Autor Subiect: Impatimitii de Barkas  (Citit de 342837 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Customania

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • www.customania.ro
    • CustoMania
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1245 : Ianuarie 21, 2017, 06:45:09 pm »
Salutare tuturor si bine v-am gasit ! . Sunt proaspat proprietar de Barkas , si totodata este prima mea postare in acest forum .  Proaspata achizitie este un Barkas Camioneta din '87 cu motor de Golf 2 omologat , si cutie de Passat . Nu este intr-o stare prea buna...nu s-a mai mers de 2 ani cu el . La vara sper sa am banii si timpul necesar sa-l restaurez . 
Pentru inceput vreau sa-i cumpar cauciucuri ca am pana pe 2 roti si inteleg din postarile trecute ca 175 - 13'' este echivalentul anvelopelor trecute in carte 6.70-13 , dar este legal din punctul de vedere al RAR - ului sa folosesti altceva decat scrie in carte ? Va trebuii sa-i fac indentificarea si o noua carte ( nu mai are loc liber la proprietari ) , si nu as vrea sa am probleme din cauza cauciucurilor .

Deasemeni, ma intereseaza daca aveti de vanzare un buson pt rezervorul de carburant...




Offline TRABANTUS1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 416
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1246 : Ianuarie 21, 2017, 07:37:06 pm »
Sa il stapanesti sanatos! :occasion14:

Daca esti abonat la Dolce, pe canalul 311(Auto Motor Sport) tocmai a fost un reportaj despre Barkas si Wartburg, nu iti face griji daca l-ai pierdut, ca le repeta! Banuiesc ca e si pe Digi sau Upc canalul, la mine doar cand ma mai uit la meteo schimb, in rest, aproape ca le-am invatat emisiunile! :blob5:

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1247 : Ianuarie 21, 2017, 08:26:04 pm »
Bine ai venit !
Este cumva masina de la Poiana Campina cu motor diesel ?
Legat de cauciucuri ai optiuni , vezi ce s-a scris mai inainte sau cauti pe la cei de vand anvelope uzate dar nu recomand . Mitas ar fi ideal sau poate reusesti sa faci omologare pentru 175/80/13 C sau 165/80/13 C

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1248 : Ianuarie 21, 2017, 08:42:58 pm »
Clar este camioneta respectiva. Cara mobila cu ea, ea in fata la un atelier de mobila.

Succes cu restaurarea!!!!! :wav:
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline Customania

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • www.customania.ro
    • CustoMania
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1249 : Ianuarie 21, 2017, 08:47:43 pm »
Multumesc . Da, este cea din Campina . A fost la un atelier de tamplarie .

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1250 : Ianuarie 21, 2017, 10:36:03 pm »
Felicitări pentru achiziție și bine ai venit pe forum, sper ca venirea ta sa mai miște putini Barkasiti de pe aici. Drumuri bune și succes cu jucăria

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1251 : Ianuarie 22, 2017, 09:02:44 am »
care nu se stie cati mai sunt....
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline soare doinel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 371
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1252 : Ianuarie 22, 2017, 10:48:33 am »
Sper sa fi luat-o la un pret bun pentru ca mie acum 2 ani mi-a cerut un pumn de bani pe ea,mai exact 1500 e,da' bine poate ca paream plin de bani in ziua aia .

Offline Bogdan93

  • FAINOŞAG
  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 398
  • BEVE-88-BEA
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1253 : Ianuarie 22, 2017, 11:17:56 am »
Felicitari pentru achizitie. Se pot face lucruri frumoase cu ea.
SMOKE & CHARM

Offline TRABANTUS1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 416
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1254 : Ianuarie 22, 2017, 11:55:43 am »
Salutare tuturor si bine v-am gasit ! . Sunt proaspat proprietar de Barkas , si totodata este prima mea postare in acest forum .  Proaspata achizitie este un Barkas Camioneta din '87 cu motor de Golf 2 omologat , si cutie de Passat . Nu este intr-o stare prea buna...nu s-a mai mers de 2 ani cu el . La vara sper sa am banii si timpul necesar sa-l restaurez . 
Pentru inceput vreau sa-i cumpar cauciucuri ca am pana pe 2 roti si inteleg din postarile trecute ca 175 - 13'' este echivalentul anvelopelor trecute in carte 6.70-13 , dar este legal din punctul de vedere al RAR - ului sa folosesti altceva decat scrie in carte ? Va trebuii sa-i fac indentificarea si o noua carte ( nu mai are loc liber la proprietari ) , si nu as vrea sa am probleme din cauza cauciucurilor .

