Autor Subiect: Montare semipunti,pareri si idei.  (Citit de 4265 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Montare semipunti,pareri si idei.
« : Mai 01, 2017, 10:56:08 pm »
Salut colegi ! :icon_salut:
Astazi am lucrat la schimbarea semipuntilor,vreau sa spun ca m-am chinuit in draci.Eu,impreuna cu un amic care se ocupa de reparatii Trabant.Vreau sa aflu de la voi,ce tehnici de montare aveti? Treaba cu cricul sub arc nu mi-a iesit,dar in cele din urma am reusit.
Alta problema cu care ne-am confruntat,a fost la centrarea bucsilor din cauciuc si acolo mult chin.
Eu avand foaie de arc (masina din 1980),dar mi s-a parut greu,inlocuirea acestora.

Astept parerile tuturor celor,care s-au implicat in operatiunea aceasta.

Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Montare semipunti,pareri si idei.
« Răspuns #1 : Mai 02, 2017, 07:44:39 am »
Nu stiu cum e la cele cu foi de arc dar la celele cu elicoidal scot mai intai amortizorul dupa care suruburile care tin semipuntea .Oricum si la asta e chin mare si operatia se face de regula de doua persoane.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Montare semipunti,pareri si idei.
« Răspuns #2 : Mai 02, 2017, 10:02:21 am »
Nu stiu ce tehnica se aplica la aia in service cand iti schimba puntile,dar pare aproape imposibil de facut.Mai sa raman cu masina in pom din cauza asta :-X
Oricum cred ca la elicoidal se schimba mai usor, primul lucru montezi puntile fara sa te incomodeze foaia de arc si apoi se monteaza amortizorul cu arcul elicoidal.
 Nu mai umblu la punti......pana când se vor rupe, de abia atunci voi intervenii.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Montare semipunti,pareri si idei.
« Răspuns #3 : Aprilie 23, 2018, 11:36:01 am »
dupa cum vezi nu prea sau implicat in aceasta operatiune , pe ideea , nu troncane nimic , las-o asa , nu ma leg la cap daca nu ma doare
eu am trabi si merg cu el din 95 , dar nu am umblat la puntile spate , decat cand mi s-a rupt o ureche la o punte , pe care am schimbat-o cand am ajuns acasa , mergand cu 30 km la ora , foarte usor
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline dongiovanny85

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Montare semipunti,pareri si idei.
« Răspuns #4 : Septembrie 12, 2018, 05:48:15 pm »
 Andrei cum ai reusit sa centrezi bucsile de cauciuc?

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Montare semipunti,pareri si idei.
« Răspuns #5 : Septembrie 12, 2018, 11:54:59 pm »
Salut!
Pana la urma solutia cea mai buna, este cu cricul, sub foaia de arc.Il comprimi pana iti este comod,sa centrezi semipuntea,apoi eliberezi usor cricul,sa se sprijine arcul pe tampon.In fapt, tot ce te incomodeaza acolo este arcul,il comprimi cu mare grija,ca sa ai suficient loc de umblat.
Spor la treaba! ;)
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline dumitru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 100
Re: Montare semipunti,pareri si idei.
« Răspuns #6 : Septembrie 22, 2018, 05:46:29 pm »
Salut,eu am dat roata si arcul jos apoi am skimbat semipuntea si tampoanele de cauciuc,nu mi sa părut greu.Masina am suspendato de spate ambele parti.