pe alea foarte usor,sa vezi ce jocuri ai in capetele de bara,in caseta,pivoti..etc.
 Si in final geometrie la roti,eu personal am mers la un service mai vechi pe Campia Libertatii,am fost in ianuarie si am dat fix 50 lei,fara 3D si alte minuni,dar sunt pe deplin multumit de cum a lucrat cel de acolo.
 Succes!
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline Bogdan93

  • FAINOŞAG
  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 398
  • BEVE-88-BEA
Re: Directie - Trage dreapta!!!
« Răspuns #5 : Februarie 13, 2017, 10:59:40 am »
Multumesc Andrei! Da, schimb tot arcul. Nu ma complic cu foi.
SMOKE & CHARM

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Directie - Trage dreapta!!!
« Răspuns #6 : Februarie 13, 2017, 04:15:10 pm »
ca o verificare in plus, simpla, masoara si diagonalele intre axele rotilor fata/spate
nu cumva sa fie vreo deformare greu vizibila cu ochiul liber....

se face simplu, cu un fir cu plumb/greutate din centrul axelor rotilor marchezi pe asfalt centrele, apoi deplasezi masina si masori in diagonala cu ruleta
daca nu sunt egale masuratorile,  ori nu ai marcat/masurat bine, ori e o problema.....




evident asta se face cel mai rapid/exact la un atelier de geometrie a directiei, dar pana acolo poti incerca singur (si fara costuri)
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....