Deasemeni, ma intereseaza daca aveti de vanzare un buson pt rezervorul de carburant...





Fiindca e deja inmatriculata in tara, nu mai e nevoie sa-i faci identificarea, am intrebat de curand la RAR in perspectiva vanzarii SuperNovei mele!
Ai plan, banuiesc, o demontare totala si o revopsire, asa ca vreau sa te intreb daca stii vreun vopsitor-tinichigiu serios, nu gen...Celentano!!! :argue:

Da-mi de stire cand ajungi la partea asta a restaurarii, te rog! Multumesc!!!

Offline Customania

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • www.customania.ro
    • CustoMania
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1255 : Ianuarie 22, 2017, 12:13:04 pm »
Sper sa fi luat-o la un pret bun pentru ca mie acum 2 ani mi-a cerut un pumn de bani pe ea,mai exact 1500 e,da' bine poate ca paream plin de bani in ziua aia .

4000 lei am dat  . Am gasit un anunt mai vechi cu ea, cu una in Valenii de Munte de vanzare cu 2000 lei ... si cred ca este tot asta :) . in carte penultimul proprietar era din Valeni ...

Fiindca e deja inmatriculata in tara, nu mai e nevoie sa-i faci identificarea, am intrebat de curand la RAR in perspectiva vanzarii SuperNovei mele!
Ai plan, banuiesc, o demontare totala si o revopsire, asa ca vreau sa te intreb daca stii vreun vopsitor-tinichigiu serios, nu gen...Celentano!!! :argue:

Da-mi de stire cand ajungi la partea asta a restaurarii, te rog! Multumesc!!!

Stiu ca nu mai trebuie sa-i fac indentificarea , dar cartea nu mai are loc liber la rubrica proprietari , deci trebuie refacuta de catre RAR ... de accea banuiesc ac va trebuii totusi sa ajung la RAR , si daca tot o revopsesc as vrea sa-i schimb si culoarea . Asta la vara...Pt inceput vreau sa-i rezolv problema cu rotile sa o pot deplasa din locul in care o am acum pana in fata garajului .

Cauciucurile din talon 6.70 - 13 vad ca sunt foarte scumpe si de accea vroiam sa-i cumpar 175 - 13" , sperand ca se vor considera cauciucuri echivalente si netrebuind omologare, insa daca tot trebuie omologare si pt acestea, atunci mai degraba i-as omologa unele pe 15" . Vad pe forumurile din germania ca multi si-au pus pe 15" ... insa iarasi nu stiu daca la noi este posibil dpdv legal . Am inteles ca in mod normal am nevoie de la producator o hartie unde sa specifice ca se poate folosii dimensiunea respectiva...sau sa existe alt Barkas in Romania cu 15" omologat .

Offline TRABANTUS1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 416
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1256 : Ianuarie 22, 2017, 12:39:44 pm »
Legat de cauciucuri,unde nu stiu,nu vorbesc aiurea,asa ca cel mai bine ar fi sa dai un mail-telefon la RAR ca sa obtii exact informatiile de care ai nevoie. Dar ai Itp,asigurare,ca sa o poti duce fara hrija unui eventual control Rar in trafic?

Offline Customania

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • www.customania.ro
    • CustoMania
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1257 : Ianuarie 22, 2017, 04:18:58 pm »
nu are nimic valabil...am adus-o pe platforma pana in apropiere de zona unde am garaj-ul .

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1258 : Ianuarie 22, 2017, 06:48:44 pm »
anvelope mitas CT-01 6.70x13 C, fix ce trebuie
pentru al meu am luat anul trecut 4 bucati, noi, 1190 lei


eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline soare doinel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 371
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1259 : Ianuarie 22, 2017, 08:11:44 pm »
900e  e superpret,avand in vedere ca are motor de Golf 1,6d omologat cu cutie cu tot,sa-o stapanesti sanatos!