Autor Subiect: Aprindere electronica u interfata seriala IMSoft din Cehia  (Citit de 10383 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Aprindere electronica u interfata seriala IMSoft din Cehia
« Răspuns #15 : Octombrie 31, 2012, 10:00:15 pm »
Un alt aspect pe care nu il sti despre aprinderea electronica de trabant originala ar fi ca avansul nu este fix,ci regbabil,adevarat fie vorba intre noi manual,din platou,adica stanga, dreapta ca si la delcoul de dacia,in functie de cum iti convine mai mic sau mai mare,de aici si consumul mai mare sau mai redus daca vrei ca masina sa fie mai puturoasa sau mai infipta un pic in depasiri si demaraje.Chiar sunt curios,ce randament va da acea aprindere,insa mare diferenta nu cred ca va fi,nici legat de consum nici de performante,totusi sa nu uitam performantele modeste ale motorului.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Aprindere electronica u interfata seriala IMSoft din Cehia
« Răspuns #16 : Octombrie 31, 2012, 10:04:31 pm »
   vaaai, dar nu-ti scimba prioritatile cum bate vantul, te rugam!  :P ideea era, in ceea ce ma priveste pe mine, cel putin, ca, in gama de preturi ce mi-o permit, o electronica statica-originala mi-e mai mult decat satisfacatoare. plus de-asta, sunt genul de om tipic, clasic, daca vrei, care prefera ca tot ce tine de el sa fie facut de el, nu sa depinda de te miri ce integrat dubioso-complicato-digital... d-aia, daca am platina, stiu ca o reglez si asa ramane (si aia e si variabila), stiu ca se uzeaza piciorusele ruptoarelor in x kilometri in functie de y ulei pe care-l torn pe pasla. deasemenea, cu electronica stiu ca, daca pun ceasul pe cilindri si dupa 2-5-10 ani, sa zicem, tot acolo ramane, ca nu are uzura si nu trebuie nici sa butonez mereu la ea. eu sunt, am auzit eu un cuvant, "mecanicos"- nu stiu daca e in DEX, dar suna cel mai aproape de cum m-as descrie pe mine insumi. per total, urasc sau prefer sa nu depind de automatizari. sau, daca sunt, sa fie cat mai simpliste si usor de intretinut si operat. in consecinta, d-aia te-am indemnat si ti-am spus ca existau metode muult mai ieftine decat ce-ai ales tu. dar, na, pe de alta parte, tu esti tu si ai alte asteptari, so, guess it's ok! ;)
  p.s. Alex, electronica originala are avansul FIX, adica nu se regleaza SINGUR in functie de nici un parametru ce tine de motor. asadar, faptul ca tu poti misca platoul stanga/dreapta nu se cheama ca e reglabil ci doar ca, normal, pot stabili o pozitie pentru paltou. atat. aprinderea cu platina are avans variabil cu contragreutati pe arcuri, ce se modifica in functie de turatie, dar aia e alta mancare de peste. deci e FIX, mare atentie! ;)

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Aprindere electronica u interfata seriala IMSoft din Cehia
« Răspuns #17 : Octombrie 31, 2012, 10:05:01 pm »
NU tine la tavaleala ! am citit parerile colegilor unguri despre acesta aprindere. scumpa si foarteeee sensibila ... se arde ... deregleaza ... peri albi
In fine ... EU STIAM DE MUUUULT de ea ... da' MUUUULT TIMP ... credeti ca nu v-as fi zis de ea pana acuma ?!? (am toata documentatia si reglajele salvate pe undeva ...)

Cine nu intreaba ... plateste  :confused1:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline andrei.cociuba

  • GomiNoSensei
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 292
  • GomiNoSensei
    • Ramblings of a Crooked Mind
Re: Aprindere electronica u interfata seriala IMSoft din Cehia
« Răspuns #18 : Octombrie 31, 2012, 10:12:52 pm »
eu ziceam ca e fix in raport cu parametrii de functionare ai motorului, nu ca nu se poate ajusta.

si da... la un momentdat am sa piratez aceasta aprindere.

mai exact, am sa imi fac propria versiune. dar nu sunt prea multe solutii constructive din care sa aleg. e ca si cu copiatul aiphonului. pana la urma urmei nu prea poti sa proiectezi o bucata patrata de sticla in prea multe feluri.

initial voiam sa imi fac eu una, dar sunt multe probleme care trebuie rezolvate oarecum simultan. adica nu poti sa  lucrezi la ele in paralel, ca toate sunt importante, si interdependente.

cu acest montaj cumparat de mine am sa pot strange niste date de plecare pentru proiectul meu care sunt infinit mai pretioase. impresii legate de fiabilitatea senzorului optic de turatie, impresii legate de interfata de programare, etc...

da, sunt de acord ca nu e bine sa depinzi de chestii "PE CARE NU LE INTELEGI". dar cum eu aveam de gand sa imi fac una oricum, asa am ocazia sa invat. si daca dupa x luni nu am sa ma aleg decat cu cunostinte imbunatatite despre sistemele de aprindere electronice..... hell yes, i'll pay 200 euro for prime time first hand experience and education.

numai astazi am invatat o groaza de termeni tehnici in limba romana, engleza si germana, si am inteles in profunzime modul de functionare al acestei traznai. chestii pe care daca nu ma hotaram sa fac aceasta alegere probabil ca nu le-as fi invatat.

viata e prea frumoasa ca sa areti cu degetul mereu spre partile naspa.
Poze cu trabi la mine pe facebook
tel:0748 037 126  e-mail: contact@andreicociuba.ro
resedinta:Cluj Napoca

Datele mele de contact de aici sunt exclusiv pentru membrii forumului si in scopuri strict legate de activitatea acestui forum.

