Autor Subiect: Salut!  (Citit de 4709 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline matei-traby

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 191
  • În căutare de bolid ;)
Salut!
« : Martie 11, 2017, 10:50:01 pm »
 Salut trabantiști! :hello:
 Mă numesc Matei, locuiesc în București, am 13 ani, și evident, sunt un mare pasionat de Trabanturi  ;). Eu am făcut cunoștință cu Trabantul pe la 10 ani; dar să începem cu începutul:
 Pe la 5-6-7 ani (nu prea mai știu) o prietenă de-a mamei ne-a dat niște casete cu Stan și Bran, la care ne-am uitat. Acolo am văzut  mașini vechi, telefoane, haine vechi, etc., lucruri care mi-au atras atenția. Dovadă este faptul că am acasă mașină de scris pe care o folosesc cu orice ocazie (acum lovesc cam tare tastele laptop-ului :hiding: ). Astfel, mi-a sărit în ochi Trăbănțelul cel cam neîngrijit (acum ajuns destul de rablă :crybaby2: :( ) din cartier. Eu nu știam ce marcă e, dar l-a recunoscut mama, așa că atunci când am ajuns acasă l-am căutat pe net... și de aici restul poate fi intuit. :blob7: :toothy10: :laughing7:
 După ce o mătușă și-a luat un alt calculator, cel vechi revenindu-mi mie, mi-am făcut cont pe TrabyClub.Și acum m-am hotărăt să scriu, sunt ceva topic-uri la care mi-aș putea da cu părerea (sau aș putea întreba).
 Între timp, acum un an, am primit o machetă de Traby de Crăciun, pe care m-am grăbit să o asamblez și care arăta similar cu cea din cartier (insa varianta combi crem ). Ei bine, a arătat așa pînă când cățelușa mea, Cristela (era mică ; vre-un an și ceva ) s-a supărat că am plecat la bunica fără ea și mi-a dat-o jos de pe raft :o ??? :-X :'( :icon_pale:, târând șasiul sub pat. La Crăciunul ăsta mi-a adus Moșu`alta, pe care am lucrat-o ca la carte :icon_thumleft:, și pe  care o voi prezenta la topicul respectiv :icon_king: ;D.
 Alte detalii: iubitor de România (patriot), iubitor de istorie și dreptate, filme și lucruri vechi, nu prea o am cu tehnologia „modernă” (deloc cu jocurile pe PC  :hiding: ), religios. :downtown: :angel7: :icon_king:
 Lucruri pe care nu le suport: distrugerea patrimoniului+lucruri vechi+Trabant (nu suport distrugerea lor, să nu comfundăm ) ,vânzătorii de țară/produse de calitate proastă, tăierile ilegale de păduri, bășcălia, golanii (+subcategorii sau categorii conexe), repetarea  de sute de ori a aceleși reclame, insa cel mai mult mă supară programul RABLA :sad3: :icon_puke_l: :violent5:, plus altele asemenea.
 Mă bucură că există atâția iubitori de trabant (forumul e destul de mare), și cred că trebuie să depunem efort pentru a ne extinde, și pentru a salva cât mai multe Trabi-uri (și alte mașini/lucruri vechi/clasice). Am ceva idei și pentru facilitarea utilizării forumului, de exemplu existența posibilității de a vedea toate subiectele necitite, nu doar cele în care s-a postat de la ultima vizită  :protest:, sau existența unei benzi în care să apară toate sondajele, evenimentele și excursiile, pentru că se pare că mulți le ratează :-[ .Ideile mele. Voi detalia la secțiunea specifică.
 Până atunci Doamne ajută, sănătate, și cât mai multe drumuri cu Trăbănțelul fără incidente nedorite!
 :) :wave: :sign13:

Offline ionescu marius

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Salut!
« Răspuns #1 : Martie 11, 2017, 11:47:45 pm »
mtei salutare tot din bucuresti te salut si eu .
ne bucuram ca esti un mic faan trabi peste citi va anii sa vedem trabii tau sucess !
Ionescu marius

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Salut!
« Răspuns #2 : Martie 12, 2017, 06:51:54 pm »
bine ai venit , bucurosi de membrii noi si asa tineri , cred ca esti cel mai tanar din peste 1000 de membri , nu rata intalnirea din luna viitoare 8 aprilie orele 10-13 , nu ar fi rau sa fi mai devreme
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline matei-traby

