Autor Subiect: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"  (Citit de 280383 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #585 : August 03, 2012, 09:04:33 pm »
In realitate e un vernil inchis. Arata cum arata ... bine ca nu-i roz  :munky2:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #586 : August 04, 2012, 10:52:34 pm »
Ma uit la topicul pe care il face Gusteru si ma gandesc ca daca nu le cumparam pe toate luna de luna sa nu se simta gaura in buget acum nu mai reuseam sa le cumpar pe cele din urma,sau trebuia sa le iau in leasing.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #587 : August 17, 2012, 09:03:55 am »
A aparut si nr 24,frumoasa masina in sine, macheta zic eu este reusita,fara defecte si destul de mare.
« Ultima Modificare: August 17, 2012, 09:13:45 am de alex giani »
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline micul alex

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 61
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #588 : August 17, 2012, 11:32:22 am »
numarul 25 masini de legenda va contine macheta WARSZAWA 223.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #589 : August 17, 2012, 03:24:08 pm »
Aia e urata pe bune,dar na colectia e colectie.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline micul alex

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 61
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #590 : August 20, 2012, 03:45:31 pm »
numarul 26 va fi dacia 1400 sport
sursa:miniauto
« Ultima Modificare: August 20, 2012, 08:51:36 pm de Gusteru »

Offline Yokomy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 392
  • Ăla cu Teveuu`.
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #591 : August 20, 2012, 08:23:51 pm »
Din sursa oficiala? De la DeA? Daca nu, nu cred...

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #592 : August 23, 2012, 09:00:54 am »
Iar dacia frate,astia chiar intind coarda mai mult decat este nevoie,eu sunt deacord ca trebuie sa apara un numar decent si variat de autoturisme autohtone in colectie,si eu sunt patriot dar sincer pana acum nu am vazut barkas,awz p70,ifa f8-f9,sachsenring p 240 si p240 representant, sunt destule masini cu o istorie puternica si influenta in spate care merita introduse in colectie ,nu tot felul de papucuri de carat muncitori si moloz dovedite proiecte esuate cum a fost dacia 1309 inca de la inceput.Voi ati observat ce istorie consistenta  au alte masini fata de dacia noastra.Cat despre motivatia lor din cate am inteles ca nu au unde gasi un p70 pt sedinta foto, totusi nici la noi nu se gaseste Zis 110 si a aparut deci au gasit in Rusia,asa ca pot merge si in Germania.Daca tot au inceput cu masini romanesti la greu mai bine ar baga Malaxa si Marta.Ma scuzati ca va plictisesc cu nimicuri de genul asta dar eu asa vad lucrurile,si gandesc ca masina clasica nu este dacia 1309,mai nou dacia nova si solenta cum imi poveste un ametit care le dorea in colectie.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #593 : August 23, 2012, 08:19:19 pm »
Iar dacia frate,astia chiar intind coarda mai mult decat este nevoie,eu sunt deacord ca trebuie sa apara un numar decent si variat de autoturisme autohtone in colectie,si eu sunt patriot dar sincer pana acum nu am vazut barkas,awz p70,ifa f8-f9,sachsenring p 240 si p240 representant, sunt destule masini cu o istorie puternica si influenta in spate care merita introduse in colectie ,nu tot felul de papucuri de carat muncitori si moloz dovedite proiecte esuate cum a fost dacia 1309 inca de la inceput.Voi ati observat ce istorie consistenta  au alte masini fata de dacia noastra.Cat despre motivatia lor din cate am inteles ca nu au unde gasi un p70 pt sedinta foto, totusi nici la noi nu se gaseste Zis 110 si a aparut deci au gasit in Rusia,asa ca pot merge si in Germania.Daca tot au inceput cu masini romanesti la greu mai bine ar baga Malaxa si Marta.Ma scuzati ca va plictisesc cu nimicuri de genul asta dar eu asa vad lucrurile,si gandesc ca masina clasica nu este dacia 1309,mai nou dacia nova si solenta cum imi poveste un ametit care le dorea in colectie.

E o mizerie colecția asta... Papucul e chiar degeaba. Cine dracu a avut papuc dintre noi? Cine naiba a mers cu papuc dintre noi? Eu nu. Am mers cu IMS, Trabant, 1300, 1310, Oltcit... dar ce dracu bagă și GAZ 69A? Ăla arată ca IMS-ul iar de văzut, n-am văzut așa ceva. Tatra chiar m-am bucurat s-o iau că e un foarte mare simbol chiar dacă n-am mers cu așa ceva... dar dacia papuc? Cine naiba face colecție de dacie papuc...? Sau cine face întâlniri cu așa mașini? E o colecție menită să facă bani... nu mașini de legendă... Mă tot plâng dar tot le cumpăr pe toate. Pe asta se bazează și ei. Oameni de nimic. (Scuze de off!)
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #594 : August 23, 2012, 08:47:15 pm »
Sursa 3 urechi (deci sigura-din seara asta tel) :vor fi si Skoda ... dar tarziu spre sfarsitul colectiei.
Ma repet cu IFA : Barkas 2 modele,inca un wartburg cel putin, inca un Trabant cel putin (dar aci 2 urechi-2 modele).
Camioanele INCA in standby ... probabilitate 65%

@ G.Mortu : crede-ma ... partea romana se IMPLICA prin PASIONATI extrem de mult ... cauta ... cerceteaza ... aduna poze (vezi doar cazul meu sa zic cu nr Trabant 601) ... dar aici sunt "aspecte" ..ale partii grecesti ... cu multe detalii ...
Ne bucuram de ce avem ... cumparam ce putem si vrem ...
Ascultati la mine ... sunt MULTE dedesubturi ... si chestiuni.Pasiune este ... cat incape  :icon_salut:

Revin cand mai e cazul  ;)
« Ultima Modificare: August 23, 2012, 08:53:45 pm de Gusteru »
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Chirvase Dragos

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 965
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #595 : August 23, 2012, 09:01:39 pm »
Camioanele daca e sa apara vor fi in alta colectie presupun. Si aceasta se termina in ian 2014, deci mai asteptam.

Offline Licu

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 225
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #596 : August 23, 2012, 11:10:20 pm »
Binevenite erau şi nişte Vw Golf mk1/T1,Fiat 850/124/polski,Skoda 1000mb/120,Nysa/Zuk şi câte alte automobile ce au rulat pe şoselele noastre şi care trezesc amintiri multora.Şi Dacia Sport e elegantă,a scris istorie(cred)în analele raliurilor,zic eu merită să apară.
Ciudăţeniile gen Tatra sunt cu adevărat pt pasionaţi,doar ei le cumpără(excluzând cei cu abonamente).
Have a nice day!

Offline mircea_storm

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 305
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #597 : August 23, 2012, 11:15:29 pm »
eu dupa papucul galben am renuntat sa mai cumpar...desi la inceput promitea colectia.. m-am lasat pagubas.. ma saturasem sa alerg la chioscuri sa caut un exemplar fara defecte.. plus ca daca vrei orice masina din colectie, poti sa vorbesti cu ei si iti trimit..
Revin eu...lasa mesaj

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #598 : August 24, 2012, 10:20:46 am »
Tatra chiar mi-a placut,dupa atatea rusisme penibile cum era Lada samara care si asta sa fim seriosi numai masina de legenda nu este si Volga m22 care fie ea si in varianta kombi tot e bagata de umplutura,tatra chiar a fost ok.Am sa incep sa ii frec la cap pe cei de la Dea cu toate ca nu ii intereseaza,si sa imi exprim nemultumirea despre anumite numere din colectie.
Cat despre ce spune Dragos are perfecta dreptate,nu sunt astia atat de fraieri incat sa introduca virgula camioane in aceasta colectie,atat timp cat ar putea sa o faca exclusiv in alta paralela,si uite asa cand apare un SR sau un Roman mai cumperi si din aia,sau poate te apuci de ea toata cand mai vezi o IFA, Robur sau o Tatra.
Oricum mult pana va apare taxiurile nu cred ca mai este,dar eu o privesc ca pe un real esec,sa vedeti acolo dubluri la greu,dupa ce se va sfarsi masini de legenda ma voi opri,voi avea grija de astea construind o vitrina,acum mai greu cu timpul.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Chirvase Dragos

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 965
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #599 : August 24, 2012, 05:52:09 pm »
Daca vrei sa ii critici, sa o faci in scris, ca la telefon degeaba, iti va raspunde un operator care zice ca nu e vina lui si ca trebuie sa le scriem ce "ne doare" pentru a lua "masuri". Eu i-am sunat atunci cand au facut greseala cu P50 (au scos limuzina in loc de kombi) si timp de 20 de min cat am vorbit nu mi s-a raspuns decat cu "da, da am inteles, faceti o sesizare in scris".