Autor Subiect: baterie 6v noua  (Citit de 14867 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mdv

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 507
baterie 6v noua
« : Mai 17, 2010, 12:35:53 pm »
am pe cineva care are un trab pe 6 v si bateria si a dat duhul.poate cineva sa ma ajute cu un magazin ceva ,de unde sa cumpere o baterie 6v noua?
am un trabant si asta imi ocupa tot timpul!

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: baterie 6v noua
« Răspuns #1 : Mai 17, 2010, 05:12:17 pm »
In Bucuresti iti face la Caranda daca ai bac ;)

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: baterie 6v noua
« Răspuns #2 : Mai 17, 2010, 07:31:23 pm »
   subiectul s-a discutat, daca nu ma insel, in doua topic-uri separate...   ;) Duci bac (aia de la zap se laudau ca au ei, dar s-a dus cineva si-au ramas fara intre timp...) de bachelita si ti-o face la caranda (intreaba la orice reprezentanta caranda si vezi UNDE mai precis te poti duce; au site pe net) cam cu 130-160 de lei noi. Spor!

Offline mdv

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 507
Răspuns: baterie 6v noua
« Răspuns #3 : Mai 17, 2010, 11:20:08 pm »
persoana respectiva a fost la reprezentanta lor  din iasi si au spus ca nici la buc nu mai fac.poate mai stie cineva,ceva!

PT MISHU,am vazut ca ai cont pe vw.forum unde unul, toni-peste si a cumparat anul asta o baterie 6v noua,poate ne ajuti tu cu ceva!
« Ultima Modificare: Mai 18, 2010, 12:25:56 am de victor »
am un trabant si asta imi ocupa tot timpul!

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: baterie 6v noua
« Răspuns #4 : Mai 18, 2010, 12:32:28 am »
   dom'le, eu nu vorbesc din amintiri! te rog frumos!  >:(  STIU ca un nene si-a facut acum, de curand (o luna maxim) o bateria la caranda, in bucuresti, cu un bac dat de mine! Dumneata n-ai de unde stii la ce persoana ma refer, ca sa zici ca a intrebat in Iasi (e bucurestean, ca fapt divers!). Mergi, intreaba, cum ti-am zis eu si viorel si apoi spune si aici ce-ai aflat.Iar ca idee de fond: multe lucruri nu le poti gasi pe internet si, pe cele pe care le gasesti de obicei, au preturi umflate si ofertele sunt mult mai "nesimtite" decat daca ai merge din magazin in magazin sau din loc in loc si-ai vorbi personal. Concluzia: mergi aici (http://www.caranda.ro/contact.htm) si cauta o locatie cat mai aporoape de tine si suna intai si intreaba! mai discutam dupa

Offline MishuL

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 361
Răspuns: baterie 6v noua
« Răspuns #5 : Mai 18, 2010, 01:38:02 am »
Sorry, pt mine vwf e istorie (shi amintire neplacuta) de f'o 2 ani, acum activez pe aircooled.3xforum.ro dar nu ne-am preocupat de problema asta inca- suntem totzi pe 12V.
Männer aus Stahl fahren Autos aus Pappe!

Offline mdv

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 507
Răspuns: baterie 6v noua
« Răspuns #6 : Mai 18, 2010, 02:26:50 pm »
   dom'le, eu nu vorbesc din amintiri! te rog frumos!  >:(  STIU ca un nene si-a facut acum, de curand (o luna maxim) o bateria la caranda, in bucuresti, cu un bac dat de mine! Dumneata n-ai de unde stii la ce persoana ma refer, ca sa zici ca a intrebat in Iasi (e bucurestean, ca fapt divers!). Mergi, intreaba, cum ti-am zis eu si viorel si apoi spune si aici ce-ai aflat.Iar ca idee de fond: multe lucruri nu le poti gasi pe internet si, pe cele pe care le gasesti de obicei, au preturi umflate si ofertele sunt mult mai "nesimtite" decat daca ai merge din magazin in magazin sau din loc in loc si-ai vorbi personal. Concluzia: mergi aici (http://www.caranda.ro/contact.htm) si cauta o locatie cat mai aporoape de tine si suna intai si intreaba! mai discutam dupa
se pare ca nu ne intelegem!cand am spus"persoana respectiva "m am referit la trabantistul meu din oras ,nu la  cunostinta ta!eu  am spus ce a zis el,ca a fost in is la reprezentanta si a zis ca nu se mai fac.acum ca l a dat cu var....El e cam batranel si mi a cerut sa l ajut(nu poate sa impinga de fiecare data trabantul.Uitandu ma pe net am gasit unul pe vw.forum care si luase una chiar anul asta in februarie.ma gandeam la o cale mai usoara,ceva comanda si transport prin curier.Mosulica si ar prinde urechile prin buc si nu cred ca i fac aia bateria in aceeasi zi!oricum ,merci pt informatii!
« Ultima Modificare: Mai 18, 2010, 02:29:30 pm de mdv »
am un trabant si asta imi ocupa tot timpul!

