Autor Subiect: Lipsa fiscal la inmatriculare.  (Citit de 4799 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline marcel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 227
Lipsa fiscal la inmatriculare.
« : Ianuarie 13, 2017, 06:08:49 pm »
SalutAm cumparat o masina,am intarziat cu inmatricularea ei iar acum cel de la care am luat-o refuza sa-mi elibereze fiscal.Am act de vanzare,declaratia lui ca a adus-o pe platforma(masina e adusa din Ungaria)si actul de vanzare cu care a luat-o el din Hu.Ce pot sa fac in situatia data?Poate a trecut cineva prin situatia asta si ma poate ajuta cu un sfat.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Lipsa fiscal la inmatriculare.
« Răspuns #1 : Ianuarie 13, 2017, 06:16:36 pm »
ar trebui sa iti dea fiscal , si sa platesti tu tot ce cer aia la financiar , si o prajitura lu ala pt. deranj
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline marcel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 227
Re: Lipsa fiscal la inmatriculare.
« Răspuns #2 : Ianuarie 13, 2017, 06:31:33 pm »
Am incercat sa-i platesc eu datoriile si tot n-a vrut.Am intervenit la primarie si nu se baga nimeni.Informatia este confidentiala.Cineva mi-a zis sa fac plangere la judecatorie si o hotarare judecatoreasca poate tine loc de certificat fiscal.

Offline JetSS

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 433
  • B-885-DDR
Re: Lipsa fiscal la inmatriculare.
« Răspuns #3 : Ianuarie 13, 2017, 06:42:55 pm »
E complicat cu judecatoria , pierzi timp si bani , el o avea la fiscal la noi sau nu ? Vad ca ai scris ca era din ungaria. Normal cand faci vanzare cumparare e bine sa ceri si fiscalul. Mai incearca totusi cu proprietarul , explicai ca ai gresit , si tu si el , si poate ai noroc. 

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Lipsa fiscal la inmatriculare.
« Răspuns #4 : Ianuarie 13, 2017, 07:32:03 pm »
El a bagat-o pe rol la DITL?

Offline marcel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 227
Re: Lipsa fiscal la inmatriculare.
« Răspuns #5 : Ianuarie 13, 2017, 07:49:52 pm »
Nu a bagat masina la impozit.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Lipsa fiscal la inmatriculare.
« Răspuns #6 : Ianuarie 14, 2017, 09:12:17 am »
Atunci nu are ce sa scoata de la impozit. Mergi la RAR, faci Cartea de Identitate (banuiesc ca nu avea cand ai cumparat-o), apoi la DITL sa o bagi pe rol (cu C.I. si contractul de vanzare - cumparare). Practic, esti primul proprietar care o inmatriculeaza in RO.

Offline marcel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 227
Re: Lipsa fiscal la inmatriculare.
« Răspuns #7 : Ianuarie 14, 2017, 01:41:49 pm »
Zice ca asa se intampla daca o inmatriculam intr-un anumit termen de cand a adus-o respectivul.A trecut un an de cand am luat-o eu.Am tot intarziat pentru ca am pierdut briful masinii chiar in ziua cand am cumparat-o.Am tot sperat ca se va gasi,apoi pana am aflat ce e de facut...a trecut timpul.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Lipsa fiscal la inmatriculare.
« Răspuns #8 : Ianuarie 15, 2017, 06:40:53 pm »
Nu merge sa o bagi la fisc si sa platesti pe un an in urma? Pana la urma ai un contract de vanzare/cumparare (facut acum un an) si ai scos intre timp Cartea de Identitate. Este o situatie ciudata, cel care a adus-o in tara (si a vandut-o), nu putea sa o bage la DITL, deoarece nu avea C.I.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Lipsa fiscal la inmatriculare.
« Răspuns #9 : Ianuarie 16, 2017, 12:32:54 pm »
ceva nu se leaga, daca cel care a adus masina nu a trecut-o prin fiscal, tu poti sa mergi la primarie (la tine) si sa treci masina pe fiscalul tau doar cu actele de provenienta a masinii. Mergi si spui direct, am luat o masina din afara, mi-a adus-o un prieten si asta e. Eu asa am facut cu rulota, la mai bine de jumatate de an am mers la finante si am trecut-o pe numele meu.

Nu mai sta dupa el, mergi la finante la tine si spune ca vrei sa iei numere si sa inmatriculezi masina si ca ai venit ca sa o treci in fiscal, simplu.
La luat bani e usor, la scos de la dat e mai greu :D

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Lipsa fiscal la inmatriculare.
« Răspuns #10 : Ianuarie 16, 2017, 08:06:32 pm »
.... Este o situatie ciudata, cel care a adus-o in tara (si a vandut-o), nu putea sa o bage la DITL, deoarece nu avea C.I.


poate
nu stiu cum, dar se poate (probabil cu actele din afara)
in septembrie am cumparat un opel de la cineva din buftea
avea numere rosii si fiscal
eu i-am facut cartea de identitate la rar bucuresti
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....