Autor Subiect: bus T2 camper  (Citit de 21469 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Re: bus T2 camper
« Răspuns #15 : Mai 19, 2012, 10:00:06 pm »
Das  auto

0733825596

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: bus T2 camper
« Răspuns #16 : Mai 19, 2012, 10:25:08 pm »
pretul la un camper  T2 care merge, dar nu e ,,ca nou''   ,,bate'' pe 2200-2300 euri, aici... :icon_thumleft:  la T3-caramida, e cam 1600-2000 euri.

mersi pentru film... ne bucuram.. chiar in momentele astea amicul care a venit la intalneala cu broasca si cu bot-de-cal a terminat de restaurat complect un bus la fel ca ala din film.. duba.. :icon_thumleft: la fritz e scump rau. la noi nu... nu inca   :toothy4:
popandau de trabante

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Re: bus T2 camper
« Răspuns #17 : Mai 19, 2012, 10:57:53 pm »
Putin off topic , dupa plimbarea cu Barkasul lui Narcis , sunt fan microbuze/gogosari sau cum vreti sa le spuneti  ! E cu totul altceva fata de trabi  ,senzatia care o ai la volan e super !
Iata ca se mai gasesc exemplare la un pret ok si intr-o stare buna !

http://volkswagen.anunturi-auto.4tuning.ro/anunturi-auto/masini-second/volkswagen-t2-benzina-11196679.html

Pe langa faptul ca taxele nu sunt mari la 1.6 si cel mai bun lucru , puteti sa il treceti pe GPL !  :notworthy:

PS: Dnu Liviu , stiu ca fiecare masina are ceva aparte , dar cum ar fi sa aveti doar un trabi si un gogosar ,dar facute ca ala din film ?  8)
Das  auto

0733825596

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: bus T2 camper
« Răspuns #18 : Mai 20, 2012, 02:15:48 pm »
buzu' ala e al unui amic.   :wav:  nu e camper...

..care..din film?? asta de la weelers dealers??? :icon_king:
popandau de trabante

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: bus T2 camper
« Răspuns #19 : Mai 20, 2012, 11:15:20 pm »
   Gabi, e greu spre foooarte greu de pus GPL! Remember, e AIR-COOLED!!! Ia mai gandeste-te putin! Ca sa nu mai vorbim de omologare... tot datorita acestui fapt! Astept sa-mi spui tu care e problema si unde te impotmolesti daca vrei gpl! ;)

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: bus T2 camper
« Răspuns #20 : Mai 21, 2012, 08:53:31 am »
..ba nu e greu deloc pentru cineva ,,tehnic''... :icon_thumleft:

-adica: montarea se face ca la ORICE masina... este montat unul pe un broscan-- cel bleu cu aripi ,,la tabla''( adica nevopsite..) si lacuite al lui Komissar ( tipu' ala mai inalt ca mine..)  si care circula NUMAI pe GPL.  -de vre'un an...
-modificari- pompa recirculare apa calda- pentru plamanul de decomprimare... o serpentina din cupru prin toba, pentru incalzit apa.. dar se poate si prin termosifonare... :icon_thumleft:
-urmeaza sa-mi pun si eu, am instalatia, toata, inclusiv pompa de apa... la montaj oscilez intre un carb de Nova  fost cu gpl sau ,,ceva'' ca sa pot folosi ambele carburi ale masinii....
.ca sa nu mai zic ca exista un alt amic din timisoara, tot cu camper, portocaliu, care-si face vacantele prin ioropa cu gpl.. si are motor de 1,6!!!! :icon_thumleft:

pacat ca nu putem pune gpl si la astea mici ale noastre... :BangHead:

lat-edit..ce ... omologare??? pai ce, tu sau altul alergi la rar sa-ti treaca motorul in acte, daca-l schimbi, cat il repari p'ala al ei??? nu, mergi asa.. ca nu mai se verifica decat la itp sau la rar, cu cartea in mana..in rest...e piesa de schimb...deci, fara omologare nu merge masina??
popandau de trabante

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: bus T2 camper
« Răspuns #21 : Mai 21, 2012, 01:43:02 pm »
   Eu ziceam ca nu merge direct; trebuie multe modificari; si-l stiu pe amicul ala al tau, am vorbit cu el in mai multe randuri. Iar omologare iti trebuie pt verificarile in trafic: daca te opreste si se prind (si se vor prinde, ca nu-s chiar toti cretini!) ce ai tu acolo, nu e de bine! dar, whatever... eu si-asa nu trebuia sa-mi bag nasu' aci. iertati!

