Autor Subiect: Salutare!  (Citit de 3217 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Surcel Traian

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 150
Salutare!
« : Aprilie 15, 2018, 08:32:00 pm »
Salutare!
Ma numesc Surcel Traian,locuiesc langa Bucuresti,mai exact comuna Berceni,si am 15 ani.In momentul de fata sunt mandru posesor al unui Trabant 601 fabricat in martie 1987.
  Iata cum am devenit eu trabantist:
De cand eram foarte mic am fost pasionat de masini vechi si obiecte vechi in general.Pe la 5-6 ani,tin minte,ca de fiecare data cand mergeam cu tata la plimbare jucam un joc: Cine vede cele mai multe autoturisme Dacia 1300 sau Trabant castiga.Dar eu am descoperit cu adevarat Trabantul din povestile bunicii mele care a avut un Trabant din 1979 cu care a trecut prin foarte multe peripetii.Din nefericire eu nu am cunoscut acel Trabant,dar petrecand foarte mult timp cu bunica,ea mi-a spus toate trairile pe care le-a avut cu acea masina,si intretimp am devenit pasionat de lucrurile ce provin din fostul bloc comunist.Asa ca acum 2-3 ani am inceput sa strang bani si sa caut o masina.Eu circul aproape zilnic cu maxi-taxi ca sa merg la scoala/liceu si un bilet costa 2 lei,iar parintii imi lasau intre 5 si 10 lei ca sa am pentru mancare,asa ca eu nu mancam nimic cat eram la scoala si strangeam banii.Am intrat prima data pe acest site in septembrie 2016.

Dupa lupte biblice cu parintii mei,si cu ajutorul financiar al bunicii am plecat la vanatoare.La sfarsitul lui octombrie 2016 am gasit doua masini in Gaesti care se afla la 90 de km fata de Bucuresti.Ambele nu aveau ITP,costau 2500 lei si aratau relativ bine,unul era bej si celalalt era bleu cu ,,capacul'' alb.Am decis sa-l luam pe cel bej pentru ca arata mai bine.Am (eu si tata) plecat sa-l luam,am ajuns in poarta omului la 8:30 dimineata,dar deja cineva a venit,l-a sculat pe vanzator din somn,si deja faceau actele cand am ajuns noi.Asa ca l-am sunat pe celalalt vanzator sa mergem sa vedem masina,din fericire era acasa.Pe 3 noiembrie 2016,pe la 9:00 am facut actele si am plecat cu masina pe platforma spre Bucuresti.
Asa am devenit eu trabantist.Acum urmeaza in urmatoarele 30 de minute sa prezint masina.Va doresc o seara frumoasa.

Nota Bene:Multumesc Gusterului si lui Victor ca m-au ajutat in a deveni un posesor de Trabant.
Männer aus Stahl fahren Autos aus Pappe!

Bărbații din oțel conduc mașini din carton!

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Salutare!
« Răspuns #1 : Aprilie 15, 2018, 09:46:41 pm »
  Bine ai venit "oficial" in comunitatea trabantistilor . Frumoasa povestire . Ne bucuram ca tinerii vin din urma si vor duce mai departe pasiunea aceasta. Noi ne cunoastem si "live" , deci stiu si jucaria din dotare , este foarte bun ca si stare si aspect. mai raman chestii personale pe care vrei sa le inbunatatesti , inlocuiesti , sa fie asa cum vrei tu . Asteptam si prezentarea jucariei   :icon_smile:
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Salutare!
« Răspuns #2 : Aprilie 15, 2018, 09:53:54 pm »
Bine ai venit!  ;)
Succes in tot ce ti-ai propus cu masinuta.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Salutare!
« Răspuns #3 : Aprilie 16, 2018, 08:26:28 am »
Frumoasa poveste! Bine ai venit!

Offline Bogdan93

  • FAINOŞAG
  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 398
  • BEVE-88-BEA
Re: Salutare!
« Răspuns #4 : Aprilie 16, 2018, 03:15:06 pm »
Bine ai venit!   :headbang:
SMOKE & CHARM

Offline Surcel Traian

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 150
Re: Salutare!
« Răspuns #5 : Aprilie 16, 2018, 08:43:45 pm »
Va multumesc mult pentru aceasta primire calduroasa!  :)
Männer aus Stahl fahren Autos aus Pappe!

Bărbații din oțel conduc mașini din carton!

Offline Chirvase Dragos

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 965
Re: Salutare!
« Răspuns #6 : Aprilie 19, 2018, 07:58:09 am »
Bine ai venit! si mult succes in continuare :hello:

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Salutare!
« Răspuns #7 : Aprilie 28, 2018, 10:27:44 am »
Salutare si Bine ai venit dragule !
Cum zicea si remi...faina poveste.Ma bucur ca te-am ajutat si iti doresc BAFTA in toate.
Sa ne vedem sanatosi  :icon_salut:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan