Autor Subiect: Lampile de frana stau aprinse  (Citit de 13344 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Surcel Traian

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 150
Lampile de frana stau aprinse
« : Iulie 15, 2020, 07:55:48 pm »
Am intampinat problema asta prima data acum o luna cand ne-am trezit ca lampile de frana au ramas aprinse.Am vorbit cu cineva si mi-a sugerat sa schimb sonda din capul pompei de frana... Am pus una noua (cea ''veche'' avea 2 ani), ambele luate de la Dna.Voicu.Dupa un drum si aia a facut figuri, lampile de frana au ramas iar aprinse.Am pus-o p'aia ''veche'' dar nu am mai strans-o asa de tare.Nu am mai avut probleme timp de o luna, iar acum m-am trezit cu ele aprinse din nou, dupa ce au consumat aproape toata bateria.

Am incercat sa le schimb intre ele, tot stau aprinse.Iar acum doar le insurubez usor si lampile raman aprinse.

Deci: poate fi altceva care sa cauzeze problema asta sau trebuie sa schimb din nou sonda de frana?
Männer aus Stahl fahren Autos aus Pappe!

Bărbații din oțel conduc mașini din carton!

Offline vidicanpetru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 281
Re: Lampile de frana stau aprinse
« Răspuns #1 : Iulie 15, 2020, 09:35:27 pm »
Se poate pune un întrerupător la padală și ați rezolvat problema. Dacă vă interesează, pun poze.

Offline Mircea

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Lampile de frana stau aprinse
« Răspuns #2 : Iulie 16, 2020, 01:48:56 pm »
"Tot păţitu-i priceput!" Cel mai probabil este un defect al pompei de frână în sensul că, după frânare, nu se mai permite revenirea lichidului de frână, din cel puţin una din secţiunile pompei (de principiu, cea destinată frânării pe puntea faţă), în rezervor. Defectul priveşte sistemul de supape situat sub armăturile de care se leagă conductele de frână (nişte talere cu garnituri de caudiuc şi arcuri).
Pentru confirmarea situaţiei descrise, când apare "fenomenul" (luminile de frână rămân aprinse) se circulă câteva minute, se opreşte şi se verifică prin atingere scurtă cu mâna dacă există tamburi de frână fierbinţi. În caz afirmativ, pentru siguranţa diagnosticului, cu o cheie de 10, se slăbeşte de la pompă o conductă de frână aferentă punţii pe care s-au încins tamburii (sunt două pentru puntea faţă şi una pentru puntea spate) şi se lasă să se piardă puţin licid de frână. Dacă după această operaţie luminile de frână se sting, diagnosticul este confirmat.
Descrierea de mai sus este valabilă pentru dublul circuit de frână; la cele cu un singur circuit cred că este mai simplu, în sensul că nu mai apar diferenţe legate de puntea pe care apare încălzirea tamburilor
Remedierea ar trebui să fie posibilă prin înlocuirea garniturilor de cauciuc menţionate. Mie nu mi-a ieşit (nici nu am avut garnituri noi) şi am adaptat o pompă de frână de VW Golf (aşa cred, informaţia am găsit-o tot aici pe site).
Dacă cineva a reuşit repararea defectului menţionat, ne-ar face foarte bine tuturor să ne povestească.
Spor la treabă celor cu "necazuri " şi drum bun celor cu maşinuţe în stare bună!

Offline vidicanpetru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 281
Re: Lampile de frana stau aprinse
« Răspuns #3 : Iulie 16, 2020, 06:09:32 pm »
Dacă tamburii se încălzesc, într-adevăr problema este la pompă. Am avut și eu probleme și tamburii se încălzeau dar sonda funcționa normal. Am trecut pe întrerupător mult mai târziu din cauza faptului că nu se mai aprindeau becurile de frână decât cu un efort mare la pedală.
Totuși, până să umblați la pompă, ar trebui verificat acel joc de cca. 0.5 mm între tija pedalei de frână și axul pistoanelor pompei.

Offline Surcel Traian

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 150
Re: Lampile de frana stau aprinse
« Răspuns #4 : Iulie 16, 2020, 08:39:18 pm »
Am inteles, apreciez foarte mult explicatiile date.Si eu am avut problema cu faptul ca lampile de frana se aprindeau numai in urma unui efort mare la pedala, iar la frane mai usoare lampile nu se aprindeau deloc.Dar, am rezolvat problema asta schimband sonda din capul pompei acum 2/3 ani.

Iar despre incalzirea tamburilor, tamburii nu se incalzesc in urma franarii? Ce am observat este ca la mine dupa 2-3 frane puternice (presupun ca se incing tare tamburii) se aud tot felul de sunete, de scrasnete si scartait cand masina este aproape de a se opri.

Verificarile astea cred ca o sa le fac in weekend cu tata, pana atunci mai astept pareri si idei.

Va multumesc inca odata!
Männer aus Stahl fahren Autos aus Pappe!

Bărbații din oțel conduc mașini din carton!

