Autor Subiect: Motocicleta mea - Honda XL700V „Transalp” (B-680-HND)  (Citit de 17423 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Motocicleta mea - Honda XL700V „Transalp” (B-680-HND)
« : Ianuarie 05, 2013, 06:35:15 pm »
Să-mi prezint ultima mea achiziție în materie de vehicule. După cum am scris la subiectul cu Dacia mea, am vândut-o să strâng bani de motocicletă. Foloseam motocicleta alor mei la ieșiri cu prietenii și de multe ori ieșeam (prin București) cu Cub-ul care era micuț pentru a ține pasul cu căluții „mai dezvoltați”. Am fost pasionat de la început du stilul enduro-touring sau on-off cum se mai zice. Mi-am dorit să mă pot bucura de drumurile patriei dar și de macadamurile și drumurile forestiere. Chopper-ul părinților nu era ceea ce vroiam eu cu toate că am avut o influență mare la cumpărarea lui în anul 2004. Eu l-am ales dintr-o lungă listă de Choppere (asta doreau ai mei) și am pus degetul pe Honda VT750 C4 din 2004 „Shadow :



Am fost cu motocicleta asta peste tot... am făcut 1000 km într-o singură zi prin țară, am mers pe drumuri de macadam, forestiere și chiar l-am dus în Slovenia (1266 km) într-o singură zi. (14h30). Dar vroiam enduro-touring. Am căutat pe internet și am găsit ceva motociclete în materie de Honda. M-am uitat la Transalpuri din anii 90 care erau mai ieftini (aprox 1800€). Dar mi se pusese pata pe Aprilia Caponord de 1000 cmc. Era mai accesibilă fiiind produsă la începutul anilor 2000 la un preț de 2500€ în stare foarte bună. Am insistat pe suma aceasta și m-am apucat s-o strâng până când au zărit ai mei ceva pe internet... :



Era un Transalp din 2008, ultimul model cu motor de 680 cmc. Anul era 2010-2011. Eu mă uitasem la modelul acesta dar era imposibil pentru mine de atins la prețuri de 5000€ +. Ai mei au insistat pe această motocicleta deoarece eu vroiam Caponordul din Italia iar ei aveau ideea că sunt mânărite de sunt așa de ieftine. Defapt, Aprilia este scumpă la întreținere iar motorul de 1000 cmc consumă minim 8%. De aici și prețurile mai mici pe piață.

Aprilia Caponord (ETV 1000):



M-a întrebat mama mea direct dacă-mi place Transalpul de mai sus ce era de vânzare în Slovenia (ea lucra acolo). Am zis că-mi place mult dar eu aveam numai 1500€ iar motocicleta costa 5000€ cu 7000 km în bord și avea ca dotări, Topcase, suporți side case, crash bar, geam givi mai înalt și cam atât. La noi era la 5000€ același motor cu 30000 km și fără aceste accesorii. Am căzut de comun acord cu mama mea și am decis să cumpărăm Transalpul cu ce bani aveam eu și ce avea și ea + alți bani de-ai mei de mai demult (aprox 2600$). De Paști în anul 2011, am mers în Slovenia pe Shadow și chiar în ziua de Paște, am semnat actele cu proprietarul Transalpului (23.04.2011):



Și Transalpul în fața reședinței lângă Shadow cu care mersesem până-n Slovenia și i l-am lăsat mamei mele (Are A-ul și e pe numele ei Shadow-ul) :



După cum se observă, numerele au fost predate la LPP (R.A.R. - Slovenia, defapt e R.A.T.B.-ul lor dar au și sediu R.A.R. sau ceva de genul...). Era weekend și era închis la înmatriculări dar la începutul săptămânii următoare, am făcut actele la sloveni. Mi-au luat aprox. 60€ și am primit în 4 ore talon pe numele meu (Sloven) cu numere de export și asigurare. Toate aveau termen de valabilitate 1 lună. În aceeași zi mergeam cu motocicleta prin Slovenia!

