Autor Subiect: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?  (Citit de 74694 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« : Iunie 02, 2009, 10:19:09 pm »
Am o mica problemuta, am gasit pe cineva care are un trabi abandonat, treaba e in felul urmator, eu vreau sa il cumpar pentru piese, dar batranul vrea sa stie cum poate sa faca sa o radieze fara sa mai duca la fier vechi sau remat?
Masina are numere noi, e platit impozitul la ea, dar in rest nu mai are nimic, inspectie sau itp, care itp ca nu are nici macar motor pe el, i l-au furat tiganii(asa spune el). Acum, eu am mers, am vorbit cu omu' si el mi-a spus in felul urmator, daca gasesc o posibilitate sa radiez masina fara sa duca ceva la remat mi-o da, eventual sa duca placutele cu serie/...sau cum?
Sfatuiti-ma, cum sa fac?

Offline AlexTrabi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 305
Re: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #1 : Iunie 02, 2009, 10:56:22 pm »
pai ce este atat de greu....o cumperi si de duci la politie...acolo pe la inmatriculari....parca.....si zici ca vrei sa o radiezi....ce mare lucru....nimini nu te obliga sa o duci la remat.....

TRABANTUL NU ESTE O MASINA MICA, ESTE O JUCARIE MARE

Offline Dragos

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 181
  • Go Trabi Go!
    • Pizza Cluj
Re: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #2 : Iunie 02, 2009, 11:04:39 pm »
eu stiu ca trebuie sa faci dovada ca ai dus masina intr-un loc special sau remat ca sa o radiezi definitiv.


Poti sa mergi sa faci contract de vanz-cump, o transcrii pe tine la impozit ... iei ce-ti trebe de pe ea, o duci la remat si o radiezi tu !

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #3 : Iunie 02, 2009, 11:05:11 pm »
asa stiam si eu...dar nenea asta spune ca a incercat asa ceva si i-a spus ala de la politie sa-i aduca dovada,..unde a ajuns masina bla bla-uri...de aia am intrebat si eu aici pe voi..sa fiu sigur pe mine cand afirm ceva, multam frumos de raspuns

Offline Dragos

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 181
  • Go Trabi Go!
    • Pizza Cluj
Re: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #4 : Iunie 03, 2009, 12:03:09 am »
ia ce piese vrei de pe trabantu ala, da-i mosului banii pe piese dupa care ajuta-l sa duca caroseria la remat :(

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #5 : Iunie 03, 2009, 12:23:43 am »
asta e ultima varianta, e hot mosneagu ;))
vrea, ori sa-mi dea mie toata masina cu acte si tot tacamu' ..dar nu mi-a spus ce pret, ori sa imi dea pe piese, dar va dati seama,..pe bucati ajung mai scump...de aia am vrut sa ma interesez care si cum e treaba cu radiatu'...ca sa nu ma mai complic..merg si o radiez cu el, apoi o dezmembrez complet, iau tot ce se poate lua de pe ea, adica, elemente de caroserie geamuri parbrize si ceva de la partea electronica..ce a mai ramas din ea...pret inca nu mi-a spus, a spus sa revin si sa vada cum face cu radierea...
oricum, ms de sfaturi, la toti, am sa vad eu cum fac

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #6 : Iunie 03, 2009, 02:08:47 am »
DECI ... asculta la baiatu ca am ACEEASI problema cu un Renault 5 care am fost atata de DING DING sa nu fac acte vanzare.Asadar: treaba e cum urmeaza. Sunt decat 2 cai si numai doua.
A) Iei masina la tine acasa - trasa ,impinsa etc si demontezi TOT de pe ea.Cand ai demontat,o pui fain frumusel pe o platforma si te duci la REMAT (cred ca si mosu tre sa vina cu tine).Sa aiba actele la el ale masinii.IMPORTANT!!! Pe caroserie sa se citeasca seria sasiu si sa corespunda cu cea din acte. Va da cam 50 RON pe carapace.Bei o bere si la revedere

B) Mosu tre sa mearga la birou radieri si sa ceara radierea cu dovada ca POATE (adica are spatiu ATENTIE la casa ) pe numele lui unde sa o poata (aiurea) depozita dupa radiere.Trebuie sa faca dovada ca are spatiu privat (titlu de proprietate).

