Autor Subiect: Fise bujii-clean engine bay  (Citit de 2139 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline raresvintea

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 84
Fise bujii-clean engine bay
« : Iulie 14, 2017, 10:59:19 pm »
Buna sera, Am un proiect pt un 601, doresc sa mut bobinele si cutia de la aprindere in alta parte ca zona contraripii sa ramana curata.

Fisele de bujii de trabi au ceva special? Pot gasi cablu mai lung si sa imi fac unele? Sau sa gasesc de pe o alta amsina unele mai lungi?

Am vazut in diferite proiecte bobinele mutate si puse ori langa motor ori prin habitaclu. Stiu ca ideea e putin mai "deosebita", dar as vrea sa incerc. Firele ce vin de la faruri vor fi si ele bagate prin contra aripa, totul cat mai clean!

Offline lorenzobus1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 304
Re: Fise bujii-clean engine bay
« Răspuns #1 : Iulie 15, 2017, 09:02:20 pm »
Salut,

Eu am înlocuit fisele originale cu un set de fise NGK (poti sa alegi unghiu mai potrivit pt tine, eu il am la 135 de grade de exemplu) si cablu l am cumpărat la metru , am ales 8mm cel mai gros, silicon, culoare este care vrei, rosu, galben, negru , verde , albastru, eu am luat galben cu dungi negre , bineinteles interiorul firului de cupru. Fisele sa ai grija sa alegi alea care sa potrivesc la bujii fara capacelul ala filetat, nu stiu cum ii zice, tipice pt 2T.
Gasesti tot la pret foarte bun pe ebay.co.uk , in 3-4 zile primesti tot. Aici in Arad nu prea am de unde.  :BangHead:
Bobinele zincate sau cromate sau aurie  tot pe acolo gasesti, eu am luat, Lucas DLB 101, zincate.

 :3some: