Autor Subiect: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV  (Citit de 202903 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #165 : Februarie 24, 2012, 08:23:44 pm »
ca sa raspund pe rand...
masina (si tot ce s-a facut la ea) este facuta pe asigurare, adica pe baza unui deviz aprobat de catre asigurator care da si banul. Service-ul daca face ceva in plus fata de ce i s-a aprobat (rezultat doar din accident) plateste din buzunarul sau (al service-ului).
Am scris mai sus cam cat mi-au estimat ei ca ar mai costa sa mi-o faca pe toata.

Despre vopsea si nuanta, este acelasi cod de culoare care l-am folosit cand am vopsit masina, insa, una e o vopsea noua si alta e o alta nuanta. In cazul meu, acelas cod nu mai corespunde ca nuanta. Daca era aceasi nuanta, se cunoastea dar dupa o polisare a vechii vopseli le aduceam pe ambele la aceasi nuanta si nu se mai cunostea.
Dar, dat fiind faptul ca nu doar ca nu mai este aceasi culoare (desi are acelas cod) nu se potriveste nici vopselurile astea de acum, acelasi cod, adica, daca merg la Bucuresti si iau 3 litri de vopsea cod care am dat acum, si iau si de la Iasi 3 litri de vopsea acelas cod, cele doua vopsele nu se vor potrivi la nuanta, difera de la un lot la altul,culoarea este aceasi si dupa o perioada devin la fel. Made in Romania.

Masina ramane inca in servicie. Pe langa reglajul directiei (unghiul de fuga, roti etc) mai sunt cateva chichite care vor trebui rezolvate.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #166 : Martie 01, 2012, 04:45:33 pm »
si ziua cea mare a venit, fara surle si trambite.
pun mai jos 2 fotografii facute pe fuga( inainte de a lua actele din masina) la diagnosticarea facuta la directie si reglaj unghiuri. La cum am montat eu bieleta directie (si cea tamponata cat si cea care am pus-o asta vara) a dat cu 5' diferenta, deci a fost un reglaj bun, chiar daca era facut la ochi :P
restul pozelor sunt cu masina scoasa din curtea service-ului. Nu mai reusisem sa fac poze inauntru, asa ca am tras pe dreapta si am imortalizat momentul


Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #167 : Martie 01, 2012, 05:05:24 pm »
1. Condoleante pentru strabunic. E greu sa ai asa o pierdere. Sper ca a plecat linistit.
2. Este diferenta de nuanta. nu stiu ce sa zic..........
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline mircea_storm

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 305
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #168 : Martie 01, 2012, 05:31:16 pm »
e diferenta MARE !!! :icon_salut:
Revin eu...lasa mesaj

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #169 : Martie 01, 2012, 06:47:00 pm »
Nu mai amarati omul...ca stie si el. Ce vina are ca unii vopsitori nu's asa priceputi la evaluarea nuantelor.
Bine ca ai scos-o ... acu cine stie ...poate poate o sa reusesti financiar si ai sa o vopsesti in viitor.
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #170 : Martie 01, 2012, 08:08:09 pm »
Este foarte frumoasa. Bravo! ;D In timp, nu o sa se mai observe diferenta ;)

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #171 : Martie 01, 2012, 08:27:19 pm »
baieti, e mare diferenta, sunt destul de "frustrat " de asta dar, am sa vad eu ce fac. Nu mai comentez aspectul ca ma enervez degeaba si obosesc corazonul.(si am destule pe cap)
@Gustere, lasa, mie imi plac oamenii sinceri, daca e alba, alb sa zica lumea, daca e negru, negru sa zica

@Vio, nu stii sa minti =))) mai incearca o data
glumesc si eu, fac haz de necaz/

 acu am vazut ca ai editat postarea initiala, dar, chiar si in timp se va observa, nu e doar vopsea noua, e o alta culoare

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #172 : Martie 02, 2012, 07:00:18 am »
Felicitari de finalizare! Treaba cu nuanta de vopsea e des intalnita. De ex cand am vopsit eu trabi la arpi, mi-a zis ca barele, ochelarii, si suportii de stopuri au iesit mai albe decat restul masinii deoarece au pregatit alt „lot” de vopsea. Deci numa sin intaritor se poate schimba nuanta si era aceasi vopsea... Oricum e bine ca e gata... Pe viitor o vopsesti integral. Felicitari!
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #173 : Martie 02, 2012, 12:56:31 pm »
merci @George de aprecieri, da, asa este in plan , pe viitor sa o fac integral, ca sa nu mai apara diferente de nuante/culoare. Insa, era bine daca imi dadeau acum aceasi culoare pentru ca dupa ceva vreme de stat la soare, dupa o polisare integrala o aduceam la aceasi nuanta, dar la ce culoare am, nu pot sa o uniformizez

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #174 : Martie 02, 2012, 01:14:49 pm »
Are ''linie'', asta este cel mai important. Restu' poezie ;)

Offline IuliVoshod

  • Automobilwerk Zwickau
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 556
  • PH-88-DDR
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #175 : Martie 07, 2012, 10:35:02 pm »
Felicitari pentru reparatie Victor! A iesit foarte bine!  :headbang:
Trabantist de cursă lungă!!!
e-mail: iulianpruna11@yahoo.com
Tel: 0729111645

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #176 : Martie 08, 2012, 12:34:34 pm »
multumesc, da, a iesit, intrun fel :D
Mi-am mai revenit sau cred ca m-am impacat cu ideea =)))

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #177 : Martie 08, 2012, 08:09:19 pm »
Astazi am avut ceva timp liber (cateva ore) si mi-am facut un mic atelier in camera pe o patura :D
Am capatat de undeva o bara de crom dar arata ca vai de steaua ei insa este foarte recuperabila.

( (*) Am sa o compar cu cea de pe spate, care o am montata.)

 Originala, nu a fost vopsita (*) insa este foarte grea, ceva mai groasa la tabla (*), are cateva mici imperfectiuni, adica a fost batuta cu un fier sau ceva tare. Capetele de protectie care in mod normal sunt de plastic, aici sunt de dur aluminiu. Nu am mai vazut pana acum, a fost montat asa ceva? Sunt foarte grele si alea, le-am desfacut si nu am de gand sa le pun inapoi. Arata (capetele) foarte bine si se pot monta pe o bara dar nu imi plac ca sunt putin cam grele si nu din plastic. Pe bara mai erau si doua bump-ere de cauciuc din care unul este putin crapat in locul unde vine prins surubul, celalalt este in perfecta stare (nu se pune mizeria).
Am facut cateva poze sa le vedeti si voi. Bara la originile ei este pentru spate, dar am desfacut si suportul metalic si am sa incerc sa prind bara de urechile suportului din fata.
poze ....   



urmeaza (cand am timp) operatiunea electromotorul, am descoperit de ce mi sa blocat bendixu, arc rupt , nu mai revine ci sta cuplat
Din toate 3 fac unul bun (cel al meu (cu roata dintata, cum ai zice, uzata) si unul de la un trabant donator si inca unul care se invarte invers) .

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #178 : Martie 08, 2012, 11:33:30 pm »
Salut Victor !
 Lasa mai vopseaua ca e buna asa.Cand ti s-o pune pata revopsesti doar ce s-a vopsit acum .Daca mai ai vreo bucata din aripa veche cu culoarea initiala(daca e nuanta originala din paleta de culori Trabi) sa o pastrezi , te duci la un centru de vopsele.Sa compari culoarea masinii cu esantioanele de culori  de la ei, dar te sfatuiesc sa o faci atat in lumina din interior cat si afara la soare .
Electromotorul ce se invarte invers probabil e de Wartburg.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #179 : Martie 09, 2012, 01:49:09 pm »
de pus pata mi s a pus., am inceput sa strang la ciorapi bani pentru revopsire, nu pot sta cu un trabant in doua culori, iar sa dau cu spray sau sa o colantez (cum mi sa sugerat) nici atat. Va primi o vopsea si gata :D cand? asta nu stiu, sper curand

Da, electromotorul ala cred ca e de warbi ca altfel nu imi explic, ciudat e ca l-am luat de la un fost trabantist (in varsta) da tind sa cred ca si el a luat "plasa" cand la cumparat crezand ca e de trabant