Autor Subiect: Probleme la semnalizare  (Citit de 15938 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #15 : Martie 13, 2011, 01:10:56 pm »
Am si eu o problema cu semnalul si avariile .
Cand dau semnal dreapta sau stanga "ticaie" dar nu se aprinde nici un bec (nu sunt arse , le-am schimbat) , la avarii la fel , problema este ca nu "ticaie" mereu .Sa fie releul ars?
Das  auto

0733825596

Offline Hunor

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 953
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #16 : Martie 13, 2011, 01:47:31 pm »
Am avut şi eu această problemă, poate fi de la releu, sau de la comutator (eu am schimbat 3 releuri până m-am dat seamă că comutatorul e de vină). Cel mai simplu e să le iei pe rând prima dată schimbi comutatorul, dacă nu merge schimbă şi releul. Verifică şi siguranţele. ;)

PS. şi nu te opri la încercarea unui singur comutator, încearcă mai multe, că pot fi stricate şi ele (eu am vreo 5 bucăţi care par să fie ok, dar sunt duşi)

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #17 : Martie 13, 2011, 01:48:31 pm »
Da. Releul are probleme ;)

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #18 : Martie 13, 2011, 02:01:54 pm »
Daca aveti o poza cu releul ar fi super  =)) , ideea este ca am instalatia VARZA ,releu de faze nu am (am o maneta pe bord) , nici stopul pe frana nu merge , am schimbat becurile , apoi am zis ca e problema din contact (ala de la pompa de frana) am unit papucii , degeaba  .Cred ca mai astept o luna pana iau un trabi de piese si inlocuiesc total instalatia , ori o fac de la zero ( cu bloc de lumini si semnalizare de Dacia).
Das  auto

0733825596

Offline horatiu601

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 967
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #19 : Martie 13, 2011, 03:51:18 pm »
cam aceleas simptome am avut si eu.Verifica masele din portbagaj,si masele in general. :wav:  Bafta
trabantul nu este o masina,este un stil de viata!! :)

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #20 : Martie 13, 2011, 04:14:53 pm »
@ gabi trabi : sa nu te puie pacatele sa te apuci de pus instalatie de dacia. NU O SA ITI IASA NIMIC - e complet diferit . Refa instalatia orig (ai scheme electrice in N-spe limbi si colorate si cum vrei tu).
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #21 : Martie 13, 2011, 04:27:22 pm »
Citat
Verifica masele din portbagaj
Prima data cand aud de asa ceva (cum adica masele din portbagaj )..unde sunt ?
@Gusteru : Nu am zis ca pun o instalatie de dacia , doar blocul de lumini, comutatorul de semnalizate m-am uitat acum acum si nu merge .
Cum a zis si Hunor , am comutatorul de selmnalizare defect pentru ca nici claxonul nu merge .
Das  auto

0733825596

Offline horatiu601

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 967
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #22 : Martie 13, 2011, 06:14:37 pm »
la lampa de numar.. Mie cel putin de acolo imi facea fite.Nu mergea semnalizarea,cand mergea,mergea alt bec si tot asa.Dupa ce am curatat si am strans surubul calumea acolo,merge super ,nu am mai avut probleme  :occasion14:
trabantul nu este o masina,este un stil de viata!! :)

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #23 : Martie 13, 2011, 06:22:25 pm »
Cum a zis si Hunor , am comutatorul de selmnalizare defect pentru ca nici claxonul nu merge .
Daca ''ticaie'' releul, atunci inseamna ca este bun comutatorul ;)

Offline Hunor

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 953
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #24 : Martie 13, 2011, 06:32:36 pm »
Citat
Daca ''ticaie'' releul, atunci inseamna ca este bun comutatorul
Citat
problema este ca nu "ticaie" mereu
A zis că "ticăie" din când în când, am avut şi eu problema asta, exact ca şi el, a "ticăit" când a vrut el, dar nu când am vrut eu, şi după ce am schimbat comutatorul de la avarie a revenit. Aşa că este posibil să fie problema la comutator, nu zic că nu e de la releu doar că eu aşa am păţit. Cel mai sigur să le schimbe pe ambele. ;)

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #25 : Martie 13, 2011, 06:35:33 pm »
Da, dar cand ticaie nu se aprind becurile :dontknow: Asta inseamna ca si releul are probleme. Daca comutatorul era defect, nu alimenta releul ;) In final cum ai zis, sa le schimbe pe rand.

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #26 : Martie 13, 2011, 06:55:13 pm »
Firul de masa(-) e prins de rama interioara iluminare numar - un fir maro cu un mic papuc rotund. Il vezi . Daca ala se misca (cum a zis horatiu) face figuri etc.
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #27 : Martie 13, 2011, 09:02:50 pm »
sa misti si sigurantele (prin rotatie , sa nu fie coclite la contacte),apoi masa si la claxon, apoi, mai vezi ce zice
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #28 : Martie 13, 2011, 09:19:42 pm »
   gabi, ti-am zis: cu electrica majoritatea am avut sau mai avem inca de tras, pt ca am cumparat masini care au avut 2, 3 sau mai multi propietari; si fiecare, cu ce s-a priceput, a reparat cum a crezut de cuviinta defectele si stricaciunile aparute pe parcurs (asta e valabila si la mecanica si tinichigerie!): ba a mai pus un intrerupator, ba a mai tras un plus, ba una, ba alta. Si d-aia acuma, pt noi sarcina prima e sa descoperim improvizatiile si catinel, cu schita in mana si pe o vreme frumoasa, sa luam firele de la cap la coada si sa vedem ce nu se pupa. Si tot ce iti pot dori e sa nu intalnesti cazuri cand ceea ce ai tu pe masina sa nu se potriveasca cu ceea ce scrie pe foaie si sa fie asa din fabrica! Eu asta am patit la semnal... Dar numai solutia asta o ai: luata instalatia la mana si verificat TOT!!! Ca daca te apuci de inlocuiri, de completari si de alte modificari, nu reusesti! Intreaba-l pe tudor cat s-a taraganat la el operatiunea cu inlocuirea instalatiei; si nu a facut-o el ci unu' care se pare ca se pricepea cat de cat. Deci spor si rabdare!

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #29 : Martie 13, 2011, 10:46:36 pm »
Ok , maine ma trezesc frumos devreme , verific masele , schimb sigurantele si incerc sa vad daca misca ceva , daca nu  :mumum: , ramane de vazut ..daca tot nu reusesc nimic cumpar 60-70 m de cablu (0.35 mm parca)multi papuci , banza izolatoare  si o iau dupa schema ...asa usor incepand de la prima siguranta , inlocuiesc fiecare fir si ar trebuii sa ajung la un rezultat ...+ ca trebuie sa inlocuiesc releul si comutatorul de semnal .
Das  auto

0733825596