Autor Subiect: Faceti cunostinta cu Vasilicã! B-71TUS  (Citit de 32290 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline titus_ah

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 193
Faceti cunostinta cu Vasilicã! B-71TUS
« : Februarie 14, 2013, 12:54:31 am »
Dupa cum am promis ieri, acum revin cu povestioara Trabiului meu, B-71TUS:

Faceti cunostinta cu Vasiilica!
Vasilica a aparut pe lume in Iunie 1988, ceea ce il face cu un an si 2 luni mai copt ca mine. A dus o viata frumoasa in Berlin alaturi de un stapan care l-a ingrijit non-stop. In 1996 insa, stapanul lui a decis ca e cazul sa faca o schimbare. In acelasi timp, unchiul meu care pe vremea aceea era sofer de tir, era in cautare de masina drept cadou pentru tatal lui (respectiv bunicul meu) care implinea atunci 60 de ani si urma sa isi ia permisul (cat B, pt ca din tinerete mersese numai pe motociclete).
Soarta i-a adus pe unchiul meu si pe Vasilica impreuna si au plecat la drum spre Romania. La scurt timp dupa plecare, inainte de iesirea din Germania, din lipsa de antrenament, Vasilica a facut o ruptura musculara pe autostrada. Mai precis, de la mers vreo 2 ore cu 90-110km/h a facut poc motorul. Din fericire insa, pe vremea aia se gaseau motoare de Trabant la orice service si Vasilica s-a ales cu un motor nou-nout :glasses9: cu care a venit acasa in Romania.
Urmatorii aproape 10 ani a fost masina de suflet a bunicilor mei... Pe vreme aia eu eram mic si mergeam cu bunicii si cu catelul nostru (un Golden Retriever) peste tot in excursii. Bucuresti-Cluj-Sighet-Sibiu etc. toate le-am facut pe bancheta lui Trabi.
In 1999, dupa ce unchiul meu a murit intr-un accident de masina in Africa de Sud, Trabi a capatat si o valoare sentimentala pentru toata familia, fiind un lucru adus si primit de la el.
In urmatorii ani, a continuat sa fie ingrijit de bunicul meu pana cand s-a imbolnavit si nu a mai putut sa il conduca. In 2006 bunicu a murit si Trabi a ramas nemiscat in garaj. Intrucat bunica nu are carnet, si pentru ca toti vecinii stiau cat de multa grija a primit masina, au inceput sa vina pe rand sa ii faca bunicii mele oferte ca sa il vanda. Eu sub nici o forma nu am lasat-o sa il vanda si i-am promis ca intr-o buna zi, o sa am timp si bani sa ma ocup de el si sa il pun la punct ca sa il folosesc. (aveam 15-16 ani atunci) Nu prea m-a crezut ea, dar a acceptat sa nu il vanda.
Ei bine, iata ca dupa 7 ani, a venit momentul sa ma tin de cuvant si sa ma ocup de "Vasilica". In vara lui 2012 m-am apucat de rezolvat problema actelor, ceea ce jur ca a fost mai complicat si mai costisitor ca orice altceva. Masina era inmatriculata in Cluj pt ca acolo locuiau bunicii mei, asa ca m-am dus la Cluj sa fac schimbul de proprietar. Ajuns acolo, am aflat ca de fapt fusese radiata din oficiu pt ca nu a fost facut schimbul de talon vechi. Dupa asta am avut probleme la administratia financiara cu radierea. Apoi cu succesiunea a trebuit sa fac o droaie de acte si drumuri, nu conteaza detaliile, dar in orice caz am bagat vara asta in drumuri si in acte peste 1000 de lei.
Dar toate eforturile mi-au fost rasplatite in toamna cand am reusit sa il inmatriculez, sa il pun pe sosea (legal) si sa il aduc in Bucuresti.
Iar legat de nume, am zis ieri ca va spun de unde vine... Considerand ca bunicul meu, Dumnezeu sa il ierte, l-a considerat pe Trabi ca pe un membru al familiei, i-am dat porecla asta dupa numele lui - Vasile.

Cam asta e povestea pe scurt a lui Vasilica. Mai jos veti vedea cateva poze, din pacare nu prea multe pentru ca momentan nu am pe calculatorul asta altele, dar promit ca voi reveni mai incolo cu alte poze, inclusiv cu actele lui originale din DDR pe care inca le mai are bunica mea prin dosare.  :headbang:



Vasilica dupa 7 ani de stat pe loc in garaj.