Astea sunt cele doua cai. Trec prin acelasi cosmar.platesc de 4 ani un Renault care nu mai exista demult si nu mai dau de urma magarului caruia am vandut.Si am cartea de identitate in ORIGINAL . Statul roman e deosibit de alambicat
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #7 : Iunie 03, 2009, 08:10:32 am »
cred ca aleg varianta b, nu am cum sa il tractez, e doar pe janta, si cum mama cucului sa il tracteZ pana la mine acasa la botosani, l-am gasit aici, pe langa iasi..asa ca pica varianta cu tractatu si nici nu am chef sa fac acte pe numele meu sa umblu aiurea.
o sa vad cum face el radierea aia de care zici tu, ca o tine la curte, desi, are o curte mica dar nu stiu daca e a lui, sta la un bloc cu 1 etaj vreo 4 apartamente is acolo...vedem noi..ideea e ca, sa rezolve el cu radiatu ca eu ma apuc de dezmembrat acolo pe los, in fata casei lui, iar piesele am unde sa le depozitez pana gasesc o masina sa mi le duca acasa, aici unde stau in chirie la iasi am la casa o magazioara aproximativ goala, asa ca imi incap usurel vreo 3 trabiuri desfacute ;))
multumesc frumos de sfaturi.

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #8 : Iunie 04, 2009, 12:10:26 am »
Bai fratii mei...
Din cate stiu eu, se poate si in felul urmator:
1. Faci acte de vanzare -cumparare cu mosul.In actul de vanzare-cumparare, specifici ca masina se cumpara PENTRU DEZMEMBRARE; in urma incheierii actului asta, mosul se duce si o scoate de la Fisc. 
2. Dupa cateva zile, te intalnesti cu mosu, care intre timp si-a scos masina de la Fisc si a completat o fisa de inmatriculare. Fisa asta ti-o da tie. Odata cu fisa, mai primesti si un certificat de radiere, cu care te duci la Politie, duci numerele si cartea si talonul si gata treaba! Tu nu o mai inmatriculezi, deci nici la Fisc nu trebuie sa o mai declari, politia ti-o radiaza...
Dar, mai du-te la inmatriculari la politie si vb si cu garcii aia, ca poate gresesc eu!

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #9 : Iunie 06, 2009, 02:49:24 am »
Eeee!! Ia uite noutate! Nu stiam de faza asta in Contract -PT DEZMEMBRARE.
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #10 : Iunie 10, 2009, 10:20:45 pm »
eu am facut asa de vreo 2 ori in diferite situatii , si nu am mai mers la nici-o politie , masia este radiata de la fostul proprietar si eu nu am mai inmatriculat si declarat la nici-un fisc , si mi-am facut treaba ,deci se poate , il cumperi normal iti da foaia de radiere , si nu mai declari nicaieri nimic , nu e furat , si nu ai complectat nici o fisa de trecere la impozit sau de inmatriculare , si toti sunt fericiti  ;D
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Andrei

  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 392
  • RED 601-84, 601-89, 1.1-90, w201-85
Re: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #11 : Iunie 13, 2009, 03:00:32 pm »
DECI ... asculta la baiatu ca am ACEEASI problema cu un Renault 5 care am fost atata de DING DING sa nu fac acte vanzare.Asadar: treaba e cum urmeaza.....
Astea sunt cele doua cai. Trec prin acelasi cosmar.platesc de 4 ani un Renault care nu mai exista demult si nu mai dau de urma magarului caruia am vandut.Si am cartea de identitate in ORIGINAL . Statul roman e deosibit de alambicat

daca ai cartea in original si nu reusesti sa dai de el, te duci frumos la politie si dai declaratie ca tio furat masina si il dai in judecata , dupa lung proces recuperezi si masina si pagubele , sau ii radiezi masina cu cartea , te duci la politie si daca bine imi amintesc numai cu cartea poti sai scoti masina din circulatie si daca il mai prinde ca circula cu ea ii face dosar...

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #12 : Iunie 13, 2009, 10:33:09 pm »
asa a facut tata , trabi era vandut de fratele meu , si nu mai stia nimic de proprietar ,asa ca dupa destui ani , s-a hotarat sa il radieze ,zis si facut , binenteles avand actele actele in original
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline dtomcat

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 12
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #13 : Septembrie 11, 2010, 08:42:35 pm »
Dar daca - sa zicem - nu vreau sa folosesc masina pentru urmatorii 5 ani (o restaurez, o dezmembrez, o depozitez pe bucati etc.) - practic nu o folosesc ca si pe un autoturism - si fac si dovada unui spatiu de depozitare - In cazul acesta nu mai e oportuna plata impozitului pe auto - se poate radia numai de la circa financiara ?

Eu am cateva masinutze si anii astia chiar nu as avea timp de  ...restaurat . IN acelasi timp nu as vrea sa le duc la fiare vechi - dar nici corect nu e sa platesc impozitul - ca nu circul nici macar 1 cm cu ele  :( .

Am auzit ca in situatia asta se poate radia de la fisc numai - stiti ceva ?

Multumesc de sfaturi si numai bine,

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #14 : Septembrie 11, 2010, 09:12:13 pm »
Nu am mai auzit de asa ceva pana acuma. Sa tin masina in garaj, sa nu circul cu ea si sa nu platesc impozit.
Logica ar fi, dar nu in Romania. Sunt si eu curios daca ar fi realizabil in Romania o astfel de "Scutire" pe acest motiv.