Autor Subiect: Zgomote in mers Trabant 1.1  (Citit de 3548 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Kry_M

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 74
Zgomote in mers Trabant 1.1
« : Octombrie 07, 2016, 08:20:12 pm »
In timpul deplasării aud niste zgomote cumplite din partea stinga fata de parca s-ar rupe ceva nu alta in momentul in care trec peste denivelari. Orice fel de denivelari iar daca drumul are mici denivelari chiar line face un zgomot greu de trecut cu vederea.
Dupa ce am vizitat un service mi-au sugerat schimbarea amortizoarelor..am fost de acord desi nu eram convins ca aceasta era de fapt problema, noroc ca nu au gasit nici o serie pe amortizoare ca asa fără serie nu au putut comanda amortizoarele.
Cautind pe net, si studiind am încercat prin metode empirice amortizoarele si au reiesit încă functionale. Apoi am căutat in alta parte problema si am gasit faptul ca rulmentul din capul telescopului avea joc mare iar traiectoria descrisa de capul telescopului nu era una circulara. Am cumpărat de pe forum doua amortizoare cu totul dar prin schimbarea rulmentului din capul telescopului nu am rezolvat decit problema traiectoriei circulare, zgomotul este încă acolo !!!!
Întrebare: Cum testez acesti rulmenti ? Sau de unde găsesc de cumpărat o pereche NOI !!! Ca de 3 luni mă chinui cu aceasta problema si încă nu am rezolvat-o.
Faza cu cauta pe net de polo...nu ajuta, as cumpara toate bucsele si toate măruntaiele de pe acolo numai sa rezolv odata aceasta problema ce mă dispera. Iar asa zisi mecanici din mirificul oras Resita is habarnisti ! Rog un user cu experienta sa mă ajute in identificarea reperelor sa le pot achizitiona si sa scap de aceasta problema !
Multumesc.
Trabantist pasionat

Offline Bong

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 479
    • http://low-society.com/
Re: Zgomote in mers Trabant 1.1
« Răspuns #1 : Octombrie 08, 2016, 02:00:44 am »
original, trabi-ul meu, care părea să aibă amortizoarele originale la cât de moarte erau, nu avea deloc rulmenți. punct. i-am pus eu ulterior de Logan că au intrat la fix pe suspensia actuală.

vezi să nu fie pivotul.
If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Offline Kry_M

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 74
Re: Zgomote in mers Trabant 1.1
« Răspuns #2 : Octombrie 08, 2016, 11:51:01 pm »

Asta am gasit eu in capul telescopului in loc de rulment ! Acolo de jur împrejur nu cred sa vina bile deoarece materialul acela este un plastic ceva rezistent la frecare..din ce vad eu acolo nu prea are ce sa fie defect sau uzat...dar si mai ciudat este faptul ca acest lagăr sa zic asa nu împiedică deplasarea stinga dreapta doar oferă o suprafata de contact gresata ce permite rotirea libera. Acest lagăr poate fi înlocui cu un rulment ? Deasupra peste capacul metalic era încă o piesa metalica sub forma unui con. Acel con apoi prin intermediul unei piese de cauciuc este fixat de sasiul masinii iar deasupra vine o piesa metalica ce vine cu o piulita strinsa de sasiu prin partea superioara. Acele piulite si capacele sunt vizibile la ridicarea capotei. Exact care dintre aceste piese au fost inlocuite cu piese de logan ? Multumesc.
Trabantist pasionat

Offline iulian1andrei

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 570
Re: Zgomote in mers Trabant 1.1
« Răspuns #3 : Octombrie 09, 2016, 12:05:14 pm »
Trabantul 1.1 original nu are rulmenti,  are sistemul din pozele de mai sus.  Eu am reconditionat amortizoarele de ma 1.1 dar tot mai e putin zgomot in viraje,  pentru ca se uzeaza capacul de sus al amortizorului,  care contine simeringul si o bucsa, ducand la joc al tijei de amortizor. Uzura e mai mare, daca tija prezinta zgarieturi.  Solutia este amortizor nou sau bucsarea capacului de la cel vechi,  daca permit dimensiunile.

Offline Kry_M

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 74
Re: Zgomote in mers Trabant 1.1
« Răspuns #4 : Octombrie 09, 2016, 04:14:28 pm »
In concluzie tot amortizoarele pot fi de vine si la mine ?? Ok daca vreau NOI de unde sa cumpăr ? Nu au nici o serie pe ele iar din documentatia de pe site nu am reusit sa găsesc echivalente ...nici cei de la service nu au gasit...am scris mai sus. Pentru cultura mea generala ce tip de amortizoare sunt cele originale ? Si pe ce masini au mai fost montate ?
Multumesc de informatii.
Trabantist pasionat

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Zgomote in mers Trabant 1.1
« Răspuns #5 : Octombrie 09, 2016, 06:54:08 pm »
-stiu ca cineva ( un fost coleg), cumpara amortizoare , dand dimensiunile dorite , si gasea orice fel de amortizor , el le cumpara de pe un sit din america , pentru jeep-uri, dalea modificate
-masori lungimea tevii, a tijei care iese , diametru la ambele , apoi prinderea de jos , cam tot ,si intrebi la cei specializati , trebuie sa gasesti
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Bong

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 479
    • http://low-society.com/
Re: Zgomote in mers Trabant 1.1
« Răspuns #6 : Octombrie 09, 2016, 07:32:13 pm »
eu am înlocuit suspensia originală. la mine e mai amplă modificarea. faza cu rulmentul de logan era așa ca fapt divers. vroiam să mă laud că am pe rulment :)) . cum a mai zis un coleg, ceea ce ai pus tu în poze e original. mai dă-i un deget de vaselină. amortizoarele se pot recondiționa. nu costă mult. avem un coleg pe forum la Câmpulung Muscel care face spre exemplu. asta dacă sunt amortizoarele. eu tot zic să te uiți la pivoți sau la bieletele de direcție.

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!