In drum spre Bucuresti, dupa ce l-am inmatriculat provizoriu.


Ajuns in Bucuresti, lucram la mici retusuri pentru ITP.
Mandru posesor de Trabant 601 Deluxe din 06-1988, mostenit de la bunicu'. :-D
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,4116.0.html
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,4111.0.html
B-71TUS   -    0722.683.173
"You know all those things you've always wanted to do...? You should go do them."

Offline GOTA

  • GOTONEL
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 397
  • TRAIASCA TRABY
Re: Faceti cunostinta cu Vasilicã! B-71TUS
« Răspuns #1 : Februarie 14, 2013, 07:28:04 am »
  Frumoasa prezentare si totodata istorie.Sa fi sanatos sii tu si Vasilica si sa dea bunul D-zeu sa ai km. fara numar si fara nici un eveniment de orice natura ar fi el,Sanatate. :icon_thumright:
       :icon_salut:          :hello:
0747065082

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Faceti cunostinta cu Vasilicã! B-71TUS
« Răspuns #2 : Februarie 14, 2013, 08:54:39 am »
O prezentare superba si o poveste de suflet. Imi doresc sa faci multi km cu Vasilica in memoria unchiului care la adus in Romania si a bunicului care la ingrijit. Sa il stapanesti sanatos si sa nu ai nici cea mai mica problema. Frumoasa masina

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Faceti cunostinta cu Vasilicã! B-71TUS
« Răspuns #3 : Februarie 14, 2013, 08:53:34 pm »
Îți urez și eu mulți km fără incidente și să îl ții cât mai mult mai ales în stadiul de original!  :blob7: Îmi pare bine să-i știu istoria. E bine că te-a crezut bunica și l-a păstrat. A ajuns pe mâini bune.
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Faceti cunostinta cu Vasilicã! B-71TUS
« Răspuns #4 : Februarie 16, 2013, 12:21:28 pm »
Faina istorie are Vasilica in spate! Sa il stapanesti sanatos muuulti ani sanatos  :icon_salut:
PS Cand iti vine la indemana fa niste poze la masina (jentile par cu ceva modificari)
PS 2 Funny chestia cum a cazut T-ul din fata si a ramas "RABANT"  :laughing7:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline titus_ah

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 193
Re: Faceti cunostinta cu Vasilicã! B-71TUS
« Răspuns #5 : Februarie 17, 2013, 07:51:35 pm »
@ all: multumesc pt primirea calduroasa. Promit ca voi face mai multe poze odata ce prind o zi cu soare in care sa o scot la o sedinta foto.  :glasses2:
Mandru posesor de Trabant 601 Deluxe din 06-1988, mostenit de la bunicu'. :-D
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,4116.0.html
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,4111.0.html
B-71TUS   -    0722.683.173
"You know all those things you've always wanted to do...? You should go do them."

Offline titus_ah

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 193
Re: Faceti cunostinta cu Vasilicã! B-71TUS
« Răspuns #6 : Februarie 24, 2013, 12:10:30 am »
Revin cu cateva poze mai vechi cu Trabi meu.  :D

Sunt de cand lucram la el si imi bateam capul sa il fac sa treaca ITP-ul si sa il inmatriculez...



Iar filmuletul asta este cu prima iesire din garaj, dupa 7 ani de stat pe loc. Erau cam blocate franele, de aia se vede ca si mesteream la ele in pozele de mai sus.

[youtube]ThYC_pWICjo[/youtube]
Mandru posesor de Trabant 601 Deluxe din 06-1988, mostenit de la bunicu'. :-D
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,4116.0.html
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,4111.0.html
B-71TUS   -    0722.683.173
"You know all those things you've always wanted to do...? You should go do them."

Offline pop_radu5

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 649
  • pasionat
Re: Faceti cunostinta cu Vasilicã! B-71TUS
« Răspuns #7 : Februarie 24, 2013, 12:53:52 pm »
super tare ;) si felicitari ca l-ai readus la viata ;) si oricum masinutza este super ok ;) multa bafta si sa il ridici la rang de SEF ;)) felicitari

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Faceti cunostinta cu Vasilicã! B-71TUS
« Răspuns #8 : Februarie 25, 2013, 09:14:09 pm »
Bravos  :toothy10:
imi place cainele ... sta pe prag si latra ... Baahh ... ce-i cu galagia asta in ograda ?!! :happy6:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline titus_ah