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 191
  • În căutare de bolid ;)
Re: Salut!
« Răspuns #3 : Martie 12, 2017, 08:14:03 pm »
Mulțumesc mult de primire!
Am aflat de paradă , vin ;) . Nu am mai văzut o paradă Traby  până acum.
Azi am trecut în schimb pe la marginea Bucureștiului dinspre Trafic Greu și am văzut un Trabant combi alb, pe care era ceva scris, cu două dungi care încadrau scrisul, deasupra și dedesubtul scrisului. Nu prea era îngrijit, dar era condus de cineva cu bască maro, care părea să aibă ochelari.Ieșea dintr-o parcare. Eu nu prea am văzut Traby-uri  pe  stradă, când văd unul e un eveniment. De-a lungul timpului am văzut Traby-uri în următoarea ordine : trabi normal ,galben, puțin îngrijit ; traby combi, alb , mediu îngrijit (pe ăsta l-am  văzut de două ori) ;Trabi 1.1 alb, proaspăt spălat, vopsit, bine îngrijit. Clar, să văd unul (pe stradă) e un eveniment.Abia aștept întâlnirea de pe 8 aprilie.;) Deci doar trei ore va dura ? Sunt curios.:)
Da, și eu abia aștept să -mi iau Trabi-ul meu, și totuși cred că trebuie să mă bucur cât pot de copilărie, fiindcă aceasta nu se mai întoarce. Și cred că sunt unul dintre puținii de vârsta mea care s-a prins de asta. Evident, cum iau carnetul, iau și Trabantul, nu se pune problema să nu.
Până atuncea, să fim sănătoși, și cât mai multe drumuri fără incidente nedorite! ;D :)
PS Am văzut că au fost și membrii mai tineri ca mine, dar între timp au crescut. ;D

Offline Bogdan93

  • FAINOŞAG
  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 398
  • BEVE-88-BEA
Re: Salut!
« Răspuns #4 : Martie 12, 2017, 09:49:41 pm »
Chiar eu conduceam un trabant alb combi cu " basca"(caciula) maro prin oras, ieri si azi. Zona Unirii si pe la Parlament. Dar al meu este un 601 cu numar de BV. Coincidenta. Lasa, trece repede vremea, vei avea carnet si Trabant. Bun venit Matei! Ne vedem pe opt! :icon_salut:
SMOKE & CHARM

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Salut!
« Răspuns #5 : Martie 12, 2017, 11:45:41 pm »
Bun venit Matei! Sa te tina pasiunea, multi ani si sa-ti gasesti, Trabantul dorit :icon_salut:
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Salut!
« Răspuns #6 : Martie 13, 2017, 12:24:57 pm »
mamaaa ce descriere =)))
Bine ai venit pe la noi si sa speram ca ne vedem si la intalniri

Offline andreiandrei53

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 533
Re: Salut!
« Răspuns #7 : Martie 13, 2017, 04:29:08 pm »
Bine ai venit Matei!  :hello:
Andrei

Offline sebastian81

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 160
Re: Salut!
« Răspuns #8 : Martie 14, 2017, 10:30:52 am »
 Bine ai venit! O sa ajungi mare....mare pasionat de Trabant cred. Succes!

Offline matei-traby

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 191
  • În căutare de bolid ;)
Re: Salut!
« Răspuns #9 : Martie 17, 2017, 08:42:31 pm »
 Mulțumesc mult pentru primire! :toothy1: Nu am mai intrat pe forum săptămâna asta fiindcă joi am avut test la matematică, și azi al română... :homework: :downtown: :read2: :sad3: :whip2:

 Sunt curios cum va fi la întâlnire... și sunt de pe acum destul de mare pasionat de Trabant...are ceva molipsitor, într-un fel :icon_thumleft:.

 E interesant cum unii colegi (care mă știu ca pasionat de Trabant), după ce fac „caterincă”  cât fac :violent1:, încep să-și schimbe ușor-ușor părerea... :icon_smurf: :sign13: De exemplu, un coleg, tot Matei, luni s-a pus pe un scaun, a deschis o umbrelă deasupra capului, și, în timp ce se fâțâia în față ca să miște scaunul și un alt coleg scârțâia în spatele lui două emisfere de glob didactic, striga „ Atențieee, vine Trabantul”. Au râs toți, inclusiv fetele... :icon_rabbit: :icon_smurfin: :drunken_smilie: Se crede ”șmecher” :jerk: , dar nu a durat mult... Azi, colegul acesta a plecat cu mine (locuiește în zonă) spre casă, și am trecut pe lângă un Trabant combi care pare părăsit... :BangHead: Acesta are niște caracteristici bizare :capac de rezervor în spate   :o :toothy10: , bară de protecție față de 1.1, care nu se potrivește deloc, grilaj de radiator din aluminiu, dar ce era cel mai SF era faptul că părea că avea RADIATOR dincolo de masca decupată în centru, peste care era pus grilajul de aluminiu ... :o ??? :-\  Te pomenești că o fi  tunat, dar nu prea părea... :icon_tongue: În rest, arăta jalnic... :icon_pale: Ei bine, colegul meu a început să se gândească la cum ar putea fi recondiționat...  :toothy4: :icon_thumleft:  :sign13: De altfel, acuma încerc să îi conving pe alți doi colegi să vină la paradă... ;)

Până atunci, sănătate, bucurie și noroc în toate!

