Autor Subiect: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"  (Citit de 280383 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #780 : Mai 23, 2013, 09:54:50 am »
E un Mercedes Ponton.Seamănă cu Volga,eu nu am vazut niciodată unul real.

Pentru că e o mașină de legendă moartă nu legendă vie... nici eu n-am văzut așa ceva...
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #781 : Mai 23, 2013, 12:16:14 pm »
Adevarul e ca vreun ponton ratacit  nu am vazut,singurul mercedes mai vechi vazut era un 200d modelul anilor 60',era unul visiniu parca  perfect restaurat pe Radu Beller.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Yokomy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 392
  • Ăla cu Teveuu`.
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #782 : Mai 23, 2013, 04:50:19 pm »
Un Mercedes Ponton este la Tarnova, jud. CS , din cate am auzit va intra intr-un proces de reconditionare. Dar nu prea cred eu ... :)

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #783 : Mai 23, 2013, 06:22:36 pm »
Urmatorul numar va fi dacia supernova,hai ca au facut treaba,asta e cea mai mare stangacie de pana acum marca deagostini,daca si asta e masina de legenda atunci da-o in masa,dai de ele pe strada la orice colt si toate sunt cazane ruginite prematur fara prea mare istorie in spate.
Chiar ma intreb ce va contine revista aia ,ca grupul renault a cumparat in 99' dacia, mare relatare.
Se apropie si aro 241,modelul ala chiar nu l-am mai vazut deloc in ultima vreme, armata daca mai are, aia da masina de legenda.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Bong

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 479
    • http://low-society.com/
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #784 : Mai 23, 2013, 08:34:43 pm »
Urmatorul numar va fi dacia supernova,hai ca au facut treaba,asta e cea mai mare stangacie de pana acum marca deagostini,daca si asta e masina de legenda atunci da-o in masa,dai de ele pe strada la orice colt si toate sunt cazane ruginite prematur fara prea mare istorie in spate.
Chiar ma intreb ce va contine revista aia ,ca grupul renault a cumparat in 99' dacia, mare relatare.
Se apropie si aro 241,modelul ala chiar nu l-am mai vazut deloc in ultima vreme, armata daca mai are, aia da masina de legenda.

Dacia Nova e prima mașină produsă la scară largă de concepție aproape 100% românească (motorul a fost 1.6 carburație derivat din 1300le antic, și 1.6 injecție, același lucru). mai degrabă pe aia s-o fi băgat-o, decât SuperNova. La tablă erau la fel de groaznice amândouă. Abia la Solenza au trecut și ei la tablă decentă.
If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #785 : Mai 25, 2013, 03:41:42 am »
  da, da, de-acord cu "Bong"! dacia nova, sau dacia r524 (nu-mi pot da seama de unde vine codul asta) chiar e prima masina romaneasca! ar fi de "legenda" intr-o anumita masura; supernova... pana mea! chiar ca-ti vine sa te-ntrebi cine ia deciziile astea! ca e clar ca e la nivel local, pe Romania.

Offline Chirvase Dragos

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 965
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #786 : Mai 25, 2013, 01:24:28 pm »
Mai degraba ar fi bagat Nova R523, primul model cu fata asemanatoare ca la Oltcit si cu haion bombat, din `95 -`96. Ar fi fost altceva


Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #787 : Mai 25, 2013, 02:58:28 pm »
Mai degraba ar fi bagat Nova R523, primul model cu fata asemanatoare ca la Oltcit si cu haion bombat, din `95 -`96. Ar fi fost altceva


Da... și nici așa nu e mașină de legendă.... E am văzut numai una...
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #788 : Mai 25, 2013, 07:44:40 pm »
am condus primul model de nova , tipic dacia , zdranganeau toate prin ea , si consum mare (avea un amic care a devenit si ruda cu mine ,mai tarziu) ,nu as zice ca se incadreaza la masini de legenda ,dar toate pana in anii 89-90 , da ar merge
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Chirvase Dragos

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 965
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #789 : Mai 25, 2013, 07:57:11 pm »
am condus primul model de nova , tipic dacia , zdranganeau toate prin ea , si consum mare (avea un amic care a devenit si ruda cu mine ,mai tarziu) ,nu as zice ca se incadreaza la masini de legenda ,dar toate pana in anii 89-90 , da ar merge

Nu stii cum se spune : Break-ul si Nova, mama zdranganelelor :P. Ca doar break am si "aud" si aproape cele mai mici denivelari

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #790 : Mai 26, 2013, 07:45:23 pm »
mi-am adus aminte , spuneau unii de greierasi in masina , care nu stiau li se explica care era treaba cu zdranganiturile din anumite masini , au apus vremurile alea , acum sunt alte timpuri ,alte tehnologii....
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #791 : August 13, 2013, 08:08:13 am »
http://autosworld.eu/2013/06/18/colectia-masini-de-legenda-creste-pana-la-120-de-numere/

''Oficial: Colectia Masini de Legenda creste de la 60 la 120 de numere!!!
Iata ca in sfarsit cerintele multora au fost ascultate de catre producator, iar azi Deagostini a confirmat ca va mari numarul de machete din colectie Masini de Legenda, de la 60 la 120 de numere!''

Offline Licu

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 225
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #792 : August 13, 2013, 03:15:10 pm »
Apă de ploaie.
Au văzut că se cumpără,nu erau proşti să închidă robinetul.Şi apoi mai sunt destule modele ruseşti de vândut.
Have a nice day!

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 664
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #793 : August 13, 2013, 04:39:27 pm »
Apă de ploaie.
Au văzut că se cumpără,nu erau proşti să închidă robinetul.Şi apoi mai sunt destule modele ruseşti de vândut.
sau masini de "legenda" exemplu lada niva sau alte modele de dacii (nova, supernova, solenta)

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #794 : August 13, 2013, 05:22:28 pm »
A aparut informatia neoficial cam de 2 saptamani,vorba voastra au de bagat mai multe loturi rusesti nevandute si in curand vor intoxica colectia deviind de la titlul de masini de legenda,probabil vor continua cu dacia sandero,logan,duster tot cei posibil nimic nu este exclus.
Macar la atatea numere sa mai introduca si ei ceva ddr-iste.
Ma intreb oare dece nu introduc si camioane,probabil costul producerilor este mai ridicat?
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”