Autor Subiect: Antena radio  (Citit de 3920 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Bujie

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 200
Antena radio
« : Septembrie 23, 2015, 09:02:56 pm »
Asa dupa cum suna si titlul, va rog sa-mi sugerati ce tip de antena exterioara pentru radio pot instala pe masina, la finalizarea acesteia. Intreb asta pentru urmatorul motiv : La mine, pe stalpil "A" din partea stanga am practicate niste gauri proprii unui montaj exterior de antena culisanta (compusa din tronsoane telescopice). Eu unul nu am vazut in nici o poza cu Trabant un astfel de montaj de antena (ma refer la montaj de uzina). Rog pe cei care cunosc sa-mi spuna si mie daca este original acest tip de montaj, pentru ca daca nu este sa astup gaurile si,mai apoi, la final sa instalez un model consacrat.
Multumesc.

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Antena radio
« Răspuns #1 : Septembrie 23, 2015, 09:20:57 pm »
ar fi ca asta, pe de luxe. nu stiu cat de bine se intelege, dar sigur prinzi ideea. nu era sau nu a fost pe trabi montata antena telescopica, ci una formata dintr-o sigura bucata, un spic lung din inox, poate (daca gresesc, ma corectezi, ca nu ma pricep la antene), cu un sub-segment imediat dupa prinderea in tabla, usor curbat, ca sa fie usor paralel cu stalpul frontal.
 

Offline Bujie

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 200
Re: Antena radio
« Răspuns #2 : Septembrie 23, 2015, 09:56:00 pm »
Tipul acesta de antena il cunosc (ce este drept cu "spicul" mai lung). O sa pun o imagine cu gaurile de pe stalpul "A" din partea stanga a masinii mele.


Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Antena radio
« Răspuns #3 : Septembrie 23, 2015, 10:59:09 pm »
neah! ce ai tu acolo nu e nici pe departe original! acoperi si, ori faci pe dreapta, ca in poza ori, nu stiu, s-au mai intamplat cazuri (cum am eu, de exemplu) cu o gaura pe mijlocul plafonului, aproape de rama superioara a parbrizului, pe mijloc, evident.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Antena radio
« Răspuns #4 : Septembrie 24, 2015, 11:11:17 pm »
-primul trabi care l-am avut , avea antena cum spune bujie , asa venise din germania , ,si am vazut acelasi model si la warbi , doar unele masini aveau identice ,nu toate ,eu cred ca au fost montate de serice-uri pe acolo prin germania ,dar din fabrica trebuie sa fie cum arata in brosuri ,in dreapta jos pe bucata de tabla
-dealtfel am vazut si in spate stanga jos pe tabla (intre stalp si portbagaj), dar ramane tot in dreapta fata
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Antena radio
« Răspuns #5 : Septembrie 25, 2015, 01:57:10 pm »
Daca te ajuta. Asa am eu pe 1.1 pus de fabrica. Ai lipseste o bucatica mica din plastic spre partea de sus -ca sa nu se balangane. Asta e telescopica 3 segmente,se face de un metru  :P

=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Bujie

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 200
Re: Antena radio
« Răspuns #6 : Septembrie 25, 2015, 02:54:58 pm »
Presupun ca si a mea a fost la fel cu aceea a colegului din Timisoara. Nu cred insa ca era montata din fabrica, deoarece gaurile erau date neprofesional. Am astupat gaurile si voi monta la locul din brosura colegului Pater.
Multumesc ambilor colegi.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Antena radio
« Răspuns #7 : Septembrie 26, 2015, 02:45:39 pm »
pentru 601 nu au fost antene telescopice din fabrica. Sunt cateva modele (si nu gasesc acum pozele) unele mai lungi (ce varful se prindea de marginea cupolei), altele mai scurte (cu sau fara arc la baza sau simple cu nuca )

Offline Bujie

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 200
Re: Antena radio
« Răspuns #8 : Septembrie 26, 2015, 05:36:20 pm »
Multumesc pentru raspuns Victor.

Offline cristian81

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 95
Re: Antena radio
« Răspuns #9 : Octombrie 03, 2015, 02:57:52 pm »
Stiti cumva de unde pot cumpara astfel de antene radio?  :)

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Antena radio
« Răspuns #10 : Octombrie 03, 2015, 03:37:22 pm »
Noua nu cred ca ai sa mai gasesti, doar din dezmembrari

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Antena radio
« Răspuns #11 : Octombrie 03, 2015, 04:08:35 pm »
Nu se merita sa gauresti masina,sa imbatraneasca garniturile si sa intre apa ,sau pe tabla sa prinda rugina.Iti  iei o mufa de antena  ii legi un fir de preferat nou sa nu fie intrerupt ,conectezi si il tragi pe langa instalatia electrica afara sub capota prins in cleme pana pe langa cutia de aprindere,o sa ai semnal mai bun ca la o antena care se tot balangane si are paraziti.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Bujie

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 200
Re: Antena radio
« Răspuns #12 : Octombrie 03, 2015, 11:09:58 pm »
Multumesc pentru raspunsuri. Cand voi ajunge cu echiparea la stadiul montarii antenei (Doamne cat mai este pana acolo) voi confectiona probabil o antena identica originalului (izolator arc, tija flexibila).Daca toate vor fi in buna regula, promit sa postez schite cotate.