Offline vidicanpetru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 281
Re: Lampile de frana stau aprinse
« Răspuns #5 : Iulie 16, 2020, 08:58:49 pm »
Eu cred că ar trebui demontați tamburii și văzut ce e acolo. Pot fi uzate ferodourile sau pot fi blocate ,,știfturile” care  reglează distanța dintre sabot și tambur. Dacă demontați acele ,,știfturi”, atenție la poziția arcului și a clapetei care există acolo. Ar fi bine să faceți o poză înainte de demontare.
Mai pot fi probleme și la cilindrii de frână. Trebuie văzut.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Lampile de frana stau aprinse
« Răspuns #6 : Iulie 18, 2020, 07:33:53 pm »
Ceva nu este în regula, ori pompa ori rămâne presiune pe instalație undeva la saboți

Offline Surcel Traian

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 150
Re: Lampile de frana stau aprinse
« Răspuns #7 : Iulie 19, 2020, 08:09:36 pm »
Azi in timp ce umblam prin cutiile mele cu piese, am gasit sonda de frana (probabil originala) cu care am cumparat masina acum 4 ani.Dupa ce am montat-o, lampile nu mai stau aprinse, dar de aprins se aprind numai dupa ce apas mai tare pedala de frana.

Dar... inca un lucru legat de pedala de frana este ca nu mai e asa de tare ca inainte, se apasa destul de usor pana ajunge spre ''capat''.Dat fiind faptul ca tot am desfacut si schimbat sondele alea de frana, sunt de parere ca ar trebui facuta o aerisire.Voi ce parere aveti?
Männer aus Stahl fahren Autos aus Pappe!

Bărbații din oțel conduc mașini din carton!

Offline Surcel Traian

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 150
Re: Lampile de frana stau aprinse
« Răspuns #8 : Iulie 19, 2020, 08:13:10 pm »
Am uitat sa mentionez faptul ca desi problema pare ''rezolvata'' o sa urmaresc cu atentie situatia pentru alte anomalii.Nu am apucat sa fac verificarea propusa de dl.Mircea din pricina faptului ca nu am mers cu masina.
Männer aus Stahl fahren Autos aus Pappe!

Bărbații din oțel conduc mașini din carton!

Offline vidicanpetru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 281
Re: Lampile de frana stau aprinse
« Răspuns #9 : Iulie 19, 2020, 09:00:48 pm »
Nu e de glumă cu aprinderea lămpilor de frână. Problema ar trebui rezolvată.
Referitor la aerisire, eu am avut o conductă de frână strânsă insuficient și pierdeam lichid, frâna era eficace(am luat și ITP-ul) dar cursa pedalei era mare. Am strâns conducta și, din lipsă de timp, n-am aerisit circuitul. După un timp cursa pedalei a revenit la normal.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Lampile de frana stau aprinse
« Răspuns #10 : Iulie 20, 2020, 06:57:06 pm »
Recomand sa faceți o aerisire completă a pompei și apoi a instalatiei

Offline Surcel Traian

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 150
Re: Lampile de frana stau aprinse
« Răspuns #11 : Octombrie 15, 2020, 07:43:57 pm »
Nu am mai zis nimic pe aici...

Am pus sonda de frana ''veche'' (cea la care lampile de frana se aprind mai greu) si am facut o aerisire temeinica.Cursa pedalei care era cam lunga a revenit la normal, dar, totusi, sunt nemultumit de faptul ca lampile de frana se aprind destul de greu, mai ales eu care nu franez tare (mi-am luat carnetul).Am discutat cu inca un trabantist (pater rafail) despre problema si am ajuns la concluzia ca ar trebui schimbate garniturile din pompa de frana (care am auzit ca nu sunt prea grozave dpv calitativ), deoarece, daca pun o sonda de frana noua lampile raman in continuare aprinse.Adica exact ce a explicat si domnul Mircea in acest topic, problema este ca ''nu se mai permite revenirea lichidului de frână, din cel puţin una din secţiunile pompei (de principiu, cea destinată frânării pe puntea faţă), în rezervor.''.Iar sonda de frana ''veche'' estompeaza problema prin faptul ca nu e asa sensibila la presiune ca una noua.

Asa ca am inceput sa cochetez cu ideea de a pune un intrerupator la pedala de frana cum a sugerat dl.vidicanpetru, asa ca am cumparat un intrerupator pentru pedala de frana de Dacie.Acum, l-as ruga pe domnu' vidicanpetru daca ar putea sa ataseze pozele alea pe care s-a oferit mai demult sa le ataseze aici:
Se poate pune un întrerupător la padală și ați rezolvat problema. Dacă vă interesează, pun poze.

Sau daca nu puteti atasa pozele, macar cateva indicatii legate de cum as putea monta intrerupatorul.
Männer aus Stahl fahren Autos aus Pappe!

Bărbații din oțel conduc mașini din carton!

Offline vidicanpetru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 281
Re: Lampile de frana stau aprinse
« Răspuns #12 : Octombrie 15, 2020, 09:06:10 pm »
V-am atașat pozele cerute. Trebuie montat și un releu deoarece întrerupătorul este slăbuț pentru curentul care trece prin el și se distrug contactele. Eu am montat releul pe suportul paharului pentru lichidul de frână.

Offline Surcel Traian

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 150
Re: Lampile de frana stau aprinse
« Răspuns #13 : Octombrie 15, 2020, 09:28:11 pm »
Se pare ca e mai simplu decat ma asteptam, in weekendul asta neaparat vreau sa-l pun.O singura intrebare mai am, deoarece nu ma pricep: Ce fel de releu trebuie? Il pot gasi la un magazin de piese?
Männer aus Stahl fahren Autos aus Pappe!

Bărbații din oțel conduc mașini din carton!

Offline vidicanpetru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 281
Re: Lampile de frana stau aprinse
« Răspuns #14 : Octombrie 17, 2020, 08:51:18 am »
Este bun orice releu care rezistă la amperajul/puterea necesare(aprox. 4 amperi/50 wați). Un releu pentru faruri sigur este bun. Atenție la conectarea releului pentru că are mai multe borne.