Autor Subiect: Noua lege RCA 2017  (Citit de 4001 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Noua lege RCA 2017
« : Iulie 12, 2017, 11:02:17 am »
https://www.antena3.ro/actualitate/social/a-intrat-in-vigoare-noua-lege-rca-la-ce-trebuie-sa-fie-atenti-toti-soferii-423562.html


De astăzi, 12 iulie, a intrat în vigoare o serie de modificări aduse legii asigurărilor obligatorii de răspundere civilă auto. 

Potrivit observator.tv, principalele modificări identificate de specialiști ce se vor aplica de acum asigurărilor auto obligatorii și de care vor trebui să țină cont toți proprietarii de mașini sunt următoarele: apare asiguratul cu risc ridicat - se va introduce ideea de asigurat cu risc ridicat. Persoanele încadrate la această categorie se vor putea adresa Biroului Asigurătorilor de Autovehicule din România ca să obțină o ofertă de asigurare, iar această instituție va face o ofertă și le va aloca unui asigurător RCA pentru încheierea contractului de asigurare.

La suspendarea contractului RCA vei rămâne fără plăcuțele de înmatriculare - suspendarea la cerere a contractului de asigurare RCA va fi în continuare o posibilitate atunci când este vorba de suspendarea dreptului de circulație al vehiculului sau de imobilizarea acestuia. Totuși, proprietarii vor trebui să depună plăcuțele cu numărul de înmatriculare la autoritatea în cauză, deși acum nu există o asemenea obligație.

Răspunsuri mai rapide la cererile de despăgubire - referitor la soluționarea cererilor de despăgubire, Legea nr. 132/2017 va veni cu o schimbare semnificativă față de regulile actuale. Concret, asigurătorii RCA vor trebui să dea un răspuns ferm în 30 de zile de la data la care cererile de despăgubire sunt înaintate de asigurați. În prezent, OUG nr. 54/2016 este un pic mai permisivă, fiind stabilit că soluționarea se face în 30 de zile de la data înaintării cererii, dar nu mai târziu de trei luni de la data avizării daunei.

Asigurătorii RCA te vor anunța că expiră contractul - o altă noutate în raport cu cadrul legal actual este introducerea obligației asigurătorilor RCA de a-și informa asigurații atunci când contractele sunt pe cale să expire. Mai precis, proiectul de lege dispune că „asigurătorii RCA și intermediarii de asigurări RCA au obligația să informeze asigurații/contractanții cu privire la încetarea contractului RCA și la posibilitatea de reînnoire a acestuia, cu 30 de zile înainte de încetarea contractului RCA”.

Compensarea directă va deveni decontare directă - compensarea directă, ce este prevăzută acum de Ordonanța RCA, va fi redenumită decontare directă. Decontarea directă va reprezenta un serviciu auxiliar de gestionare a daunelor, ce va fi ofertat obligatoriu de către asigurătorii RCA, dar a cărui achiziție va fi opțională pentru asigurați. În momentul de față, compensarea directă este doar un mecanism facultativ de gestionare a daunelor.

Offline Chirvase Dragos

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 965
Re: Noua lege RCA 2017
« Răspuns #1 : Iulie 18, 2017, 09:40:50 am »
Eu din cate inteleg trebuiesc predate numerele la politie odată ce expira asigurarea. Dar cum verifica valabilitatea ei? Vor avea o baza de date sau te amendează dacă te prind in trafic fără? Azi am fost la politie și am întrebat dar nimeni nu a auzit nimic de asa ceva!

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Noua lege RCA 2017
« Răspuns #2 : Iulie 18, 2017, 10:21:15 am »
Dupa multe discutii i-am dat de cap si la nebunia asta. Suspendarea se face la cerere si are cu totul alt inteles decat am concluzionat noi.
Suspendarea se face daca ai o polita valabila. De exemplu, ai o polita valabila si vrei sa o suspenzi pe 2 ani din diferite motive. Faci cerere si RCA-ul inceteaza, urmand sa reiei asigurarea de unde ai ramas. Bineinteles ca asiguratorii au pus si conditii, sa predai numerele ca masura de siguranta pentru ei.

Offline Chirvase Dragos

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 965
Re: Noua lege RCA 2017
« Răspuns #3 : Iulie 18, 2017, 01:43:48 pm »
Ok. Dar dacă valabilitatea poliței expira și nu doresc reînnoirea ei decât după 2 luni spre exemplu, sunt obligat în perioada asta în care nu circul și nu am RCA, sa predau numerele? Pana îmi fac alta asigurare?

Offline sebastian81

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 160
Re: Noua lege RCA 2017
« Răspuns #4 : Iulie 18, 2017, 06:53:33 pm »
 Daca RCA-ul este expirat si nu circuli cu masina, nu gasesc nici o logica in a preda numerele. Daca vrei sa iti inchei o noua polita la un broker intr-o zi de sambata cu valabilitate de duminica, a doua zi, cine iti da numerele inapoi in week-end? Ar fi absurd.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Noua lege RCA 2017
« Răspuns #5 : Iulie 19, 2017, 09:17:08 am »
Ok. Dar dacă valabilitatea poliței expira și nu doresc reînnoirea ei decât după 2 luni spre exemplu, sunt obligat în perioada asta în care nu circul și nu am RCA, sa predau numerele? Pana îmi fac alta asigurare?

Numerele raman pe masina. Daca nu ai RCA/ITP valabil, masina este considerata radiata temporar, fara drept de circulatie.

Offline Chirvase Dragos

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 965
Re: Noua lege RCA 2017
« Răspuns #6 : Iulie 19, 2017, 01:52:11 pm »
Ok, multumesc mult pentru lămurire! :occasion14: Ar fi fost absurd sa predau nr de fiecare data când expira asigurarea. Sau sa aibă mașină RCA non stop în condițiile în care circula ocazional.