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 193
Re: Faceti cunostinta cu Vasilicã! B-71TUS
« Răspuns #9 : Martie 04, 2013, 03:06:29 pm »
Dupa ce am vorbit cu mai multi trabantisti care si-au restaurat bolizii, am realizat ca niciunul nu a fost in stare sa imi spuna suma cat de cat exacta de bani pe care a cheltuit-o de la inceputul restaurarii pana la sfarsit.
Asadar, considerand ca sunt inca relativ la inceputul procesului de intinerire a lui Vasilica, am decis sa fac o mica matematica sa vad cat am bagat in el pana acum de la momentul la care am pus mana pe el, iar dupa asta sa adaug la acea suma fiecare cheltuiala oricat de mica pe care o voi face pana la sfarsitul reconditionarii.
Asadar, estimand cat pot de exact, pana acum am cheltuit dupa cum urmeaza:


Acte+drumuri pentru inmatriculare: 1000 Ron
Piese pentru renastere + manopera celui care m-a ajutat inainte sa plec cu el din Sibiu: 800 Ron
Alte piese cumparate dupa venirea in Bucuresti: 1000 Ron
-----------------------------------------------------------
Total pana la 04.Martie.2013: 2800 Ron

Si inca nu sunt nici la sfert de drum in planul meu grandios de intinerire a lui Vasilica.
Voi reveni pe parcurs si voi updata suma in functie de cum evolueaza treaba. :-)
Mandru posesor de Trabant 601 Deluxe din 06-1988, mostenit de la bunicu'. :-D
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,4116.0.html
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,4111.0.html
B-71TUS   -    0722.683.173
"You know all those things you've always wanted to do...? You should go do them."

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Faceti cunostinta cu Vasilicã! B-71TUS
« Răspuns #10 : Martie 04, 2013, 03:10:36 pm »
Io zic sa nu mai calculezi ... las' asa ,ca'i mai bine  :angel8: ... si nu strica la inima ,palpitatii ...alea alea  :icon_shaking2:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Faceti cunostinta cu Vasilicã! B-71TUS
« Răspuns #11 : Martie 04, 2013, 03:49:25 pm »
Dupa ce am vorbit cu mai multi trabantisti care si-au restaurat bolizii, am realizat ca niciunul nu a fost in stare sa imi spuna suma cat de cat exacta de bani pe care a cheltuit-o de la inceputul restaurarii pana la sfarsit.

Te-au pacalit. Nu spun de frica ca nu se stie cum citesc nevestele pe aici  =))

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Faceti cunostinta cu Vasilicã! B-71TUS
« Răspuns #12 : Martie 04, 2013, 04:30:13 pm »
Pe mine nu m-a întrebat :D Sau nu mai țin eu minte... că sunt în stare să zic cât am cheltuit... dar e irelevant... important e să mai rămâi cu ceva după ce te duci după piese/plătești diverse servicii de restaurare ca să mai trăiești până la următorul salariu. :D =)) În rest sunt detalii. Alții fumează de exemplu. Și ar fi 1000 € pe an la țigări... tu bagi 1000 pe an la Trabant :D Cu intoxicarea de fum, cred că ieși la fel =))
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline titus_ah

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 193
Re: Faceti cunostinta cu Vasilicã! B-71TUS
« Răspuns #13 : Martie 04, 2013, 04:40:12 pm »
Adevarat!  =))
Iti dai seama daca eram si fumator...  :violent5:
Mandru posesor de Trabant 601 Deluxe din 06-1988, mostenit de la bunicu'. :-D
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,4116.0.html
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,4111.0.html
B-71TUS   -    0722.683.173
"You know all those things you've always wanted to do...? You should go do them."

Offline leo80

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 630
  • I ♥ TRABI
Re: Faceti cunostinta cu Vasilicã! B-71TUS
« Răspuns #14 : Martie 04, 2013, 05:17:27 pm »

[/quote]

Te-au pacalit. Nu spun de frica ca nu se stie cum citesc nevestele pe aici  =))
[/quote]

Bine punctat ... raspuns corect  :idea1:
 :laughing7: :laughing7: :laughing7: :laughing7:
"Bine ati venit in Romania ,va rog sa va reglati ceasurile inapoi cu 50 de ani "
Trabi(601S'69) & 1.1'90 & 601S'90 & 601S'85
VwGolf4'1.9TDI'2003
 Kawasaki Z750S 2006
0743176168