Autor Subiect: Scoala de soferi - Bucuresti - oferta pentru viitorii Trabantisti  (Citit de 32429 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline boggi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 296
  • Ieftin nu rezista,gratis nu exista.
Re: Scoala de soferi - Bucuresti - oferta pentru viitorii Trabantisti
« Răspuns #15 : Decembrie 16, 2011, 07:17:19 am »
Multumim,multumim :wave:

Offline boggi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 296
  • Ieftin nu rezista,gratis nu exista.
Re: Scoala de soferi - Bucuresti - oferta pentru viitorii Trabantisti
« Răspuns #16 : Decembrie 17, 2011, 08:20:44 am »
    Examenul teoretic se sustine in Pipera la sediul DRPCIV.Toata lumea din Bucuresti si Ilfov.
Pentru traseu se poate opta intre doua locatii : Drumul Taberei sau Titan, pentru cei din Ilfov locul examinarii fiind Damaroaia.Asta pentru categoria B.
Pentru categoria A examenul se sustine doar in poligon,la Ilioara sau la sediul nostru in Baneasa pentru cei din Ilfov.Evident, cu teoreticul inainte de traseu.
    Examenul dureaza 30 minute de condus cu manevre de poligon intercalate.
    Ma gandeam intr-un timp sa pregatesc un Trabant pentru scoala si sa poata fi solicitat optional ca masina de scoala pentru pasionati dar nu am putut obtine agreerea pentru asa ceva de la RAR.
    Oricum le-ar fi fost dificil tuturor sa sa descurce cu schimbatorul,asta este sigur,o stim toti cei de aici.
    Dar nu renunt la ideea de a pune pe picioare un automobil retro cu schimbator la podea pentru aceasta activitate a mea de scoala.
    Voi ce sugestie mi-ati da ca model de masina pentru aceasta activitate?Evident prima optiune ar fi un Trabi 1.1.
    Cei care detineti asa ceva ce spuneti,merita ca fiabilitate?Ambreiajul si caseta de directie ar fi cele mai solicitate.Voi v-ati indruma rudele sau prietenii catre o astfel de masina pentru a invata sa conduca?
    Astept cu interes parerile voastre.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Scoala de soferi - Bucuresti - oferta pentru viitorii Trabantisti
« Răspuns #17 : Decembrie 17, 2011, 08:36:02 am »
Sunt masini vechi, nu vor tine la tavaleala ;) Plus, cum ai zis, nu reusesti cu autorizatiile :dontknow:

Offline boggi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 296
  • Ieftin nu rezista,gratis nu exista.
Re: Scoala de soferi - Bucuresti - oferta pentru viitorii Trabantisti
« Răspuns #18 : Decembrie 17, 2011, 08:51:23 am »
Agreerea RAR-ului se obtine usor,conditia este sa corespunda tehnic ca si la ITP si sa aiba dotarile specifice scolii,dubla comanda,caseta de scoala,etc.Teoretic nu ar tebui sa fie probleme.
Treaba cu tavaleala ar fi de discutat si aici va cer parerea.Ideea mea ar fi sa pun un pret ceva mai mare,mai pentru elite sa zicem pentru o astfel de masina in ideea de a nu o freca cu toata lumea ci doar cu cei pasionati cu adevarat.
Credeti voi ca as avea musterii pentru asa idee?
Luati-o ca un sondaj de opinie daca vreti.Orice sfat este bine primit.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Scoala de soferi - Bucuresti - oferta pentru viitorii Trabantisti
« Răspuns #19 : Decembrie 17, 2011, 09:00:45 am »
Sincer? Nu cred ca vei avea clienti :( Si o spun cu parere de rau :icon_shaking: Mai ales acum, cand Trabanturile, nu se vor mai vinde/cumpara asa usor. Trabantul era masina saracului. Multi copii, terminau scoala si prima masina accesibile era poate un Trabant. Vom ramane exact cei care suntem acum si cu fiecare an ne vom reduce numarul :(

Offline boggi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 296
  • Ieftin nu rezista,gratis nu exista.
Re: Scoala de soferi - Bucuresti - oferta pentru viitorii Trabantisti
« Răspuns #20 : Decembrie 17, 2011, 09:24:29 am »
Mda.E doar o idee,vedem ce-o mai fi cu taxa de inmatriculare.
Oricum ne sfatuim ca iarna-i lunga si nu ne costa sa stam ca babele la soba si sa dezbatem problema.
Totusi eu zic ca un 1,1 este o masina destul de actuala cu un aer retro inconfundabil.Si-l stickerim peste tot cu Traby.ro,nu?Problema ar fi piesele de schimb,altfel nu cred ca este nici mai buna nici mai rea ca un logan sa zicem,ca mecanica este vw pana la urma,stiu si eu?E de discutat.
Ideea mea a plecat de la faptul ca exista un tip  care are pe scoala un Mercedes c180.Buuuuuuun.
Ei bine,are scoala mult mai scumpa decat este media si are clienti multicei.Ce-i drept majoritatea sunt tigani ca moartea ciorilor este sa mearga cu Mergedesul daca ma intelegi.Si cum blonzii astia nu au decat doua variante de a conduce asa ceva ori sa faca scoala pe el ori sa-l fure, uite cum exista potential pe o nisa de piata.
 Eu de ce nu as razbi,mai ales ca v-as avea si pe voi in spate.
 Si daca la reconditionarea ipotetica ati participa si voi cu un sfat c-o vorba buna ma gandesc sa ne semnam toti pe ea ca vedetele.
 Iti dai seama Viorele la examen ce fata ar face nenea militianul cand s-ar urca in ea?
« Ultima Modificare: Decembrie 17, 2011, 09:41:23 am de boggi »

