Autor Subiect: B-15-ZPR  (Citit de 35910 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 664
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: B-15-ZPR
« Răspuns #15 : Februarie 07, 2010, 07:47:48 pm »
Deci sa inteleg ca daca merg pe ploaie nu am probleme sau daca intru intr-o gropita cu putina apa, si sare pe capacul magnetoului tot nu sunt probleme. ms :)
Capacul ala de la aprindere, care acopera platinile, e pus sa intre putin presat, apoi deasupra are o piedica(cel putin la mine) de sarma otelita care nu-i permite sa cedeze la zguduituri, vibratii sau altele si sa intre acolo apa. Fii fara grija, nu intra acolo apa. Eu unul am umblat destul de mult intr-o vara pe ploaie pe drum de camp, si nu erau balti, tot drumul era o balta plina de apa si noroi, nu a avut nimic. Ca idee, da joc capacul ala, si punei o foaie de carton(nu de cutie, mai subtire)inauntrul capacului apoi punel inapoi. Asa vei fi sigur ca nu va patrunde umezeala acolo. Originalul are o hartie maronie sub capacul ala.
Mergi fara grija pe ploaie prin balti, numai sa nu scufunzi masina in vre-o malta mai mare decat inaltimea rotii.
« Ultima Modificare: Februarie 12, 2010, 10:22:43 pm de victor »

Offline VLADB15ZPR

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 257
  • TRABANT RARA AVIS
Răspuns: B-15-ZPR
« Răspuns #16 : Februarie 10, 2010, 04:17:38 pm »
ZPR-ul sa inoit cu un nou volan gros primit de la slanic moldova de la dragos am sa pun poze cand il montez P.S se monteaza greu?
B-15-ZPR

Offline VLADB15ZPR

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 257
  • TRABANT RARA AVIS
Răspuns: B-15-ZPR
« Răspuns #17 : Februarie 10, 2010, 04:31:52 pm »
m-am hotarat dupa ce ii voi face motorul ii voi curata carburatorul ii voi face partea mecanica sa fie STAS am sa o si vopsesc o fac tot bej iar masca farurile si plafonul vor fi rosii. Tinichigeria am sa o fac eu (nu prea e mare lucru un pic de chit pe ici pe colo . Tabla la porbagaj care este mancata de ruugina am sa vad io ce ii fac si cam asta e.
Vopseaua am sa o aplic eu cu pistol de vopsit electric dar la primavara......asa ca trebuie sa strang bani.dupa calculele mele cu motorul facut stas si vopseaua ma va costa aproximativ 400 lei-500 lei iar in vara vor urma ITP-ul si RCA-ul.
B-15-ZPR

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: B-15-ZPR
« Răspuns #18 : Februarie 10, 2010, 05:05:59 pm »
   pistolul electric nu e bun de nimic, asta doar daca ai cine stie ce model foarte scump, care sa depaseasca 300-400 de lei. altfel, tot la pistol cu aer trebuie sa faci treaba, ca celalalt iti stropeste rau de tot. vorbesc din experienta!

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 664
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: B-15-ZPR
« Răspuns #19 : Februarie 10, 2010, 05:23:44 pm »
ZPR-ul sa inoit cu un nou volan gros primit de la slanic moldova de la dragos am sa pun poze cand il montez P.S se monteaza greu?

nu se monteaza deloc greu, trebuie sa ai grija sa pui boltul ala cum trebuie si sa nu te lasi prins de "euforia schimbarii volanului" si sa faci gafa care am facuto eu, l-am pus invers ;))

Offline VLADB15ZPR

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 257
  • TRABANT RARA AVIS
Răspuns: B-15-ZPR
« Răspuns #20 : Februarie 10, 2010, 05:33:42 pm »
mi-a placut cum a iesit a ta vopsita cu pistolul electric cosmine si de asta as vrea sa o fac tot cu pistolul electric si eu. + ca nu am cum si unde sa o vopsesc la pistol cu aer asa ca tot la electric o voi vopsi.o sa ma chinui dar asta e..............
am uitat sa va spun...azi mi-am confectionat policioara aia din spate unde se pot pune boxele ptr ca cea originala era praffff. am confectionat-o dintr-o bucata de PFL taiata cu fierastraul electric am dat 2 gauri unde am pus noile mele boxe blaupunct (edit by admin CORECT Blaupunkt  :P) si am inbracat-o in vinilin maro. Am sa pun poze dupa ce imi instalez window-ul ca nu mai vrea sa citeasca telefonul nici sal f...i
« Ultima Modificare: Martie 11, 2010, 03:23:53 am de Gusteru »
B-15-ZPR

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: B-15-ZPR
« Răspuns #21 : Februarie 10, 2010, 06:04:27 pm »
   daca citeai mai pe indelete, ai fi observat ca varianta cu pistolul electric era doar in stadiul incipient al "proiectului". Dupa cateva incercari, mi-am dat repede seama ca nici macar n-are rost sa incerc cu ce aveam eu. asa ca am cumparat un pistol pentru compresor cu 50 de lei si a iesit cum se vede. dar nu cu pistolul electric!

Offline VLADB15ZPR

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 257
  • TRABANT RARA AVIS
Răspuns: B-15-ZPR
« Răspuns #22 : Februarie 11, 2010, 08:23:00 am »
Ai dreptate am sa iau un pistol ptr aer si cu compresorul de la un tractor al unui vecin am sa-l vopsesc  =))
B-15-ZPR

Offline VLADB15ZPR

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 257
  • TRABANT RARA AVIS
Răspuns: B-15-ZPR
« Răspuns #23 : Februarie 12, 2010, 09:22:49 pm »
Pozele promise cu "Policioara" confectionata de mine si imbracata cu vinilin cu noile boxe blaupunct. cum a iesit? ;D
Free Image Hosting by ImageBam.com

Ma bate gandul sa imi confectionez singur si fetele la usi :D am sa le imbrac cu vinilin in 2 culori rosu cu negru la fel ca husele

________________________________________________________________________
editat de victor
Motiv: nu se fac postari consecutive
________________________________________________________________________
« Ultima Modificare: Februarie 12, 2010, 09:39:55 pm de victor »
B-15-ZPR

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: B-15-ZPR
« Răspuns #24 : Februarie 12, 2010, 10:14:21 pm »
Deci sa inteleg ca daca merg pe ploaie nu am probleme sau daca intru intr-o gropita cu putina apa, si sare pe capacul magnetoului tot nu sunt probleme. ms :)
Capacul ala de la magnetou, care acopera platinile
Capac de protectie la cutia de aprindere. Magnetoul este altceva ;)
@Vlad. Daca vrei am eu pistol electric. Dar este bun pentru garduri.


______________________________________________
Victor: gata. am corectat...nu stiu...cred ca m-am grabit, multumesc de atentionare
_______________________________________________
« Ultima Modificare: Februarie 12, 2010, 10:24:01 pm de victor »

Offline VLADB15ZPR

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 257
  • TRABANT RARA AVIS
Răspuns: B-15-ZPR
« Răspuns #25 : Februarie 14, 2010, 07:36:52 pm »
noul volan gros ... primit de la slanic moldova de la dragos cel vechi subtire il voi da d-lui viorel.
Free Image Hosting by ImageBam.com
B-15-ZPR

Offline VLADB15ZPR

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 257
  • TRABANT RARA AVIS
Răspuns: B-15-ZPR
« Răspuns #26 : Februarie 24, 2010, 03:11:04 pm »
volanul este vopsit cu mov in mijloc am sa incerc sa il fac negru cum a fost original! Abia astept sa il pun pe "racheta"
« Ultima Modificare: Februarie 24, 2010, 03:12:41 pm de VLADB15ZPR »
B-15-ZPR

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: B-15-ZPR
« Răspuns #27 : Februarie 24, 2010, 03:30:16 pm »
Lasa-l asa. Violetul este la moda =))

Offline VLADB15ZPR

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 257
  • TRABANT RARA AVIS
Răspuns: B-15-ZPR
« Răspuns #28 : Februarie 24, 2010, 03:53:18 pm »
volanul vechi este al dvs dl viorel (cel subtire) :D
B-15-ZPR

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: B-15-ZPR
« Răspuns #29 : Februarie 25, 2010, 08:38:59 pm »
Mersi! ;) Cred ca peste doua saptamani o sa jungem pe la tine la limuzina. Doar vine primavara ;D