O să continui povestea cu Romanica noastră dragă pe zilele următoare.
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Lehel

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 762
Re: Motocicleta mea - Honda XL700V „Transalp” (B-680-HND)
« Răspuns #1 : Ianuarie 14, 2013, 09:08:43 am »
Nu pot spune altceva decat: " Vai de capul meu.." In sens bun desigur.. Ai noroc cu parintii si si cu banii..
Sa il folosesti sanatos si fara accidente!  ;D
Pasiunea nu cunoaste limite.
0740-806452

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Motocicleta mea - Honda XL700V „Transalp” (B-680-HND)
« Răspuns #2 : Ianuarie 14, 2013, 02:33:02 pm »
Da... am avut noroc cu banii. Și am noroc cu părinții. Ei sunt pro motor și deci am avut șansa să am mult sprijin din partea lor... de la sprijinul financiar la cel decizional de a-mi lua ceva mai nou și cu mai puțini km. Mulțumesc de urări, asemenea. Poate ne vedem pe 2 roți cândva.
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline GOTA

  • GOTONEL
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 397
  • TRAIASCA TRABY
Re: Motocicleta mea - Honda XL700V „Transalp” (B-680-HND)
« Răspuns #3 : Ianuarie 14, 2013, 02:57:25 pm »
  Drum bun fara evenimente.
     :icon_salut: :icon_thumright:
0747065082

Offline Lehel

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 762
Re: Motocicleta mea - Honda XL700V „Transalp” (B-680-HND)
« Răspuns #4 : Ianuarie 14, 2013, 03:01:01 pm »
Cu mine sigur nu. Mai repede pe 18 roti.. :)

Ai grija cand te duci!  :blob7:
Pasiunea nu cunoaste limite.
0740-806452

Offline leo80

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 630
  • I ♥ TRABI
Re: Motocicleta mea - Honda XL700V „Transalp” (B-680-HND)
« Răspuns #5 : Ianuarie 15, 2013, 09:01:13 am »
O bijuterie  :thumbsup: o motocicleta ptr. toate drumurile
Multi km fara probleme ... si cum spun motociclistii ' asfalt uscat '
"Bine ati venit in Romania ,va rog sa va reglati ceasurile inapoi cu 50 de ani "
Trabi(601S'69) & 1.1'90 & 601S'90 & 601S'85
VwGolf4'1.9TDI'2003
 Kawasaki Z750S 2006
0743176168

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Motocicleta mea - Honda XL700V „Transalp” (B-680-HND)
« Răspuns #6 : Ianuarie 15, 2013, 02:01:02 pm »
O bijuterie  :thumbsup: o motocicleta ptr. toate drumurile
Multi km fara probleme ... si cum spun motociclistii ' asfalt uscat '

Mulțumesc mult de urări. Sunt tare fericit să pot merge pe toate drumurile. O să mai prezint locurile prin care am fost poate vreți să ajungeți pe acolo că tare frumos este. Unele locuri mai accesibile ca altele.  :icon_salut:
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Motocicleta mea - Honda XL700V „Transalp” (B-680-HND)
« Răspuns #7 : Ianuarie 17, 2013, 06:59:51 pm »
Am zis că voi continua povestea și acuma aș avea șansa... încerc s-o fac scurtă...  :tongue3:

După ce am făcut actele, am ieșit (în aceeași zi cu motocicleta la plimbare din Ljubljana la Skofja Loka. A fost super tare acel drum! Era seară deja, mergeam pe drum național (foarte liber că toți sunt pe autostradă) deoarece nu aveam vinietă de autostradă și e și mai frumos. În fine, la câteva zile a venit timpul să plec din Slovenia și să vin în România. Am rămas extrem de impresionat la discuția cu vameșul din partea Slovenă a graniței cu Croația. M-a întrebat „carnet de conducere mister Mortu?”... vorbise în limba mea... eu știam să zic bună ziua și mulțumesc și cam atât, dar el mi-a cerut carnetul în română!... un alt lucru am reflectat foarte bine ca să-mi dau seama de el... aveam și mult timp pe autostrada Croată până-n Serbia. Vameșul sloven o fi vorbit el în RO dar după ce i-am arătat carnetul și pașaportul, m-a lăsat să trec. Aveam o mie de hârțoage la mine care mi le putea cere și totuși n-a întrebat nimic de Transalp. Am rămas cu ideea că în vest, există încredere între organele administrative... poliția vamală avea încredere deplină în cei ce mi-au făcut actele de export.

Am ajuns în RO la vamă, m-au întrebat de pașaport și m-au lăsat să trec fără să mă întrebe de motocicletă...  :dontknow: Credeam că trebuie declarată sau ceva... În fine, am ajuns acasă și a început procesul de înmatriculare... câteva puncte de evidențiat :

1) R.A.R.-ul a fost ok! Mi-au făcut certificat și ITP cu 300 lei parcă... mi-au zis că a trecut cam la limită testul de frână pe spate dar cred că a fost eronat rezultatul că frânează super.
2) După consultarea online a site-ului DRPCIV sau cum îi zice am făcut teancul de acte și m-am dus la poliție... după n ore de stat la coadă, îmi zic că totul e ok dar că trebuie să mă duc la ANAF să iau o foaie care să demonstreze că nu sunt plătitor de TVA...  :dontknow: I-am zis agentului de la ghișeu că pe site nu scrie asta și chiar cu 1-2 zile înainte consultasem lista... a zis că probabil nu e actualizat site-ul... am plecat înjurând și am ajuns la ANAF a 2-a zi că aveau program scurt. Mă duc la ghișeu, explic ce mi-a zis agentul și mi-a cerut carte motocicletei (era în SLO) că vrea să vadă data primei înmatriculări... scria acolo anul 2008 luna X dar a zis „eu nu înțeleg limba asta, duceți-vă la un traducător legalizat...” și mi-a dat jet! Caut un traducător de Slovenă... unul singur în tot Bucureștiul (zicea el - bullshit!), m-a întrebat ce vreau tradus, am zis fața cu data primei înmatriculări... aștept n ore, vine cu o foaie numa față (că n-am specificat față-verso dar îmi convenea ca să iasă mai ieftin), îmi cere 100 de lei și pleacă (avea birou în altă parte traducătorul față de biroul notarial la care mă dudesem și de unde fusese el sunat). Mă uit pe traducere și EXACT dar exact rubrica care avea data de înmatriculare nu era tradusă! E ca la noi cu 1A 2E 5C ca pe permis cu rubrici numerotate și comparam... sărise rubrici insignifiante aparent și pe cea cu data de care-i zisesem că am nevoie. Mă plând la notariat acolo, sună pe traducător, nu răspunde, îmi dau adresa, ard benzina la Cub până acolo, dau peste el în birou, îi zic de greșală, bagă Google Translate și-mi face data pe foaie... semnătură avea de la notariat dar a trebuit să mă duc din nou ca să semneze ăia iară pe exemplarul cu data... benzina mea, timpul meu. Mă duc la ANAF... închis. Mă duc ziua următoare, las documentele, întreb când sunt gata că vreau să ajung la poliție. „Nu sunt gata azi că directorul are program scurt și doar el semnează...” Mii de draci, mă duc acasă cu draci... mă duc Luni, nu era semnat, mă duc Marți, nu era semnat (ziseseră că Marți e semnat), Miercuri iau drăcia de ANAF și mă duc la poliție... totul ok, în 2 ore aveam nr și talon. Tot procesul a durat 7 zile în cap! Slovenia = 4 ore în cap!

Chiar cum am ajuns de la Întâlnirea Trabi de la Sibiu de acum 2 ani, a trecut un amic pe la mine Duminică 22.05.2011 să-mi dea cadou de ziua mea... îmi luase kit de încălzire în ghidon! Ne-am apucat de tras de manșoane ca nebunii până le-am scos și am reușit să punem kit-ul. :



În vara lui 2011 nu am făcut decât să trag tare la Trabi cu motorul deoarece Sibiu 2011 a fost ultimul răgaz al ambielajului meu... Aici vedem Transalp-ul la datorie cu Top Case-ul plin de piese de motor de Trabant în curte la Ursuleac și-l vedem pe Dl. Rafail în acțiune cu B-98-EXE-ul lui din dotare :



Prima ieșire adevărată a fost pe 01.10.2011... am început sezonul cum trebuie, cam târziu, cu o tură de Transalpina... că doar e Transalp :



Am fost cu Tata (el pe Shadow). Am stat în Petroșani și Atty a vrut să ne vedem dar nu am reușit. Ne-am întors pe valea Jiului... a fost extraordinară plimbarea aceea de 2 zile!