PS:Și traby- ul pe care l-am văzut Duminică avea tot grilaj de aluminiu, cred că de LADA, părea să aibă sigla specifică.     :o ::) :sign13:

Offline Andi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 102
Re: Salut!
« Răspuns #10 : Martie 17, 2017, 11:15:11 pm »
Azi, colegul acesta a plecat cu mine (locuiește în zonă) spre casă, și am trecut pe lângă un Trabant combi care pare părăsit... :BangHead: Acesta are niște caracteristici bizare :capac de rezervor în spate   :o :toothy10: , bară de protecție față de 1.1, care nu se potrivește deloc, grilaj de radiator din aluminiu, dar ce era cel mai SF era faptul că părea că avea RADIATOR dincolo de masca decupată în centru, peste care era pus grilajul de aluminiu ... :o ??? :-\ 
Eu cred ca tu ai vazut un 1.1,tot ce ai scris indica un 1.1. Parerea mea.  :hello:
0746752124

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Salut!
« Răspuns #11 : Martie 18, 2017, 12:36:46 am »
daca ai un telefon , faci repede o poza , doua , trei ,patru , ca nu costa nimic , si ni-l arati si noua , care nu prea am vazut sf-uri dastea   :tongue5:
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline vidicanpetru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 281
Re: Salut!
« Răspuns #12 : Martie 18, 2017, 08:19:37 am »
Bine ai venit printre noi, DOMNULE MATEI. Este lăudabil faptul că un copil de vârsta ta are astfel de preocupări. Am înțeles că te mai preocupă și bunul mers al lucrurilor din această țară, din nou un lucru demn de toată stima. În ce privește tehnologia modernă, cred că ea este bună dar trebuie s-o folosim doar în scopuri pozitive. Am înțeles că nu ai încă un Trabant, îți doresc să ai unul în cel mai scurt timp și să te vedem la treabă. Succes.

Offline matei-traby

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 191
  • În căutare de bolid ;)
Re: Salut!
« Răspuns #13 : Martie 18, 2017, 10:25:25 am »
Mulțumesc mult pentru primire! :occasion13: :occasion1: :toothy1:

Da, mă preocupă ce se întâmplă în țară, deja mă gândesc să scriu o carte, dar nu prea știu când... :homework: :whip2: :icon_pale: Oricum, deja am niște idei... De exemplu, să fac un centru unde iubitorii de mașini vechi să-și poată îngriji mașinile, să le poată repara, vopsi și unde să găsească piese pentru ele, cu metode semi-industriale și aparatură specifică. Fiincă la bloc nu prea ai unde să ții prese, strunguri, dispozitive de îndreptare și îndoire, de sudare cu flacără autogen, iar vopsitul la centre specializate; am auzit că ar costa mult... Astfel, am motiva mai mulți oameni să aibă mașini vechi, deoarece ar avea unde să le îngrijească; m-am gândit la o companie care salvează mașini de la Remat și le vinde, dispunând de mijloace de recondiționare ieftine și eficiente :sign13: :icon_thumleft:. Companie care ar produce catalizatoare de ulei ars la prețuri mici (un trabantist mi-a spus la o mini-întâlnire că ar costa o grămadă, se produc în Germania) :blob7: Mă rog, am mai multe idei, de exemplu un motor ecologic care să poată fi aplicat pe Trabant...mai multe nu spun, există destui hoți intelectuali  :jerk: :sign13: :argue:.Paza bună păzește primejdia rea...

Sunt sigur că era 601 combi , bara de 1.1 nu se potrivea deloc, capota era 100% 601... Om creativ... :happy5: :icon_compress: :blob5:
 
Da, tehnologia trebuie folosită în scopuri pozitive, cu măsură...Cu cât exagerăm mai mult cu tehnologia (mașini autonome... :tongue2: :violent1: ??? :-X) pierdem sensul real al vieții... Eu am avut un Samsung touch-screen, dar am renunțat, pierdeam prea mult timp pe el... mai ales cu „tastele” care mi se păreau prea mici, acuma am un Nokia E72, are taste reale, mi se pare mai ușor de folosit. Oricum, nu prea am eu timp de telefon. Totul cu măsură. :merror:

Am mai făcut poze la un Trabi, la altul, îl voi poza și pe ăsta, cred că există un topic special. :sign13:
Trebuie acuma să postez macheta mea Trabi (am și eu unul, dar mai mic ;D).
 

Offline andreiandrei53

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 533
Re: Salut!
« Răspuns #14 : Martie 21, 2017, 07:53:57 am »
Bravo Matei, hai ca esti haios  ;D.
Ma bucur ca ti-ai facut cont, sper sa nu te plictisesti prea repede  ;)
Andrei