Autor Subiect: Plin de ulei pe la capacul de chiuloasa HELP  (Citit de 2154 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline tzitzi_84

  • BESTIA VERDE
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 504
  • CJ 09 DJW
Plin de ulei pe la capacul de chiuloasa HELP
« : Iulie 03, 2013, 10:31:40 pm »
Salutare azi am desfacut tabla de pe chiuloase si am descoperit ca erau plinede ulei care ar putea fi problema?



Mai am ceva probleme cu nuca de la volan stiti unde pot gasi asa ceva si cum as putea sa o montez?



Stiti unde gasesc o sita de asta lunga de la robinetul de benzina ( si sita din paharel )

if you want something you've never had
you most do something you've never done

Offline otty92HD03WPC

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 636
Re: Plin de ulei pe la capacul de chiuloasa HELP
« Răspuns #1 : Iulie 03, 2013, 10:38:44 pm »
In legatura cu uleiul depe cilindrii, sigur ii arsa garnitura de chiuloasa.Sa desfaci chiuloasa cand ii motorul rece daca ii cald risti sa o deformezi.In legatura cu piesele pe care le doresti consulta sectiunea vanzari piese! Multa bafta!
Attila

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Plin de ulei pe la capacul de chiuloasa HELP
« Răspuns #2 : Iulie 04, 2013, 12:18:46 am »
-in locul unde trece axul prin contact , asa sunt toate , nu au nimic , doar sus langa volan are o bucsa de cauciuc, si in interior una de plastic (care este in trei bucati separate)
-iar jos in caseta ,este (sau trebuie sa fie fix) pinionul pe cremaliera ,cu ajutorul unei bucse cu gaura excentrica
-vezi plansele desenate ,la prima , 24(sunt trei bucati dispuse egal pe raza axului) intra in 25 ,iar la cea cu , caseta axul cu pinion la capat 17 , sta fix pe cremaliera 9 in caseta , si bucsa 19 intra pe axul 17 si se roteste putin sa preseze pinionul pe cremaliera ,sper sa intelegi

 
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Plin de ulei pe la capacul de chiuloasa HELP
« Răspuns #3 : Iulie 04, 2013, 11:00:37 am »
Exact,axul volanului la intrare in contact nu are nimic,acea protectie albastra este pusa pentru a nu atinge marginea cintactului de teava iar in felul asta este protejat,in schimb spatiul ala asa de mare este necesar  si nu trebuie acoperit cu nimic doar acolo are santul pentru blocare a volanului.Spor la treaba cu restul, cu asta ai rezolvat,eventual schimba bucsa de cauciuc si cele 3 bucati de plastic care defapt cum zice remi formeaza o alta bucsa de plastic,asta daca ai joc in ax ,in schimb daca ai joc in volan asta e din cauza lui are nuca aceea prea uzata.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline tzitzi_84

  • BESTIA VERDE
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 504
  • CJ 09 DJW
Re: Plin de ulei pe la capacul de chiuloasa HELP
« Răspuns #4 : Iulie 05, 2013, 02:02:52 pm »
OK mersi atunci inseamna ca e ok asa !!! Ma gandeam ca uite "inca o problema "
if you want something you've never had
you most do something you've never done