O altă ieșire cu moto a fost pe data de 04.12.2011... imediat după întâlnirea Trabi de la București, am profitat de căldura de afară și am ieșit la Comana :



Am mai fost eu prin Pădurea Băneasa intrând peste o dună special făcută ca să nu poți intra dar Transalpul a reușit să treacă peste... și ilegal m-am dat prin pădure. Data de 18.12.2011:



Am ieșit cu Joe la Comana când era mai cald pe afară că nu mai puteam fără moto... Era pe la sfârșitul lui Februarie, începutul de Martie 2012... erau munți de zăpadă pe marginea drumului dar drumurile uscate... cât de cât. Poze la destinație :



Prin garaj pe lângă Trabi (10.03.2012) :



Apoi am fost la Barajul Paltinu într-o nebunie cu Pater în noaptea dinspre 31.03-01.04.2012... și nu e păcăleală! Am făcut un frig amândoi de nu prea mai știam de noi... plecați pe la 21:?? și pe la 1-2 noaptea eram în Câmpina la benzinărie să mai punem ceva benzină și să venim acasă :



De sărbătorile de Paști ale anului 2012 am mers cu Transalpul în Slovenia! O aventură pe cinste! Nu am poze de pe drum și nici filmulețe... are tatăl meu dar nu știu pe unde... a plouat întruna! Eram la Craiova pe centură și deja aveam apă în bocanci de nu mai știam ce să fac! Pe defileul Dunării stăteam să mă gândesc cum ajung întreg în Ljubjana... mai aveam de mers 800-900 km și deja încercam să mă mobilizez și să mă reglez la picioare... S-a oprit ploaia la intrare pe Autostrada de Belgrad și mi-am schimbat șosetele și încălțările cu unele sub gleznă... deci erau ultimile încălțări și tot înnorat era. Prin Croația, ploaie torențială! Mergeam cu 130 km/h cu picioarele pe Crash Bar ca să nu mă ud la picioare dar îmi stătea la fund apa în acea poziție... aveam pantaloni impermeabili și am preferat să stau așa... abia prin Slovenia s-a mai lăsat ploaia... am ajuns destul de ud dar la picioare eram ok cât de cât. Nu am răcit. Am mers cu Transalpul la Sloveni că vroiam să-mi schimb cauciucurile și la noi nu am găsit ce vroiam. Ei mi-au făcut un preț bun acolo și am zis că mă și plimb 1266 km până acolo într-o zi... + ce drumuri am făcut și încă 1266 km întors... am mers ceva. Urmează Slovenia.
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Motocicleta mea - Honda XL700V „Transalp” (B-680-HND)
« Răspuns #8 : Ianuarie 17, 2013, 07:40:20 pm »
Adusesem Transalp-ul la el acasă... Înapoi unde semnasem actele cu un an în urmă!  :blob7: (20.04.2012) :



Am plecat în Bezigrad la cămine și pe urmă am mers la BTC (mare centru comercial în Lj) să caut ceva de încălțat de moto... :

Transalp prin Ljubjana Bezigrad-BTC

În parcare la BTC în spatele Twingo-ului mamei mele :



Pe 01.05.2012, am făcut revizia la Trans și am schimbat Mezeler-urile Tourance cu Michelin Anakee 2... mi-au prins mai bine top case-ul și nu știu ce au mai verificat s-a schimbat total motorul cu cauciucuri mai bune :



Am ajuns bine în RO... și am făcut o ieșire într-o zonă pe care n-o mai văzusem... am fost spre Giurgiu pe râul Neajlov pe data de 05.06.2012 :



Eram cu Tata (Shadow) și cu un coleg de generală (Marauder) cu care am ieșit des pe urmă, aceasta fiind prima ieșire a noastră pe motociclete (abia terminase cu actele).

