Autor Subiect: Gresare pivoti  (Citit de 5888 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Gresare pivoti
« : Aprilie 23, 2010, 09:35:05 pm »
  Dupa ce m-am chinuit o groaza de timp sa fac si eu rost de un gresor de doamne-ajuta (ori curgea aiurea, ori se spargea furtunul, ori capul de gresor pierdea presiune...), acum  am dat peste o alta problema: vaselina care intra prin gresorul pivotului nu ajunge chiar unde trebuie. de exemplu, si la pivotul superior si la cel inferior, eu stiam ca vaselina trebuie sa iasa si pe deasupra si pe dedesubt ca sa stii ca s-a uns cum trebuie. ori la mine nu a iesit decat prin partea de jos. gresarea facuta cu masina ridicata, fireste.
   a doua chestie este vis-a-vis de piesele unguresti folosite la raconditionarea pivotilor (bucsile, burdufii si inelele de cauciuc). despre bucsi nu ma plang inca, dar burdufii aceia (niste "caciulite" de cauciuc care vin peste suruburile inferioare care strang pivotii) s-au deteriorat deja - in numai 3 luni - in asa masura ca, la pomparea vaselinei, pica de pe montura lor. Ce este de facut? Putem gasi un inlocuitor mai rezistent? am gasit asa ceva pe un site:
Free Image Hosting by ImageBam.com. din cate inteleg, vine in locul chestei aleia de cauciuc. noi avem asa ceva pe piata? sau asemanator? la voi cum e cu gresarea?   si nu in ultimul rand, tot legat de cauciucuri unguresti, bineinteles ca si inelele care vin la imbinarea intre pivot si bucsa s-au rupt, astfel toata mizeria intra si roade mai repede bucsa... solutii?

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Gresare pivoti
« Răspuns #1 : Aprilie 25, 2010, 02:21:35 pm »
Probabil s-a adunat multa mizerie. In timp ar fi bine sa desfaci si sa vezi ce se intampla. Cat privesc piesele unguresti, nu avem ce face. Un releu de incarcare pus acum o luna , astazi a cedat :(

Offline MishuL

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 361
Răspuns: Gresare pivoti
« Răspuns #2 : Mai 07, 2010, 09:32:02 am »
Desfa, curata bine de mizerie si rugina, curata gaurelele in care intra ungatoarele, probeaza ungatoarele singure, infipte in varful tekalemitului (dar zici ca intra vaselina deci sunt bune)- cu ocazia asta vezi si ce jocuri ai acolo.
Pt caucioace, o singura solutie: fuga la scrap cat inca mai exista masini duse la "rabla" si recuperate caucioace originale.
Männer aus Stahl fahren Autos aus Pappe!

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: Gresare pivoti
« Răspuns #3 : Iunie 29, 2010, 12:38:00 am »
cum este capacul din poza , ala alb , asa avea tata la trabi al lui , care il luase cu numere de germania , era adus de la masa , atunci prin anii 90-92 , dupa revolutie si fabricatia trabiului era 88, deci doar cati-va ani, avea la bord cam 20 de mii de km , consuma 5 la suta si in oras si in afara lui , si fugea ff bine , imediat prindea 80 la ora , revenind la topic , poate sa il legi cu un tais,sau soricel cum se mai zice , poate nu mai cade, problema e ca si santul de pa pivot este mic , si daia tinde sa iasa repede, si parca am vazut la wartburg exact la fel la pivoti, ca unele piese mai merg (intrerupatoare faruri )
« Ultima Modificare: Iunie 29, 2010, 12:39:57 am de remi »
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Gresare pivoti
« Răspuns #4 : Iunie 29, 2010, 12:50:16 am »
dupa ce stiu eu la pivotul inferior e o "jmecherie" la motaj (vezi manualele) adica are o gaura in el de gresare. daca nu s-a montat corespunzator ... poti gresa pana la calendarele grecesti .. tot degeaba. la cel superior e alta "povestelnita" .. vaselina va intra deoarece are cele 4 canale(e nitel diferit).
In legatura cu "caciulitele" aparatori ... nu vad stressul ...  Am pus si io made in HUN = vai de ele ... au cazut etc. taie o punga tare ,pune-o in 4 si strange bine cu "soricelul". e canalul foarte ingust ... nu va tine doar acea guma.
nu te stresa  ... ideea DE BAZA este : sa aiba ungere si sa mentina vaselina acolo .
vine televiziunea sa te filmeze sub masina ? nu . am incercat si eu diverse insa metoda asta e cea mai OK daca nu ai altele la indemana.
« Ultima Modificare: Iunie 29, 2010, 12:53:37 am de Gusteru »
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Gresare pivoti
« Răspuns #5 : Iunie 29, 2010, 01:09:32 am »
   Treaba ca ca pana acum nici n-am gasit un cap gresor ok, cara sa nu scuipe pe langa! Am luat vreo 3 cu totul, din trei locuri diferite si tot cam degeaba ca nu etanseaza bine pe capul ala infiletat (o fi prea mic si trebuie ceva potrivit de mic, nu stiu!)  Acum, in ceea ce priveste pozitionarea bucsilor de pivoti, nu prea am fost atent, sincer. Am observat gaura aia si, initial, am pozitionat bucsa cu gaura in directia gresorului, dar nu pot spune daca s-a mai invartit pana am batut-o sa intre in pivot (na, bucsi unguresti; am luat 3 seturi sa pot pune unu' singur pe masina!) Ar mai fi varianta sa merg la un service, sa dau 10-15 lei la un mecanic si sa-mi greseze pivotii! Ca doar n-o fi mai scump, nu? sunt 4 gauri mari si late si trebuie ridicata masina pe elevator! Mare branza! Dar, daca tot am ajuns si aici, stie cineva tarife pt gresare? Doar fata, fara caseta! Numai bine si multumesc de raspunsuri, remi si gustere!

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Gresare pivoti
« Răspuns #6 : Iunie 29, 2010, 08:18:38 am »
    am batut-o sa intre in pivot (na, bucsi unguresti; am luat 3 seturi sa pot pune unu' singur pe masina!)
Nu se bate. Bucsile trebuie alezate cu o pila rotunda, pana intra fest (rotire stanga-dreapta) ;)

Offline Cristy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 380
    • Site Personal
Răspuns: Gresare pivoti
« Răspuns #7 : Iunie 29, 2010, 09:16:35 am »
 Iti fac o mica oferta  :P :P in weekend aduce taica-meu de la munca un gresor (defapt altul, ca primul scapa pe langa)... si te astept pe la mine pe la curte (zona Laromet) si iti greseaza el pivotii, gratis... de aia 10-15 Ron sa bagi benzina  :P :P
« Ultima Modificare: Iunie 29, 2010, 09:21:01 am de Cristy »

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Gresare pivoti
« Răspuns #8 : Iunie 29, 2010, 02:59:04 pm »
batute risti sa le crapi si sa nu iti dai seama. se ia cu alezor cum ti-a zis viorel. de aia mai bine la un atelier cat de cat. bafta
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Gresare pivoti
« Răspuns #9 : Iulie 04, 2010, 11:54:55 pm »
   Multumesc pe aceasta cale membrului "Cristy", care mi-a gresat pivotii!  :P (asta, in alte contexte, poate sa fie o fraza duioasa rau!!! :D )