Offline mdv

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 507
Răspuns: baterie 6v noua
« Răspuns #7 : Mai 19, 2010, 11:21:53 am »
pana la urma am pus eu mana pe tel si am sunat la is ,cucoana de acolo era in afara problemei,dar mi a confirmat cu nu se mai fac(nici cu bac la schimb).Asa ca am sunat la buc unde acelasi raspuns mi  s a dat.Dupa ce i am spus ca totusi a mai fost cineva  acum o luna,mi a zis ca  s ar putea face intr un final, dar pe riscul clientului si bacul sa fie  vazut intai la reprezentanta din is apoi trimis la buc.(parca ar face o bomba atomica).acum problema e ca nu stiu ce fel de  bac trebuie(e demontabil?) mosul are o baterie cumparata acum vreo 4 ani ,o fi buna aia sau trebuie ceva mai vechi?
« Ultima Modificare: Mai 19, 2010, 11:26:36 am de mdv »
am un trabant si asta imi ocupa tot timpul!

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: baterie 6v noua
« Răspuns #8 : Mai 19, 2010, 11:31:39 am »
daca are carcasa buna de la cea de 6v eu cred ca e buna aia...
vino pana in iasi si vezi care e treaba...dar eu zic ca e mult mai simplu daca e carcasa de la bateria aia de 6v in stare buna sa faca pe ea decat sa tai una de 12v
« Ultima Modificare: Mai 20, 2010, 06:38:29 pm de victor »

Offline Decebal2

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 50
Răspuns: baterie 6v noua
« Răspuns #9 : Mai 20, 2010, 06:23:45 pm »
De o saptamana am luat de la un prieten o baterie de 12v cu un element intrerupt si am taiat-o la 3 gauri si am facut-o de 6 v,este adevarat scade amperajul dar merge,eu am trabi pe 6 v si merge tine si casetofonul si radio.Cind am cumparat masina era tot pe 6v dar ma lasat bateria si am avut noroc cu prietenul.Caranda mi-a spus tot asa sa la duc bac dar bacuri pe 6 v nu se mai gasesc si asta este ultima probabilitate baterie de 12 taiata la jumate dar sa fie buna la jumate.Cu stima sandu Bucuresti ;)
Trababtul este o experienta inconfundabila

Offline mdv

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 507
Răspuns: baterie 6v noua
« Răspuns #10 : Mai 21, 2010, 12:50:30 am »
si cum e procedura asta?de unde o tai?si cum si cu ce o lipesti la loc?
am un trabant si asta imi ocupa tot timpul!

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: baterie 6v noua
« Răspuns #11 : Mai 21, 2010, 02:04:46 pm »
De la cine am luat niste piese de pe un traby demontat (6V) avea exact asa o baterie de 12 V(rombat) taiata la jumatate. Apoi a pus o laterala din ceva plastic mai serios,a legat capatul de borna (cu un surub/gaura/piulita) si a lipit la loc cu poxipol pt plastic. Mergea stas. Nu a vrut sa mi-o dea pt ca nu's la ce ai mai trebuia. Jmekeria e ca daca tai o baterie 12 V in doua o sa ai 2 baterii de 6V. exact ce faci la una faci si la cealata.Asta avea baterie cu elementi uscati.
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline mdv

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 507
Răspuns: baterie 6v noua
« Răspuns #12 : Mai 21, 2010, 03:54:40 pm »
dar inauntru cum separi elementii(nu s legati intre ei?)si bornele cum le atasezi?
am un trabant si asta imi ocupa tot timpul!

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: baterie 6v noua
« Răspuns #13 : Mai 21, 2010, 05:32:42 pm »
sunt legati cu bride metalice (+) (-) care se pot separa/taia
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Decebal2

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 50
Răspuns: baterie 6v noua
« Răspuns #14 : Iunie 02, 2010, 12:03:31 am »
Pentru mdv.Bateria trebuie taiata 1/2 dar pastrezi barna de + si tai dinspre minus.Lasi capacele puse,masori de la + 3 gauri aproape de a 4a semnezi cu marker,tai intai capacele ,astupi primele 3 de la +,intorci bateria pe o parte si scurgi acidul intr-o sticla taiata de 5L de la apa min,apoi tai bateria la capatul celui de-al 4 lea gauri cu bomfaier de ce la 4 ptr.ca trebuie sa-ti ramana borna _ la care dai o gaura cu 7,6 si bagi surub de 8 cu 30 si p[iulita bine inteles ca la cablu pui papuc normal.atentie dupa decupare mai decupezi linga marginea ramasa ca altfel nu poti baga cablul de - !!!Maine pun o poza sa vezi cum arata  :)
Trababtul este o experienta inconfundabila