Autor Subiect: legarea releul hycomat  (Citit de 2379 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline lorenzobus1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 304
legarea releul hycomat
« : August 15, 2016, 12:29:05 pm »
Salut,

Am postat aici întrebare aceasta, sper sa fie bine  :BangHead:

Cum multi stiti masinuta mea, traby 601 hycomat e gata, reconditionata 95% sa zicem, tot timpul găsesc ceva de făcut la ea.

In sfarsit a venit rândul la hycomat.... Releu 12v am, bineînțeles nou, schema am citit... Nu sunt electrician... Dar sper sa fie ok....  Oricum schema găsit are 3 fire si releu are 4 locuri pt firele... Din stânga la dreapta are numerotați 86 - 87 - 85 - 30/51;

30/51 e plusul (+), ii vine curent de la siguranțe....;
86 vine de la maneta schimbător  si sa intelneste in acelasi mufa de la releu ÎMPREUNĂ cu firul care merge peste instalatia si ajunge la interupator (asemănător cu ala de la pompa de frana, are un pin cu + si unul cu -, am legat la pinul cu (+);
87 merge la electromagnet;
85 nu prea am găsit ..  Dar undeva am citit ca e legat la masa , caroseria (-);
.

Acuma, am făcut o singura incercare, nu am legat inca , mecanic vorbind , șurubul care e miscat hydraulic si actionaze ambriajul.... Am vrut sa văd daca se misca șurubul care e peste cutie;
Am dat curent si cu aparatul am verificat... Uitasem... Întrerupătoarea care cuplase sistemul cand e inchisa capota merge, e bun.
E bine ce am făcut? Ar trebui sa ii sa întâmplă ceva? Pompa hydraulica nu stiu daca e buna, ulei este, furtunele au fost înlocuiți.
 Multumesc. Bineinteles ca astăzi nu fac grătar.... Stau cu trabant! :wav:
Aici pozele: