Autor Subiect: Amenzi vest  (Citit de 7353 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline MishuL

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 361
Amenzi vest
« : Martie 08, 2013, 12:20:40 am »
Stie cineva ce se intampla cu amenzile primite in veast? Sunt 2 situatii (mai bine zis sunt IN doua situatii :D).
1. Amenzi date dupa numarul de inmatriculare- am luat doua- una in Viena 20 si ceva de euro pt parcare acum 2 ani jumate si una tot pt parcare la Strasbourg- de data asta mi-au saltat hingherii masina pt stationare in acelasi loc mai mult de o saptamana (statusem 10 zile... masini cu numere de Franta stateau de luni bune- jugodii). Am platit 116,50 sa-mi recuperez masina de la hingheri (era acolo ca la Fort Knox, nici cu Kraz-ul nu treci prin poarta alora), trebuia sa mai platesc 35 ca amenda dar inca o asteapta.
In ambele cazuri nu mi-a venit nimic in RO
2. Amenzi nominale- doua pt viteza (55 si 58 la ora in localitate) in toamna trecuta - initial 90E, majorate dupa trecerea a 2 saptamani parca la 135. Masina pe numele nevestei, i-au venit acasa, le-a contestat, a dat numele adresa mea din RO si mi-au venit in RO. Inca asteapta sa le platesc.
O alta este tot din toamna, 278,50  :o in Germania pt supraincarcarea remorcii (pe la 500 kg in loc de 350). Si astia mi-au trimis scrisori acasa, prima ca am o perioada sa contest, a doua ca perioada a trecut si tre' sa platesc intr-un anume cont.
Astea de la punctul 2, sunt ceva sanse sa ma trezesc cu ele la adm financiara? Lucreaza cineva acolo? Sau ceva sanse sa se ia de mine garcea neamt sau mancator de melci daca ma opreste intamplator? Mentionez ca una din scrisorile frantuzesti si ambele de la nemti au adresa incompleta, in sensul ca limsestre nr scarii si nr de apartament, in conditiile in care imobilul are peste 150 apartamente. Unele le-am gasit bagate in cutie de vecini, altele sus pe cutiile de scrisori. s putea sa ma agat de asta, la o adica, si sa pretind ca n-am primit nimic? In calculatorul de pe care s-au scris tre' sa mai existe fisierul, deci dovada. Dupa parerea mea, adresa incompleta ar fi un motiv temeinic sa pretinzi ca nu ai primit.

Ei bine?
Männer aus Stahl fahren Autos aus Pappe!

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Amenzi vest
« Răspuns #1 : Martie 08, 2013, 12:32:26 am »
e posibil sa trimita la financiar , sau daca nu , nu faci nimic, si astepti sa vezi cum mai evolueaza lucrurile ,apoi te aperi, ca nu ai priimit nimic si nu ai stiut
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Amenzi vest
« Răspuns #2 : Martie 08, 2013, 08:28:35 am »
1. teoretic. ar trebui ca ei sa trimita fiscalului romanesc, suntem in UE si serviciile ar trebui sa colaboreze. amenzile vor veni in cele din urma chiar daca nu ai trecut nr apartamentului. cati de Mishul sunt in acel bloc si au acelasi tip de masina. am avut un  prieten care dupa mult timp (6 luni) ia venit amenda din Germania si a fost obligat sa o plateasca, mergea destul de des in Germania

2. practic serviciile din cele 2 tari nu stiu cam cat de mult colaboreaza, este posibil sa se piarda pe traseu amenda.
« Ultima Modificare: Martie 09, 2013, 12:55:24 am de victor »

Offline titus_ah

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 193
Re: Amenzi vest
« Răspuns #3 : Martie 08, 2013, 09:17:45 am »
Nu stiu sa iti spun exact care e procedura, cert e ca eu am stat 3 ani in Anglia si unul in Spania, timp in care am reusit sa fac o colectie de peste 20 de amenzi de parcare, viteza, intrare in Londra fara taxa de aglomeratie etc... Cred ca in total acum as avea de platit peste 500 de euro, DAR nu am primit nimic acasa, iar data primei amenzi luate a fost acum peste 5 ani. Deci stau linistit si iti recomand sa stai si tu.
Suntem departe de a avea o baza de date comuna intre statele membre UE sau chiar si o intelegere de colaborare. Momentan poti sa faci cam ce vrei (nu de natura penalului) in afara tarii si nu te prinde nimeni.
Mandru posesor de Trabant 601 Deluxe din 06-1988, mostenit de la bunicu'. :-D
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,4116.0.html
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,4111.0.html
B-71TUS   -    0722.683.173
"You know all those things you've always wanted to do...? You should go do them."

Offline MishuL

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 361
Re: Amenzi vest
« Răspuns #4 : Martie 08, 2013, 12:03:19 pm »
Pai stati asa ca de alea luate in vara lui 2010 cu busul VW cu numere de RO nu-mi mai fac aaaabsolut nicio grija, acum dupa 2 ani jumate.
Vorba este de astea de acum din toamna (2 de viteza p....scuze, era sa zic o perla, si una de uberbelastung) facute cu masina frantuzeasca, inscrisa pe numele nevestei, dar la ambele solicitat sa fie trimise in Romania. Alea de viteza le-a contestat direct nevasta, iar la aia de supraincarcare m-a intrebat nazistul unde sa trimita, la Strasbourg sau la Bucale. I-am zis fara ezitare ca la Bucale, din 2 motive: 1/ facea fomeea infarct si 2/ sper si eu sa nu se oboseasca prea tare cu un ciobanesc mioritic ca mine sau demersurile lor sa se incurce in meandrele concretului romanesc. Macar sa aiba motiv cu adevarat sa nu ne primeasca in Schengen, mai da-i in Schneise.... ;D
Männer aus Stahl fahren Autos aus Pappe!

