Autor Subiect: Trabi - Brasov  (Citit de 1126 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline trabi_roz

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • Respect Trabant
Trabi - Brasov
« : Octombrie 13, 2009, 06:34:26 am »
 :-* Respect Trabant! Acesta este salutul meu mai ales trabantistilor!!
Ma cheama Alex dar sunt poreclit Trabi am 15 ani si sa zic as pasionat de trabanturi sunt 45% iar obsedat55%. Lumea spune ca m-am nascut in trabant ;D. E adevarat ca de la maternitate am venit cu trabantul acasa, iar cand mi-au taiat motul am luat chele de la trabant Daca vreti sa stiti mai multe despre mine accesati www.adevarul.ro si scrieti micul trabantist! Ma veti gasi acolo :-* :-*
Iar pentru ami face mai multitrabantisti cine vrea ID meu este trabitrip
Inca odata respect trabant ;)
« Ultima Modificare: Iunie 07, 2010, 09:51:07 pm de Gusteru »

Offline AlexTrabi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 305
Re: Trabi
« Răspuns #1 : Octombrie 13, 2009, 09:34:36 am »
bine ai venit.....:)

TRABANTUL NU ESTE O MASINA MICA, ESTE O JUCARIE MARE

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 664
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Trabi
« Răspuns #2 : Octombrie 13, 2009, 11:11:55 am »
Aici aveti articolul... frumoasa istorie...
Asteptam sa ne arati si noua poze cu masinuta ta si colectia ta de poze etc.
Bine ai venit printre noi.

Citat
Are doar 15 ani şi o pasiune înflăcărată pentru autoturismele marca Trabant. Visează a fie dealer de trabanturi şi să conducă maşina tatălui său, tot un trabant, pe care vrea să o recondiţioneze.

NĂSCUT: 25 august 1994, Braşov
FAMILIE: părinţi
STUDII: Şcoala Generală nr. 22, Braşov
PROFESIE: elev

Alexandru Voina este un adolescent atipic. În timp ce alţi băieţi de vârsta lui visează să conducă maşini de lux, visul său este să conducă trabantul tatălui său. „Eu m-am născut în '94, iar tata a cumpărat trabantul în '93. De la maternitate m-a adus acasă cu trabantul, iar atunci când mi-au luat moţul am ales de pe tavă cheile de la maşină. Când am mai crescut am început să mă interesez când s-a fabricat primul trabant, care sunt componentele lui, când a ieşit ultimul trabant pe poarta fabricii”, mărturiseşte Alexandru Voina. Alexandru este o enciclopedie ambulantă în materie de trabanturi. Are o colecţie impresionantă de fotografii şi un portofoliu imens despre acest autoturism.

Graffiti cu maşini trabant
Pasiunea pentru trabant a dus la dezvoltarea unei abilităţi: graffiti-ul. Prin intermediul acestui tip de exprimare, Alex realizează cele mai interesante creaţii cu tema... trabantului, evident. „Graffiti am îvăţat să fac pentru că scriam într-una cuvântul Ťtrabantť. Aşa am început să fac literele altfel şi am foarte multe desene de acest gen”, spune Alex. Tânărul mărturiseşte că are cele mai frumoase amintiri cu trabantul: cu el a fost la mare în fiecare an  şi la ţară la bunici, dar şi la banchetul de la finele clasei a VIII-a.
Alex crede chiar şi într-o coincidenţă numerologică a legăturii sale cu trabantul, bazată pe cifra fatidică şapte: „Eu sunt născut pe 25 care adunat dă şapte, iar numele trabant este format şi el din şapte litere. În plus, stau la numărul 43, care adunat înseamnă tot şapte, deci tot trabant. În limba germană trabant înseamnă Ťtovarăş călătorť”, explică Alex. Tatăl lui  are un trabant 601 s, care are 23 de ani vechime şi pe care Alex visează să-l recondiţioneze şi să-l conducă, atunci când va avea 18 ani. „Când am să mai cresc, vreau să-mi cumpăr un trabant 601 s berlină, să-l fac decapotabil şi să-i pun motor de VW Golf.”

Prieten cu trabantiştii
Alexandru s-a împrietenit repede cu câţiva trabantişti din Braşov, printre care se află şi organizatorul întâlnirii anuale a trabantiştilor din Braşov. Puştiul îşi aminteşte cu amuzament despre cum a participat la întânirea de anul acesta, de la Zilele Braşovului. „Nu ştiam că întâlnirea are loc în ziua aceea şi eram în autobuz, în drum spre casă. Am văzut la un moment dat maşini de colecţie pe stradă, iar în spatele lor veneau trabanturile. M-am rugat de şofer să mă lase să cobor, m-am împins în lume disperat, dar nu intenţionat, doar ca să merg să le admir”, îşi aminteşte Alexandru.

Dealer de trabanturi
Alexandru Voina aşteaptă acum să afle la ce liceu a intrat. Nu-şi doreşte neapărat un liceu cu pretenţii, dar ştie ce vrea să ajungă în viaţă: dealer de trabanturi. „Vreau să fac o facultate în domeniul mecanicii auto şi să ajung dealer de trabanturi. Multă lume mi-a spus că sunt nebun, că dau prea multă atenţie trabantului, dar pentru mine e o pasiune”, mărturiseşte adolescentul. Este foarte fericit că, din toamnă, va ieşi pe piaţă un prototip nou de trabant, absolut reinventat, care va păstra, însă, imaginea istorică a micuţului autoturism. „Noul trabant se va numi Herpa 50 şi va fi echipat confrom standardelor europene, nu va mai polua ca cel vechi şi va avea mut mai multe accesorii şi motor de BMW”, povesteşte Alex.

Întrebări şi răspunsuri
Familia, rudele şi prietenii te susţin în pasiunea ta?
A.V.: Tata zice tot timpul că pierd timpul, iar mama nu se bagă. Foştii colegi fac mişto de mine. Pe tata nu îl prea bag în seamă, sunt prea ocupat cu pasiunea mea.

Ce-ti doreşti acum foarte mult şi nu poţi realiza?
A.V: Mi-a părut foarte rău că între 18-21 iunie au fost trabantiştii în Germania şi îmi doream foarte mult să merg. Au fost şi în Cluj, dar o să merg la Făgăraş , în vara asta. Îmi doresc foarte mut să reuşesc să-mi recondiţionez trabantul.


Ce-i place
„Îmi pace muzica bună: hip-hp, raggae, dar mai puţin. Eu zic că avem cea mai tare ţată din lume”, mărturiseşte adolescentul.

Ce nu-i place
„Nu-mi plac manelele. Nu găsesc nimic interesant la acest gen de muzică. Nu am ceva cu cocalarii, sunt unii cocalari cu care te poţi înţelege. Nu-mi mai place că în România există oameni pe treapta de jos şi alţii pe cea de sus”, spune Alexandru

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Trabi
« Răspuns #3 : Octombrie 13, 2009, 04:26:40 pm »
!!! BINE AI VENIT !!!! Esti membru mai demult dar acum ti-ai facut profilul. BRAVO pt pasiunea ta. Avem nevoie de vlastare tinere  ;) ;) ;)
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline dragosdks

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 169
  • BC 03 KKB
Răspuns: Trabi
« Răspuns #4 : Octombrie 13, 2009, 09:33:55 pm »
Cred ca cel mai inrait fan trabi ;) :D
Bine ai venit !!!
Si iti doresc ca toate visele sa ti se indeplineasca !!!
Trabant 601 - 1979
YIM: dragosdks
tel: 0754 923 106

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: Trabi
« Răspuns #5 : Octombrie 14, 2009, 12:13:02 am »
bine ai venit , speram sa te tina
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline trabi_roz

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • Respect Trabant
Răspuns: Trabi
« Răspuns #6 : Noiembrie 07, 2009, 08:57:31 pm »
Da!!!!! Ma va tine ;D, sincer ma simt norocos ca sunt pasionat de trabant !! Respect pentru Toti trabantistii si trabantistele!! O sa pun si poze cu trabantu' meu!! Numai fum bun,mai vb pe mes!! :-* :-*