Autor Subiect: Sirocou - acelasi model, componente diferite  (Citit de 3167 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Sirocou - acelasi model, componente diferite
« : Martie 04, 2015, 10:24:09 pm »
Am un sirocou si astazi am mai gasit unul (incomplet)
Ceea ce insa m-a derutat este ca turbina este diferita fata de a mea, adica aerul ar trebui sa il trag cumva din fata dar nu stiu vine rasucit. In fine, sa va arat si voua

culmea, eticheta la ambele este identica, la fel si motorasul


o sa mai revin cu cateva ciudatenii, pe parcurs (tot de sirocou)

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Sirocou - acelasi model, componente diferite
« Răspuns #1 : Martie 04, 2015, 10:35:26 pm »
Liviu te-ar fi lamurit mai bine aici; ventilatorul este de la un Barkas (unde am vazut sigur asa ceva) sau alte modele auto ddr-iste care aveau asa ceva pentru instalatie de incalzire/ ventilatie. Deci, ori e adaptat de cineva (se scoate stutul T si se sudeaza zabrelele alea), ori e facut de fabrica fix asa, pentru alte pozitionari ale sirocoului. asa avea Liviu, d-asta am zis. el il montase cu zabrelele spre rezervor si cu papucii de alimentare inspre in fata. oricum ar fi, il poti folosi fara probleme! ;)

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Sirocou - acelasi model, componente diferite
« Răspuns #2 : Martie 04, 2015, 10:50:35 pm »
nu e modificat, este foarte original chiar (sudura, prindere) m-am gandit si eu la asta sa nu fie modificat.
M-am uitat chiar si la motoras si prindere si nu e nimic la nelalocul lui. Eram curios de ce ar fi facut invers. La barkas aceasi dimensiune are? adica stiu ca ala de Barkas e ditamai hurdubaia, face fata ventilatorul asta micut?

Ma mai gandesc la o chestie, sa fie unul pentru sirocoul (model vechi) ce venea prins in portbagaj si celalalt sa fie pentru modelul de sirocou prins in fata la motor?

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Sirocou - acelasi model, componente diferite
« Răspuns #3 : Martie 04, 2015, 11:11:01 pm »
la barkas m-am referit la climatizarea lui, aia din fata, nu la sirocou. si da, aia e la fel!
   iar ce-am zis eu e cam ce crezi si tu. sunt modele si modele, pt diferite zone de montaj.