Offline nello

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 190
Re: Amenzi vest
« Răspuns #5 : Martie 09, 2013, 12:14:42 am »
Nu stiu garcea din alte tari cum procedeaza ,dar cei din germania te introduc intr-o baza de date si daca te prind prin germania TE ARESTEAZA pana cand cineva plateste amenda sau faci arest in contravaloarea amendei,nu e gluma ,stiu caz concret

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Amenzi vest
« Răspuns #6 : Martie 09, 2013, 12:57:15 am »
Nu stiu garcea din alte tari cum procedeaza ,dar cei din germania te introduc intr-o baza de date si daca te prind prin germania TE ARESTEAZA pana cand cineva plateste amenda sau faci arest in contravaloarea amendei,nu e gluma ,stiu caz concret

exact ceea ce spuneam eu mai sus. Amicul meu, a fost "fortat" sa plateasca amenda primita pentru ca facea destul de des drumuri in Germania. Nu stiam de faza cu arestul, am dedus eu ca ori ai blocheaza aia masina unde il prind, ori ai mai ard o amenda. Destul de interesanta faza cu arestatul :D e vorba sa o aprobe si la noi, dar in alta forma, la domiciliu : nu ai platit amenda? nu e problema, suspendam permisul :P

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Amenzi vest
« Răspuns #7 : Martie 09, 2013, 10:09:54 am »
Inchisoarea contraventionala la noi a fost odata ,s-a abrogat de mult,singura care a mai ramas la noi e munca in folosul comunitatii insa doar cu acceptul contravenientului,ce mi se pare aiurea din partea statului e faptul ca pe cei care presteaza munca in folosul comunitati ii pune sa poarte o vesta pe care scrie lucrul acesta.
Daca omul accepta sa isi achite intr-un fel datoriile macar nu il umili punandu-l sa poarte jegul ala pe el sa se mai faca si de ras.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Amenzi vest
« Răspuns #8 : Martie 09, 2013, 09:23:47 pm »
fritzii- stiu ca urmaresc cu camere pe autobahn.. :icon_thumleft:

daca mergi prin orase, noaptea, sunt patrule, filtre.. :icon_thumleft:

singura treaba de facut, ca sa stim si noi e sa te urmarim..

 te prinde.. nu te prindee.. :toothy4:
popandau de trabante

Offline MishuL

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 361
Re: Amenzi vest
« Răspuns #9 : Martie 30, 2015, 11:16:17 am »
Am uitat de topicul asta- am platit pana la urma amenda aia acum un an. Este adevarata treaba cu bagatul la gherla, dupa un anumit timp primesti acasa o scrisoare in care zice ca, de acum incolo, daca nu platesti si te agata polizei-ul pt orice, te baga in calculator si te gaseste (NU ai sanse sa nu te gaseasca!) ori scoti banul pe loc (posibil cu niscai majorari) ori te duce si te pune la conserva si amenda ti se reduce cu f'o 10 euro pe zi :o
Treaba e valabila pt orice, nu doar pt amenzi auto- stiu niste aurolaci care au bagat in Kehl (vizavi peste Rin de Strasbourg) un puradel intr-un container de haine ca sa scoata de acolo, i-a prins, le-a dat amenda si acum NU mai trec garla in Germania. Nici autocarul nu au curaj sa-l ia spre RO, pt ca le mai opreste garda prin parcarile de la autostrada. Risc minim, dar nenul.

Morala: platiti-i lui Garcea neamt pe loc, sau ulterior la banca (cu comision, eu am platit in plus pe la 12E  :( ) .
Treaba NU se aplica in Franta (verificat, am amenzi cu care m-am sters la  :bootyshake: si nimic pe urma, desi m-au oprit, m-au dat prin statie etc, n-au gasit nimic in sistem) si, posibil, nici in Austria (amenda de parcare tratata cu acelasi respect in 2007, cred ca s-a prescris demult).
Männer aus Stahl fahren Autos aus Pappe!

Offline lorenzobus1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 304
Re: Amenzi vest
« Răspuns #10 : Februarie 02, 2016, 09:30:47 pm »
Cu amenzile date la masine straine in Italia, polițisti nu te lasa se pleci până nu platesti, un șofer prieten a stat 12 ore pana a primit bani de la western union, si acolo a mers cu polițai... Pt amenzile primite in mers (camere) sau de parcare... Ajung acasa in Romania fara probleme! (din Italia). Numai ca trebuie mai mult timp.... 12-18 luni.
 :dontknow:

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Amenzi vest
« Răspuns #11 : Februarie 03, 2016, 08:33:46 am »
Si pe la noi cam stai in anumite cazuri. Un sofer, pe un TIR (bulgar), a fost oprit de ARR pentru o defectiune minora la sistemul de lumini (nu functiona o pozitie fata). I-au ridicat talonul si l-au lasat pe marginea santului fara nici o dovada. M-am ocupat personal de recuperarea talonului, in prima faza am gasit ca taloanele retinute de ARR se gasesc la ultimul etaj din cladirea Presei Libere. Cum este si ''normal'' la noi, acolo au un program de la 10-13, in rest sunt pe teren. In ziua aceea, toti erau pe teren...sa nu ma lungesc, am recuperat talonul seara pe la ora 20. Si asta in conditiile in care ma descurc cu orice fel de birocratie si cunosteam tot ce misca prin zona. Sa nu uit, amenda trebuia platita la un anumit oficiu postal.