Autor Subiect: antifonare plafon  (Citit de 6417 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Cristy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 380
    • Site Personal
antifonare plafon
« : Decembrie 10, 2009, 01:45:54 pm »
 Sal, am si eu o intrebare: si-a pus cineva burete d-ala de parchet, dar de 1cm, pe plafon ? si mochetat peste.
 Vreau sa pun pe jos pasla de 1 cm si poate si pe plafon. Voi cum le-ati izolat fonic sa zic?

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: antifonare plafon
« Răspuns #1 : Decembrie 10, 2009, 02:16:17 pm »
burete de parchet?
nu am pus dar nici nu cred ca as pune..sa-ti spun si de ce..
ala nu prea lasa sa treaca aerul si te vei trezi ca o sa ai numa udeala, apa dedesubt...
la trabica al meu, inainte gaseam sub pasla aia originala ud..dar nu ud..ud asa serios...ca stroceam de apa pasla aia..
dupa ce l-am antifonat bine bine..si pe afara si pe inauntru, am pus inapoi pasla aia si mocheta originala(maro)
ei bine, acum nu mai am nici-o udeala..nu mai face condens...
poate ca buretele ala care vrei tu sa il pui o fi bun pentru plafon..dar pentru podea..nu prea cred..
parerea mea :D

Offline dragosdks

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 169
  • BC 03 KKB
Răspuns: antifonare plafon
« Răspuns #2 : Decembrie 10, 2009, 05:34:05 pm »
Uite cum am facut eu:


Izoleaza foarte bine. Mai inainte am avut doar jumatate de plafon acoperit cu burete din asta si am observat ca unde era acoperit cu burete, umezeala ramanea pe dinafara cupolei, iar unde nu era acoperit cu burete, umezeala ramanea pe dinauntru.
Plus ca are un aspect placut. Seara cu un neon albastru aprins lumineaza toata masina si nici nu deranjeaza la ochi.

Bafta ;) si spor la treaba  :D
Trabant 601 - 1979
YIM: dragosdks
tel: 0754 923 106

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: antifonare plafon
« Răspuns #3 : Decembrie 10, 2009, 05:43:32 pm »
Eu nu as izola plafonul decat dupa o TEMEINICA documentare. de ce ? pt ca daca nemtii voiau cred ca il izolau. Insa tind sa cred faptul ca duroplastul acela ... hmm are niscaiva comportari diferite. In mod sigur cineva de aici are plafonul izolat. Il invit sa se exprime 9plusuri si minusuri) ,tehnologie si daca se poate costuri.
ideea e buna pt ca se realizeaza un transfer destul de mare prin cupeu. parca s-a mai discutat problema asta... ma insel oare ? cred ca nu . o sa verific
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Andrei

  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 392
  • RED 601-84, 601-89, 1.1-90, w201-85
Răspuns: antifonare plafon
« Răspuns #4 : Decembrie 11, 2009, 01:36:28 am »
si eu vazut facut la multa lume sa dezlipit si a inceput sa arate destul de urat, si eu am sa pun ceva izolatie termica pe plafon, dar doar dupa ce termin instalatia audio si de tras fie in portbagaj ca sa pot umbla la santul pe unde is trase firele, altfel banuiesc ca imi ramane prea putin loc de manvere pe acolo si nu ma apuc

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Răspuns: antifonare plafon
« Răspuns #5 : Decembrie 11, 2009, 10:31:31 am »
Das  auto

0733825596

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: antifonare plafon
« Răspuns #6 : Decembrie 14, 2009, 01:41:13 pm »
ei spun ca nemtii au lasat trabi asa , sa fie si destul de ieftin sa isi poata lua oricine , altfel crestea pretul , dar asa cum sunt din fabrica , fiecare isi face ce vrea , in functie de finante si dorinte , si gusturi , si nu au gresit  :)
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline otty92HD03WPC

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 636
Răspuns: antifonare plafon
« Răspuns #7 : Iunie 28, 2010, 11:19:06 am »
Uite cum am facut eu:


Izoleaza foarte bine. Mai inainte am avut doar jumatate de plafon acoperit cu burete din asta si am observat ca unde era acoperit cu burete, umezeala ramanea pe dinafara cupolei, iar unde nu era acoperit cu burete, umezeala ramanea pe dinauntru.
Plus ca are un aspect placut. Seara cu un neon albastru aprins lumineaza toata masina si nici nu deranjeaza la ochi.

Bafta ;) si spor la treaba  :D
poti sa imi spui si mie te rog cu lai lipit? tu de cata vreme il ai asa ? nu vreau sa  il lipesc cu mai stiu io ce gasesc si dupa o vreme sa imi cada in cap .multumesc
Attila

Offline Hunor

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 953
Răspuns: antifonare plafon
« Răspuns #8 : Iunie 28, 2010, 02:57:45 pm »
Şi eu am lipit aşa ceva pe plafon, şi îţi pot spune să NU lipeşti cu silicon!!! Că peste un an o să cadă.  ;)

Offline otty92HD03WPC

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 636
Răspuns: antifonare plafon
« Răspuns #9 : Iunie 28, 2010, 04:51:25 pm »
nu o sa lipesc cu silicon tocmai de aceea am intrebat  cu ce ar fii  indicat sa lipesc si sa fie si durabil sa nu ma trezesc cu toata sandramaua in cap
Attila

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: antifonare plafon
« Răspuns #10 : Iunie 29, 2010, 12:17:53 am »
cred ca body 999 ar fi ideal , inca ar fi prea lipit, partea nasoala este ca va trebui tinut cumva , nu stiu daca va sta singur ,pana se usuca
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline otty92HD03WPC

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 636
Răspuns: antifonare plafon
« Răspuns #11 : Iunie 29, 2010, 12:17:13 pm »
da cred ca  aia  va fii solutia si ca sa stea ma gandesc sa  pun  niste bete mai flexibile bagate in dungile din lateral  sau sprijinit cu cv de jos .cat costa o cutie de boby 999?
Attila

Offline Cristy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 380
    • Site Personal
Răspuns: antifonare plafon
« Răspuns #12 : Iunie 29, 2010, 12:19:41 pm »
30 Ron cutia

este destul de groasa solutia, cred ca este destul timp ca sa dai pe tot plafonul un strat subtirel si apoi sa pui materialul.... pe urma pt. uniformizare eu cred ca ar merge dat cu un trafalete d-ala mic. Parerea mea  ;D


eu cu o cutie am lipit toate aripile si am dat pe la toate imbinarile.... iti ajunge destul.
« Ultima Modificare: Iunie 29, 2010, 12:22:57 pm de Cristy »

Offline otty92HD03WPC

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 636
Răspuns: antifonare plafon
« Răspuns #13 : Iunie 29, 2010, 12:21:21 pm »
super iefti  si plus ca mai  tre sa dau si aripile jos ca imi este cam copt in jurul oalelor fata  cred ca o sa imi ajunga o cutie pt toata treaba
Attila