Autor Subiect: Am nevoie de ajutor!!!  (Citit de 6438 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Marica

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 44
Am nevoie de ajutor!!!
« : August 24, 2009, 07:53:06 pm »
Salut! Se poate zice ca sunt nou pe aici... dar sunt foarte pasionat de masina asta.... la doar 4 zile eu ma plimbam cu un Trabant...dar sa nu itram in detalii aiurea. Vreau sa achizitionez o astfel de masina...am tot cautat pe forum si nu am prea gasit. Nu conteaza tipul de caroserie, as vrea ceva foarte ieftin... si cu probleme remediabile...caut ceva cat mai aproape de judetul Bistrita-Nasaud. Daca ma poate ajuta cineva....i'as fi recunoscator, Multumesc anticipat!

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Am nevoie de ajutor!!!
« Răspuns #1 : August 30, 2009, 06:05:13 pm »
Marica... Uite cum sta treaba... Daca iei unul ieftin, clar ca o sa ai de bagat in el de te saturi! Fa o rectificare de buget, si cauta ceva peste 10 mil. Poate si mai mult. Clar ca daca gasesti asa ceva, va fi BUN! Parerea mea...

Offline Andrei

  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 392
  • RED 601-84, 601-89, 1.1-90, w201-85
Re: Am nevoie de ajutor!!!
« Răspuns #2 : August 30, 2009, 07:36:16 pm »
sau cumperi unu pe care il analizezi bine inainte sa il iei ,cu aprox 6-7 mil sa nu trebuiasca sudat si vopsit si pai un un leu la mecanica sa stii ca nu te lasa in drum si gata. Eu recomand a nu se cumpara cel mai ieftin decat caca vrei sa faci reconditionare totala si atunci sa fie in stare recupetabila(caroserie relativ buna), motorul in general in aprox 5 mil il faci bun.

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Am nevoie de ajutor!!!
« Răspuns #3 : August 30, 2009, 10:11:42 pm »
Corect, Andrei. Sa nu uitam insa ca pe langa motor mai ai o GRAMADA de alte piese care daca sunt defecte/naspa, ajugi sa dai o carca de bani pe ele. Si te si exaspereaza pana le repari. Ex: electromotor, alternator, instalatie electrica, stergator de parbriz, tapiterie/mocheta/scaune , broaste la usi, macarale la geamuri, rulmenti, amortizoare, directie cu ce implica ea (caseta, capete de bara, articulatii la coloana), etc, etc, etc.
Un lucru e clar: PLANETARELE! Daca sunt pe tripoda, n-au moarte! ;D
Na ca am zis-o! ;)

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Am nevoie de ajutor!!!
« Răspuns #4 : Septembrie 03, 2009, 08:47:59 pm »
Corect ,bine punctat dragos , deci sfatul meu e, urmeaza-le sfatul baietilor ,nu te bucura ca va fi ieftin ......in mod sigur va fi si terminat mai ales de rugina, motoru se repara cu 6 mil , da te rupe la tinichigerie si vopsitorie, plus ca dupa aceea, nu mai zic ca vei schimba la maruntaie care daca le aduni o sa vezi ca sunt niste banisori multicei,asa ca mai bn cauta ceva de la 10 mil in sus, vei fi sigur de ea ,nu te grabi sa o achizitionezi imediat cauta gandeste si strange banii si iti zic eu economisind 3 -4 luni cate 3 mil iti iei super masina.Bafta.................................. ;)
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Am nevoie de ajutor!!!
« Răspuns #5 : Septembrie 04, 2009, 12:41:22 am »
lasati omul in pace  :) , fiecare cu pasarica lui , daca lui ii place sa il faca el cu mana lui e f bine, altii il vor tipla ,sa il omoare ei , si tot asa , dar pt. Marica am admiratie , ca nu ii este frica de munca, (parerea mea  :) )
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Marica

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 44
Re: Am nevoie de ajutor!!!
« Răspuns #6 : Septembrie 05, 2009, 11:56:33 pm »
Da...multumesc pentru ca mi'ai luat aprarea...baietii cam au dreptate.....sa fiu sincer nu imi este frica de munca...si avand in vedere faptul ca vorbim de TRABANT o sa fie o placere... eu am un singur criteriu...sa fie recuperabil...

