Autor Subiect: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)  (Citit de 201142 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #495 : Martie 18, 2015, 10:10:14 pm »
pai unde pune romanu' manuta lui de inginer innascut, neamtu' e deja in urma maxim! :))))
   e bine ca ati descoperit pana la uramca care era treaba; mai veneam eu cu carburatoarele mele smechere si ii luam banii degeaba lui Marian! :D

Offline boggi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 296
  • Ieftin nu rezista,gratis nu exista.
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #496 : August 15, 2015, 04:56:49 pm »
Am un manual de reparatie Trabant scos de Automecanica(fosta).Trebuie sa scanez partea cu reconditionarea ambielajului,sper sa am timp zilele acestea.Are tot,cote,materiale,tehnologie.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #497 : August 15, 2015, 06:15:33 pm »
Boggi ar fi fantastic. Daca le scanezi si ai nevoie de ajutor, imi poti trimite. Daca nu, sa pui la  sectiunea manuale

Offline MishuL

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 361
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #498 : Aprilie 22, 2016, 01:48:11 am »
Mai stie cineva de trabantistul din Iasi cunoscut sub numele de Pop-Nick? Chestiuni prea putin legate de Trabant ma mana in ultima vreme la Moldova, iar acum o saptamana am cumparat de la un scrap o rondea de tabla de 40 mm si diametrul cam 260. Am niste ganduri cu ea si vreau sa iau legatura cu omul saptamana viitoare.  :occasion14:
Männer aus Stahl fahren Autos aus Pappe!

Offline andreiandrei53

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 533
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #499 : Aprilie 22, 2016, 08:34:07 am »
Boggi ar fi fantastic. Daca le scanezi si ai nevoie de ajutor, imi poti trimite. Daca nu, sa pui la  sectiunea manuale

Salutare!

A fost scanat pana la urma acel ghid de reconditionare? Daca da, poate autorul pune un link si aici.
Andrei

Offline MishuL

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 361
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #500 : Aprilie 23, 2016, 12:00:38 am »
Am fost azi de-am cumparat si ultimele 2 discuri de tabla de 40 mm. Cioara- tot cioara, vazand ca sunt interesat a marit pretul.  :( Spre toamna sper sa am si presa gata- m-am dotat cand eram la fostul job cu motor trifazic si pompa hidraulica de 100 barr plus diversi cilindri, bomboana de pe tort fiind unul de basculanta, cu segmentul cel mai mare spre 200 mm diametru. Sunt prea beat sa socotesc acum forta, cred insa ca e arhisuficienta. :headbang:

Nu ma uitati va rog de Pop_Nick ala, saptaman'aviatoare sunt la Ieshi si tare as vrea sa ma vad cu el  :occasion14: Era pe forumul "vechi", nu mai stiu nimic de el de minim 6 ani  :sad5:
Männer aus Stahl fahren Autos aus Pappe!

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #501 : Aprilie 23, 2016, 01:35:40 am »
o chestie de genul asta , crezi ca nu face fata , eu am cric similar , de 16 tone , eu ma gandeam ca ar merge ,am depresat la fostul loc de munca vr-o doua ambielaje , dar cu o presa de 100 tone forta , hidraulica , aia mergea usor ,dar nu mai am acces. Am vazut ca nu este cine stie ce intepenire , la ansamblul ambielaj , deocamdata nu este prioritate ,si nu am nici loc unde sa o stabilesc ,dar ar mai trebui barele sa fac rost , apoi filetate cu pas mare4-5 mm, pe viitor... , cu spatiu mai mare sa aiba loc ambielajul si accesoriile de asezare

trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline MishuL

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 361
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #502 : Aprilie 30, 2016, 12:06:41 am »
Eu vreau sa-mi fac presa ca lumea, am un cilindru de basculanta, pompa de 100 barr si distribuitor de la un utilaj gen excavator. Cred ca o sa scoata macar 20-30 de tone. Daca imi amintesc bine, Pop_Nick zicea ca pe la 7 tone iese...
Männer aus Stahl fahren Autos aus Pappe!

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #503 : Aprilie 30, 2016, 08:56:36 pm »
Inseamna ca merge si cu ce am eu , cric de 16 t , sa fac similar ca in poze
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline MishuL

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 361
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #504 : Mai 01, 2016, 09:24:48 pm »
Alea din poze si presele "de atelier" facute cu cric sunt niste glumite. O presa ca lumea tre' sa aiba un cilindru la partea superioara, fixat rigid, si o masa din 2 grinzi din profil U deplasabila sus-jos pe 2 coloane. Astea cu placi care culiseaza pe niste bare ar fi ele bune daca ar avea culisarile alea facute profi ( lagare axiale macar cu bucse din bronz, tije groase rectificate etc) , nu asa, sa cleompfane...
Männer aus Stahl fahren Autos aus Pappe!

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #505 : Martie 07, 2017, 08:52:30 pm »
Va salut !
Vreau sa stiu, ce dimensiune are semeringul de la carcasa de aprindere, la ambielajul model nou?
Pentru cele vechi am semeringuri, dar am vazut ca asta nou, are alta dimensiune,in diametrul interior.
Multumesc anticipat!
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!