Pe urmă am mers la VTM la Râșnov pe data de 16.06.2012. După raliu, am zis că suntem aproape de Plaiul Foii și am decis să tragem o fugă... am mâncat de am spart! Mult și bine!!! Cu colegul de generală, prietena lui și Joe :



Chiar merită mers aici să mâncați... eu mergeam cu Trabi de la București în plimbare până aici... mâncam și veneam.  :P  =))

După incident (Logan vs. UHV), am mers la Lacul Sf. Ana (07-08.07.2012). A fost ceva organizat de clubul din care face colegul meu parte... am mers din București pe Cheia, Brașov și ajunși la Sf. Ana, am ridicat „catedrala” și ne-am făcut de cap... o baie în lac, grătar până târziu, etc. A doua zi am plecat și am decis cu colegul să facem Transfăgărășanul dinspre Făgăraș spre Curtea de Argeș :



A fost prima dată când am ieșit cu un club organizat și tot cu ei am mai ieșit... a fost super...
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Lehel

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 762
Re: Motocicleta mea - Honda XL700V „Transalp” (B-680-HND)
« Răspuns #9 : Ianuarie 17, 2013, 08:00:03 pm »
Ce fain..locuri frumoase!


P.s O sa fac si eu un topic cand va veni timpul cu calatoriile mele dar nu cu motocileta ci cu camionul. Cu multe poze!
Pasiunea nu cunoaste limite.
0740-806452

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Motocicleta mea - Honda XL700V „Transalp” (B-680-HND)
« Răspuns #10 : Ianuarie 18, 2013, 08:12:43 am »
Frumoasa poveste :hello2:

Offline GOTA

  • GOTONEL
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 397
  • TRAIASCA TRABY
Re: Motocicleta mea - Honda XL700V „Transalp” (B-680-HND)
« Răspuns #11 : Ianuarie 18, 2013, 08:27:34 am »
 Frumos. :wav:
    :icon_salut:
0747065082

Offline leo80

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 630
  • I ♥ TRABI
Re: Motocicleta mea - Honda XL700V „Transalp” (B-680-HND)
« Răspuns #12 : Ianuarie 18, 2013, 08:40:01 am »
 :thumbsup:
Frumos , intradevar aventura pe 2 roti  ... multi km si mai departe fara probleme  :icon_salut:

astept si eu sa ma apuc de aventuri pe 3 roti  :laughing7: , deocamdata numai in curte si in garaj  :tongue3:
"Bine ati venit in Romania ,va rog sa va reglati ceasurile inapoi cu 50 de ani "
Trabi(601S'69) & 1.1'90 & 601S'90 & 601S'85
VwGolf4'1.9TDI'2003
 Kawasaki Z750S 2006
0743176168

Offline otty92HD03WPC

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 636
Re: Motocicleta mea - Honda XL700V „Transalp” (B-680-HND)
« Răspuns #13 : Ianuarie 18, 2013, 11:26:46 am »
Foarte fain, eu mai astept asemenea povesti si pozee !
Attila

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Motocicleta mea - Honda XL700V „Transalp” (B-680-HND)
« Răspuns #14 : Ianuarie 18, 2013, 06:44:27 pm »
Am omis o super plimbărică! Pe data de 28.04.2012 am fost la Buila Vânturărița cu Joe și amicul cu manșoanele încălzite... el pe Aprilia Pegaso 650 1996 și eu pe Transalp cu Joe... E superbă rezervația și se poate ajunge și cu mașina.  :blob7:

Plecarea din București :



La Vâlcea, am făcut provizii... cozonaci Boromir și multe alte bunătăți... :



Pe drumul de cabană la Buila, a trebuit să trecem un râu pe care l-am mai trecut eu pe Shadow dar era August... acuma fiind Aprilie, apa era super mare și m-am cam speriat... mă apucasem să mai scot haine de pe mine ca să nu mă ud chiar tot  :P :



Un filmuleț cu treceri prin râu... amicul cu Aprilia nu se mai sătura! :

Buila Vânturărița

După ce am trecut de râu, am ajuns teferi la cabană unde eu am început să mă usuc. Un mic picnic și am plecat să ne plimbăm pe canion :



Nu știu cum de am omis experiența de la Buila. Super zona! Merită mers și stat acolo dar e greu cu cazarea... e destul de mică cabana iar condițiile sunt minime. E loc de cort. Superb!
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html