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Am nevoie de ajutor!!!
« Răspuns #7 : Septembrie 06, 2009, 12:03:12 pm »
Ok, cum crezi insa din proprie experienta iti spun, cand l-am demontat pentru a ii face pragurile am gasit mai multe elemente ale caroseriei putrede de rugina am taiat la el si am sudat de mi-au sarit ochii din cap si asta a fost numai tinichigerie, la mecanica din setul motor care trebuia schimbat am trecut la inlocuirea cutiei de viteze si a intregii coloane de directie ,dupa care interiorul, acesta fiind jalnic plus numeroase maruntaie; faruri, stopuri ,tubulatura, ornamente,etc dupa care vopsitoria care costa destul de mult pentru ca nu uita dupa o resconditionare masina trebuie vopsita pentru ca sigur va arata aiurea, tine minte la final masina iti va face mici sicane trebuind sa faci numerose reglaje ...............eu am bagat in ea 2000 ron si am lucrat la ea 9 luni, nu am pus in aceasta suma manopera vopsitoriei si a mecanici deoarece acestea nu m-au costat, pentru ca motorul si directia mi-a facuto unchimiu si mama vopsitul gandestete cat mai era de pulsat in ea ,asa ca ai grija, ma rog poate ai resurse si nu e treaba mea sa vorbesc, insa ai grija, macar ca masina sa fie recuperabila ca altfel iti va pare rau de asta ziceam mai bine una mai scumpa si buna  careia sa ii faci mici retusuri sau lucrari bafta si sa faci alegerea buna.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Am nevoie de ajutor!!!
« Răspuns #8 : Septembrie 06, 2009, 10:51:59 pm »
cauta prin anunturi din apropierea ta , mai spui pe la toti cunoscutii , ca nu se stie , cum asteapta un trabi sa aiba un nou stapan , ca sa il infrumuseteze , o sa gasesti pana la urma , doar sa nu renunti
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Marica

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 44
Re: Am nevoie de ajutor!!!
« Răspuns #9 : Septembrie 15, 2009, 01:34:12 pm »
de renuntat nu renunt....si in carje daca e sa fie tot iau o masina dinaia....multumesc mult pentru sfaturi....

Offline mdv

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 507
Răspuns: Am nevoie de ajutor!!!
« Răspuns #10 : Octombrie 16, 2009, 01:23:55 pm »
pana la urma cati bani ai disponibili,ca sa stim dupa ce ne uitam?
am un trabant si asta imi ocupa tot timpul!

Offline axel_unu2006

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 182
  • 0758338200 Micu Alex
    • http://facebook.com/micu.eugen
Răspuns: Am nevoie de ajutor!!!
« Răspuns #11 : Ianuarie 19, 2010, 03:01:57 am »
bai .. baieti , cica o sa mosteneasca trabantul lui bunicaso baiatul asta .. imi e vecin aici de bloc ... poate ca nu are timp sa intre pe aici  ::)

Offline mdv

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 507
Răspuns: Am nevoie de ajutor!!!
« Răspuns #12 : Ianuarie 19, 2010, 06:59:13 am »
o fi ocupat sa i dea arsenic lui bunicu`su ca sa puna mai repede mana pe mostenire( trabant)! ;D
am un trabant si asta imi ocupa tot timpul!

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Am nevoie de ajutor!!!
« Răspuns #13 : Ianuarie 19, 2010, 11:50:03 am »
ce sadici sunteti =)))

Offline Marica

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 44
Răspuns: Am nevoie de ajutor!!!
« Răspuns #14 : Februarie 16, 2010, 08:30:27 pm »
axel ai fost cam rau....Trabantul ala imi este promis deja. Pe masina aia am invatat sa conduc si ma leaga amintiri frumoase de ea. Dar vroiam una a mea...