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: bus T2 camper
« Răspuns #22 : Mai 21, 2012, 02:04:05 pm »
Are dreptate @Pater, nu e chiar asa usor si simplu sa circuli cu o chestie neomologata, chiar daca masina functioneaza si merge, insa, nu e corect. Eu cand am schimbat motorul am mers si l-am trecut in carte, dar aste nu inseamna ca la fel trebuie sa faci si tu (Liviu) insa, sa nu "mediatizam" sau sa incurajam mersul fara modificarile trecute in carte, totusi, suntem un forum public si ne supunem legilor circulatiei (si nu doar) in vigoare. Daca tu (Liviu) vrei sa mergi ilegal cu unele chestii, e strict problema ta :) ca doar nu o sa platim noi ceilalti pentru tine :P sa nu intelegi gresit.

Asa, revenind la topic, gasisem pe 4tuning (la bazar) un Vw ca cel care l-am postat eu mai sus si ala spunea ca e Type 2 de aia am zis eu ca type2. Oricum nu ma pricep la modele, asa ca te cred :P
Mi-ar place un camper de asta sa am cu ce merge prin vacante. Pui benzina, umplii frigiderul si..pa. Dar doar daca autorulota(ca asa' denumite pe forumul rulotistilor) este trecuta ca si utilitara autorulota, nu ca masina , ca altfel platesti de te usuca si nu cred ca iti da mana sa o tii doar pentru a te plimba 1-2 saptamani pe an cu ea.parerea mea

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Re: bus T2 camper
« Răspuns #23 : Mai 21, 2012, 05:12:51 pm »
Cand am zis gpl ma gandeam exact la broscuta de care ziceti voi ...am vazut-o la deschiderea pasajului Basarab ...
Nu m-am gandit ca e racit cu aer ... :-\ am zis ca daca e pe benzina ..merge ! In fine , daca la broscuta s-a putut se poate si pe gogosar ... Legat de omologare e cu dus si intors ,o spun din experienta!
Ei se uita in mare la cum e pusa instalatia (adica pozitionarea plamanului ) , apoi la seria rezervorului /motorului, unde ai gaura pt alimentare si mai ales daca ai stikerele verzi in geam ! Sa nu uit de noxe ...... ...

Das  auto

0733825596

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: bus T2 camper
« Răspuns #24 : Mai 21, 2012, 08:37:17 pm »
TOCMA' am venit de la remat -dus intors cu broasca albastra! :icon_thumleft: fara probleme..

victor ( fara coada de...) -- e treaba fiecaruia ce (isi) face la masina, dar... daca tot suntem in romania,  de ce sa iei robineta daca nu circuli pe un drum unde te pot filma aia??? sau sa ai itp si adas cand mergi prin cateva sate cu masina?? sau sa schimbi in carte, seria, cand nu pasa NIMANUI si nu te intreaba nici dracu'???? sau, cum trabantu' are la tras, fara frana,  autorizat 300 kile si cea mai mica remorca-- cum am eu, are 350??? PE CINE intereseaza astea?? cati/unde/cand se vor uita la detaliile astea?? la TRABANT..??? :glasses9:
-pe amicu' cu gepele nu l'a intrebat nime' niciodata, pana acum... nici pe cel cu busul ( e busul portocaliu, pus in reclama de A1 acu' vreo doi ani..e din TM..)

camperul e trecut la AUTOTURISM... are geamuri!!! :icon_thumleft:
popandau de trabante

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Re: bus T2 camper
« Răspuns #25 : Mai 21, 2012, 08:50:33 pm »


Ca sa vaza si ochiu nostru'  :laughing7:
Das  auto

0733825596

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: bus T2 camper
« Răspuns #26 : Iunie 05, 2012, 06:45:57 pm »
..zilele astea am continuat treaba la busul camper- i-am montat in interior panouri  de furnir.. am izolat cu fibra de sticala sub ele..  mai trebuie sa  fixez in podea frigiderul  si corpul de chiuveta-aragaz.. si sa pun mocheta! :icon_thumleft:

cand termin cu astea, pun GPL.. prin iulie... :icon_king:
popandau de trabante

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: bus T2 camper
« Răspuns #27 : Iunie 05, 2012, 07:00:27 pm »
GPL prin iulie dar poze? :D
sa ne clatim si noi ochisorii

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: bus T2 camper
« Răspuns #28 : Iunie 05, 2012, 08:02:34 pm »
GPL prin iulie dar poze? :D
sa ne clatim si noi ochisorii
poze cu ce, cu ce-am montat??? :icon_cyclops_ani:
..buzu' e plin cu felii de lemn (placi de furnir..)  din dezmembrarea mobilei altui camper... :BangHead: si, deocamdata e static.
..ca n'am timp de el.. repar alte..(etc, etc.. :toothy4: )
popandau de trabante

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: bus T2 camper
« Răspuns #29 : Iulie 08, 2012, 06:46:29 pm »
..poza de la bran, cu cortul montat..
..si de la gura diham...
-in ultimul week-end.

popandau de trabante