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Aprindere electronica u interfata seriala IMSoft din Cehia
« Răspuns #19 : Octombrie 31, 2012, 11:06:52 pm »
   I'll give you that: viata e frumoasa, intr-adevar! Rejoyce!  :) :) :)

Offline andrei.cociuba

  • GomiNoSensei
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 292
  • GomiNoSensei
    • Ramblings of a Crooked Mind
Re: Aprindere electronica u interfata seriala IMSoft din Cehia
« Răspuns #20 : Octombrie 31, 2012, 11:34:07 pm »
dupa o conversatie de o ora cu gusterul la telefon, am ajuns la concluzia ca mai bine imi cheltui acesti bani pe altceva. am sa profit de incetineala cu care se misca fratii nostri cehi (care inca nu mi-au trimis factura proforma ca sa pot plati prin cont), si am sa anulez comanda facuta.

decizia mea ramane: o sa imi iau una dinasta sau o sa apuc poate sa imi fac singur una.

cu tot respectul cuvenit pentru monsieur gusterul, inafara de patosul de care a dat dovada, nu a reusit sa imi expuna un motiv mai concret decat ca mi-a repetat de vreo 20 de ori ca nu e buna. eu inca sunt curios cum ar mrege una de asta pe masinuta. sper sa nu se supere pe mine ca am zis asta in public .

daca cumva are cineva experiente cu ea, as vrea sa aflu de ce nu sunt bune: nu merg pe frig? se ard mosfetii vara de la caldura? care-i buba? toate aceste informatii sunt nepretuite pentru mine, in contextul in care vreau sa imi fac singur una.

Poze cu trabi la mine pe facebook
tel:0748 037 126  e-mail: contact@andreicociuba.ro
resedinta:Cluj Napoca

Datele mele de contact de aici sunt exclusiv pentru membrii forumului si in scopuri strict legate de activitatea acestui forum.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Aprindere electronica u interfata seriala IMSoft din Cehia
« Răspuns #21 : Noiembrie 01, 2012, 08:27:38 am »
Deocamdata, nu are nimeni montat asa ceva. Posibil sa fie fiabila  :dontknow: Noi am zis ca nu merita investitia, deoarece aprinderea existenta este foarte buna  ;) Cum ti-a zis si Gusteru', cu banii astia faci altceva la masina  :hello:

Offline andrei.cociuba

  • GomiNoSensei
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 292
  • GomiNoSensei
    • Ramblings of a Crooked Mind
Re: Aprindere electronica u interfata seriala IMSoft din Cehia
« Răspuns #22 : Noiembrie 01, 2012, 08:54:46 am »
gusterul mi-a jurat ca numerosi oameni l-au sunat la telefon si s-au plans de exact aceasta aprindere.

acum, ori gusterul nu a dat click pe link si a confundat placa.... ori nu stiu. poate e adevarat, poate e o eroare pe undeva.

eu am cugetat ca are dreptate cel putin la un punct: de banii aia pot sa fac chestii mai importante acum, la trabant.
si daca tot am petrecut mare parte din ziua de ieri cautand informatii despre avansuri, aprinderi si alte alea, m-am asezat frumos la birou cu pixu-n mana si am inceput sa imi proiectez singur aprinderea....
Poze cu trabi la mine pe facebook
tel:0748 037 126  e-mail: contact@andreicociuba.ro
resedinta:Cluj Napoca

Datele mele de contact de aici sunt exclusiv pentru membrii forumului si in scopuri strict legate de activitatea acestui forum.

Offline andreiandrei53

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 533
Re: Aprindere electronica u interfata seriala IMSoft din Cehia
« Răspuns #23 : Aprilie 09, 2013, 08:06:39 am »
Salut Andrei, in ce stadiu se mai afla proiectul tau cu aprinderea electronica DIY?
Andrei

Offline trabi

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 676
  • 601S deLuxe'90 - 601s '89, 1.1x '90
Re: Aprindere electronica u interfata seriala IMSoft din Cehia
« Răspuns #24 : Aprilie 09, 2013, 09:40:30 am »
La cat sunt de nebun am vrut si eu sa pun pe traby aceasta aprindere, am renuntat in favoarea celei electronice originale dupa o documentatie mai amanuntita, este buna dar si mult prea sensibila.  :icon_salut:
Telefon personal 0721807206                                     Primul traby condus a fost cu nr. 1-DJ-5750          Participare intalniri Zwickau: 2011, 2013(+ Paris),2015,2017

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Aprindere electronica u interfata seriala IMSoft din Cehia
« Răspuns #25 : Aprilie 09, 2013, 01:13:34 pm »
   vaaai, dar nu-ti scimba prioritatile cum bate vantul, te rugam!  :P ideea era, in ceea ce ma priveste pe mine, cel putin, ca, in gama de preturi ce mi-o permit, o electronica statica-originala mi-e mai mult decat satisfacatoare. plus de-asta, sunt genul de om tipic, clasic, daca vrei, care prefera ca tot ce tine de el sa fie facut de el, nu sa depinda de te miri ce integrat dubioso-complicato-digital... d-aia, daca am platina, stiu ca o reglez si asa ramane (si aia e si variabila), stiu ca se uzeaza piciorusele ruptoarelor in x kilometri in functie de y ulei pe care-l torn pe pasla. deasemenea, cu electronica stiu ca, daca pun ceasul pe cilindri si dupa 2-5-10 ani, sa zicem, tot acolo ramane, ca nu are uzura si nu trebuie nici sa butonez mereu la ea. eu sunt, am auzit eu un cuvant, "mecanicos"- nu stiu daca e in DEX, dar suna cel mai aproape de cum m-as descrie pe mine insumi. per total, urasc sau prefer sa nu depind de automatizari. sau, daca sunt, sa fie cat mai simpliste si usor de intretinut si operat. in consecinta, d-aia te-am indemnat si ti-am spus ca existau metode muult mai ieftine decat ce-ai ales tu. dar, na, pe de alta parte, tu esti tu si ai alte asteptari, so, guess it's ok! ;)
  p.s. Alex, electronica originala are avansul FIX, adica nu se regleaza SINGUR in functie de nici un parametru ce tine de motor. asadar, faptul ca tu poti misca platoul stanga/dreapta nu se cheama ca e reglabil ci doar ca, normal, pot stabili o pozitie pentru paltou. atat. aprinderea cu platina are avans variabil cu contragreutati pe arcuri, ce se modifica in functie de turatie, dar aia e alta mancare de peste. deci e FIX, mare atentie! ;)

De ce nu sunt eu de acord cu ideea de aprindere invariabilă? Eu unul, cred că totuși are un grafic aprinderea asta. În umila mea imaginație, mă gândesc că ea variază avansul în funcție de turație (ca și centrifuga la platini). Adică mi se pare extrem de important ca la o turație mai mare să crească avansul. Acum, cum face asta și în ce fel, habar n-am dar sunt sigur că nu e fix fix. Să zicem că la 800 rpm are avansul nominal iar la 4500 rpm are avansul nominal + n (n>0). Acum, problema la Trabant rămâne la reglarea avansului în sarcină. El dacă reglează numai după turație/impulsuri/cum vreți voi, atunci e deficitar la urcarea unei pante. Trebuie un senzor pe „galeria de admisie” pentru a afla sarcina... sau, posibil alte soluții constructive. Eu sunt de părere că Trabantul e exact cum e liftul. Contragreutatea e calculată pentru greutatea liftului + jumătate din masa admisă. Deci la final e un compromis. Să nu uităm, motociletele de 125 cmc concurează cu cele de 250 cmc. Deci din 600 cmc, ar fi trebuit să avem mult mai mult de 19,1 kW... ce de compromisuri...
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838

Offline andrei.cociuba

  • GomiNoSensei
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 292
  • GomiNoSensei
    • Ramblings of a Crooked Mind
Re: Aprindere electronica u interfata seriala IMSoft din Cehia
« Răspuns #27 : Iulie 04, 2013, 07:24:49 pm »
https://www.trabantwelt.de/Trabant-601/Zuendanlage/Elektronische-Zuendsteuerplatine-12-Volt-inkl-Kabel-Trabant-601::866.html
   uite una mai ieftina!

asta cred ca este uninlocuitor gandit in locul platinilor, cu pastrarea greutatilor pentru reglarea avansului.

pe de alta parte, sunt destul de sigur ca electronica originala are avansul fix... orice metoda care imi trece prin cap

cat despre increderea sau neincrederea intr-un lucru, mie nu mi se pare extraordinar de complicata si complexa aprinderea electronica cu tot felul de chestii digitale, pentru ca eu le inteleg (poate mai putin decat mi-as dori). Cred ca necunoscutul din ecuatie e prilej mult mai mare de indoieli, decat fiabilitatea tehnologiei (daca ii facuta cum se cuvine).

Acuma, dupa ceva timp in care nu am trabantit prea mult, am ajuns la urmatoarea decizie: nu dau banii pe nimic.
mai am un an in care o sa termin facultatea, in care ma las si de locul de munca. asta o sa fie o perioada mai grea putin. Apoi cand m-apuc iar de lucru, imi fac singur o aprindere d-asta shmechera. :D tot ce imi lipseste este TIMP
Poze cu trabi la mine pe facebook
tel:0748 037 126  e-mail: contact@andreicociuba.ro
resedinta:Cluj Napoca

Datele mele de contact de aici sunt exclusiv pentru membrii forumului si in scopuri strict legate de activitatea acestui forum.