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Scoala de soferi - Bucuresti - oferta pentru viitorii Trabantisti
« Răspuns #21 : Decembrie 17, 2011, 09:53:07 am »
E o treaba si asta, cred ca nenea garcea nu ar mai fi chiar asa crispat si aspru cu viitorii soferi,cred ca si el ar fi un pic mai destins,amuzat si amuzant.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Scoala de soferi - Bucuresti - oferta pentru viitorii Trabantisti
« Răspuns #22 : Decembrie 17, 2011, 12:10:18 pm »
piesele pentru 1.1 nu sunt o problema, poate pretul, piese inca se gasesc.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Scoala de soferi - Bucuresti - oferta pentru viitorii Trabantisti
« Răspuns #23 : Decembrie 17, 2011, 12:32:33 pm »
Pentru o scoala de soferi, nu cred ca pretul este problema. Nu depaseste 2000 Euro un 1.1. Un Logan ese de patru ori mai scump. Dar Loganul este nou, fara probleme zeci de mii de Km. Tine cont ca merge pe ea, unul care habar nu are de nimic (poate prima data pe o masina). Trabantul 1.1, are si el 20 de ani, asa ca te astepti la orice. Oricum bafta la orice proiect ;)

Offline boggi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 296
  • Ieftin nu rezista,gratis nu exista.
Re: Scoala de soferi - Bucuresti - oferta pentru viitorii Trabantisti
« Răspuns #24 : Decembrie 17, 2011, 12:35:14 pm »
Dar ca idee ce zici Victore,tu ai recomanda prietenilor sa faca scoala pe asa ceva la un pret mai mare decat media pietei sa zicem?In conditiile in care masina are dotari normale,de bun simt zic eu.
Din pacate nu am avut ocazia sa merg cu un 1,1 sa-l simt putin,cum merg comenzile cutia,directia,franele.

Da,Viorele,am dus un matiz vreo 220 000 km si n-am avut probleme decat cu rugina.Si nu e mai breaz ca un 1,1 ca mecanica.Oricum ideea ar fi sa fie folosita cam ca masina de protocol,doar pt cei care ar plati un alt pret.
Altfel am un Spark full cu care lucrez zilnic si merge ca focul,fara probleme.
« Ultima Modificare: Decembrie 17, 2011, 12:40:44 pm de victor »

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Scoala de soferi - Bucuresti - oferta pentru viitorii Trabantisti
« Răspuns #25 : Decembrie 17, 2011, 12:44:30 pm »
cred ca clienti vor fi, zic eu, mai ales ca nu multa lume va mai avea acces sa-si cumpere o masina "de epoca". Cand spun multa lume ma gandesc la cei pasionati, care macar scoala de soferi sa o faca pe o astfel de masina. Am mers cu unu 1.1 si nu se compara cu un 601, este altceva. Cred ca ar rezista "la tavaleala". Acuma nu stiu mai departe cu aprobarile, acte si toate cele, daca se merita investitia, sa zicem pentru 1-2 sau 5 clienti intr-un an, banuiesc ca sunt ceva costuri pentru o astfel de masina de scoala, ma refer la taxe impozit si altele. De recomandat, clar ca as recomanda, mai ales cineva care a mers cu un trabantel pus la punct (un 601) poate ca si-ar dori sa incerce ceva nou. Iar daca ar avea de ale sintr-un matiz si un 1.1 cred ca ar alege un 1.1 daca acesta este pus la punct optic (ca sa atraga privirea) si apoi mecanic. Ar fi o "nisa" ca sa zic asa dar sa nu va asteptati la prea mari rezultate, cel putin nu acuma, poate in viitor da.
Parerea mea :D

Offline boggi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 296
  • Ieftin nu rezista,gratis nu exista.

Offline boggi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 296
  • Ieftin nu rezista,gratis nu exista.

Offline boggi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 296
  • Ieftin nu rezista,gratis nu exista.

Offline boggi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 296
  • Ieftin nu rezista,gratis nu exista.