Autor Subiect: Hidrogen din apa pt reducerea consumului de carburant  (Citit de 9382 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline andrei.cociuba

  • GomiNoSensei
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 292
  • GomiNoSensei
    • Ramblings of a Crooked Mind
Re: Hidrogen din apa pt reducerea consumului de carburant
« Răspuns #15 : Noiembrie 01, 2012, 05:26:09 pm »
io nu pricep urmatoarea chestie:

prin procedeul amintit mai sus,  se baga x wati de curent, de se crapa molecula de apa. hidrogenul si oxigenul rezultat intra in motor, unde elibereaza, in cel mai bun caz, aceeasi cantitate de energie. (ca asa m-o invatat pe mine la scoala) Se produce din nou apa. Chiar si cu un sistem in pulsuri, care sa aibe eficienta mare, adica toti watii de curent introdusi sa se transforme in gaz... Si apoi din gaz inapoi in wati.

mnoh... Amu de unde scoateti voi watii aia pentru crapat apa? Ca daca tot din motor ii scoateti (prin alternator), atunci toata chestia asta ii un fel de ameteala, iar daca ii scoateti din baterii, atunci de ce sa trecem prin procesul curent>gaz>motor>miscare, cand putem sa facem curent>motor electric>miscare?

acuma e drept ca exista si varianta in care gazul asta scoate cumva mai multa energie din benzina, ca daca imi aduc eu aminte, din toata cantitatea de energie magazinata in legaturile de hidrocarburi, doar vreo 20 la suta sunt maxim posibil de extras prin ciclul de ardere al motorului cu combusti interna, iar din astia, iarasi o mare parte se piard din cauza imperfectiunilor de ardere, de uzura, etc....

vreau sa imi explice cineva cat mai stiintific.
Poze cu trabi la mine pe facebook
tel:0748 037 126  e-mail: contact@andreicociuba.ro
resedinta:Cluj Napoca

Datele mele de contact de aici sunt exclusiv pentru membrii forumului si in scopuri strict legate de activitatea acestui forum.

Offline anonimnecunoscut

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 27
Re: Hidrogen din apa pt reducerea consumului de carburant
« Răspuns #16 : August 25, 2013, 09:53:25 pm »
Acum teretic daca ar functiona asa ceva ar merge si pe trabi ?

Offline avolocaru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 104
Re: Hidrogen din apa pt reducerea consumului de carburant
« Răspuns #17 : August 25, 2013, 10:09:44 pm »
Vizionati acest documentar: https://www.youtube.com/watch?v=bTHsTCBxDM8 Ce vreau sa spun prin acest documentar este ca pana nu vor fi suficient de multi oameni interesati sa incerce noile tehnologii, cei care le detin deja, nu vor fi interesati sa le promoveze.

Imi propun sa incerc si eu aceast generator de hidrogen, in ciuda tuturor realitatilor fizice pe care le cunosc. Poate undeva imi scapa ceva...

Offline ercutaradu

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 85
  • am iesit pe sosea
Re: Hidrogen din apa pt reducerea consumului de carburant
« Răspuns #18 : Iunie 01, 2015, 10:49:08 pm »
Exista o explicatie !!!

Asa zisele generatoare de hidrogen sunt niste borcane cu doi electrozi in care bagi aproximatin 200V curent alternativ in impulsuri de inalta frecventa. Produsul obtinut este un amestec de vapori de apa in care sunt urme de hidrogen si oxigen gazos. Acest amestec introdus peste amestecul de aer si benzina creste puterea obtinuta de motor si de aici rezulta economia de combustibil. In acelasi timp, se poate mari avansul, creste raportul  de comprimare si saraci amestecul, deci se poate ajunge la 30% economie. Un asemenea motor, reglat bine si gestionat foarte bine electronic poate ajunge sa se incadreze in normele de poluare fara a avea catalizator. Problema constructorilor de autovehicule este un rezervor in plus si IARNA.

Ar merge si la motoarele de pe Trabant cu conditia ca inainte de oprirea motorului sa se intrerupa alimentarea cu vapori de apa cu aprox. un minut inainte ca sa nu ramana prea multa umiditate in motor. Cauzeaza la rulmenti.
0728043905