Autor Subiect: imbunatatiri dacia 500  (Citit de 5570 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline owexonline

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 50
imbunatatiri dacia 500
« : Noiembrie 16, 2014, 11:02:18 am »
Am cautat unde sa deschid acest topic insa nu mi-am dat seama in care categorie ar fii incadrarea mai buna. daca aceasta categorie este gresita imi cer scuze oficial si rog un moderator sa mute topicul .

povestea:
Am platit avans pentru o dacia 500 ( lastun ) , pana la sf lunii noiembrie 2014 ar trebuii sa intru in posesia masinii . fostul proprietar imi va inmana masina cu ITP nou , ca sa nu imi bat eu capul pe la RAR .  intentionez sa o folosesc la deplasarile pe distante scurte pe aici prin oras.

scopul:
As dorii sa ii aduc unele imbunatatiri ca sa ma pot folosii de masina . din citite am auzit ca ar fii buna o  aprindere electronica si un radiator racire ulei . daca stie cineva cum pot face astea  va rog sa-mi dati de stire :) orice alta idee este binevenita si va multumesc anticipat pentru raspunsuri !

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: imbunatatiri dacia 500
« Răspuns #1 : Noiembrie 16, 2014, 11:14:57 am »
Salutare, aprinderea este pe platina? Daca da, poti sa inlocuiesti platina cu sistemul gotronic compus din senzorul care va elimina partea mecanica a platinei plus cutiuta rosie/albastra ce vine impreuna cu ea. Eu folosesc de multa vreme acest sistem pe Trabant cu diferenta ca inca nu am reusit sa schimb platina ci am pus doar cutiutele sisunt foarte multumit, am cu noul motor 17600 km si nu am avut niciodata probleme cu platina, am scapat de reglajele periodice etc asta datorita cutiutei care nu mai lasa sa impuste platina.

Radiator racire ulei de ce vrei sa il pui, atat de tare se incinge? Intreb pentru ca stiu ca motorul este relativ mic

Offline owexonline

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 50
Re: imbunatatiri dacia 500
« Răspuns #2 : Noiembrie 16, 2014, 11:27:57 am »
Victor: n-am nici cea mai mica idee daca se incinge sau nu , eu inca nu am pus mana pe masina si nici nu am vazut-o in fata mea. lumea spune ca se incinge foarte tare , si cei care au montat radiator racire ulei ...au cam scapat de problema cu incinsul motorului .
da-mi te rog mai multe detalii si mai exacte , sa stiu ce si de unde sa cumpar pt conversia la aprindere electronica.
Multumesc

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: imbunatatiri dacia 500
« Răspuns #3 : Noiembrie 16, 2014, 11:33:40 am »
Am inteles, atunci rezolvi relativ repede treaba cu încinsul uleiulii cu un intercooler (parca asa se numeste radiatorul pentru ulei) si cred ca gasesti pe la dezmembrari unul care sa se potriveasca ca marime.

Despre aprindere uite aici http://www.gotronic.ro/new/ro/produse.html inventator roman

P.s. si pe mine ma bate gândul sa iau un lastun, daca iti iei si tu se prea poate sa ma conving sa iau si eu

Offline owexonline

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 50
Re: imbunatatiri dacia 500
« Răspuns #4 : Noiembrie 16, 2014, 11:48:18 am »
victor: multumesc pt raspuns, ramane sa contactez firma luni si sa vad si preturile ....sa nu coste mai mult decat "masina" :)))

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: imbunatatiri dacia 500
« Răspuns #5 : Noiembrie 16, 2014, 12:02:25 pm »
Din ce imi amintesc, in primavara am dat 80 lei pe o cutiuta plus senzor. Am sunat si am  vorbit direct cu inginerul, un om extraordinar, mi-a explicat unde am gresit la montaj si de ce mi s-a ars prima cutiuta (dupa aproximativ 10.000 km) pentru ca uitasem sa scot din schema condensatorul de la platini

Offline owexonline

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 50
Re: imbunatatiri dacia 500
« Răspuns #6 : Noiembrie 16, 2014, 12:06:41 pm »
victor: foarte acceptabil pretul . luni sunt pe telefon :)
Multumesc de pont !

Offline owexonline

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 50
Re: imbunatatiri dacia 500
« Răspuns #7 : Noiembrie 23, 2014, 05:07:21 pm »
victor:  am contactat GoTronic si am dat comanda de cutiuta . se pare ca va fii gata pe  marti . cel mai probabil ma voi baa pe la firma si am sa o ridic personal :)
Multumesc pentru "pont" . printre altele face aprinderi electronice cam pt orice fel de masini .... am dat comanda si la una pt dkw :)

Ce mai am nevoie ? o bobina de inductie dubla si 2 fise ? din ce ti-a dat gotronic , ce altceva a mai fost nevoie sa cumperi ?
Multumesc

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: imbunatatiri dacia 500
« Răspuns #8 : Noiembrie 23, 2014, 05:21:18 pm »
Bobina de inductie dubla? Nu am auzit de asa ceva :))
Nu mai ai nevoie de nimic, daca esti meserias schimbi si senzorul in locul platinei si ai sa vezi ce aprindere babana ai sa ai, scanteia va fi scanteie si consumul va scadea putin, motorul va merge in alt ritm

Offline rp_andor

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 46
Re: imbunatatiri dacia 500
« Răspuns #9 : Martie 20, 2015, 01:03:14 pm »
am luat si eu aprindere electronica de la GoTronic pentru Barkas, cutiuta rosie este amplificator de semnal, daca duci bobinele la ei, ti-l masoara si iti zic daca sunt bune sau puscate.

eu am 2 Wartburguri de la cineva din MM, omul avea printre altele 2 lastunuri complet restaurate. este reprezentant retromobil pe zona si foarte detreaba, daca gasesc contactul lui, iti dau PM
Barkas B1000 1988 verde mat

Offline soare doinel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 371
Re: imbunatatiri dacia 500
« Răspuns #10 : Iulie 31, 2015, 08:10:21 am »
nervi tari i-ti trebuie la masinica asta verisorule ,daca o vrei de frumusete , cumpar-o -si mie mi-ar place sa mai am in colectie una ,daca o vrei sa circuli zi de zi ,fa-ti reteta si ia si niste distonocalm.lasind gluma la o parte am avut asa ceva acum 17 ani si am folosit-o 2 ani ,adevarata provocare va fi cutia de viteza ,si motorul i-ti va crea probleme ,dar in ziua de astazi se poate rezolva mai usor ,da-mi un telefon seara si o sa-ti explic cam ce trebuie sa faci la masina asta 0768632720